Публикатор Публикатор

Назад

Planuj z głową i … biznesplanem

Dobre planowanie to połowa sukcesu. W przypadku działalności gospodarczej trudno o bardziej trafne spostrzeżenie. Każdy początkujący przedsiębiorca musi stworzyć na własne potrzeby przemyślany i realistyczny plan działania. Przydatnym narzędziem jest wówczas tzw. biznesplan. Przed Wami kolejna odsłona cyklu „ABC młodego przedsiębiorcy”.

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej to początek pełnej wyzwań drogi, która może być bardzo satysfakcjonująca, ale pod warunkiem, że wiemy co i w jaki sposób chcemy osiągnąć. Aby tak było, musimy poświęcić trochę czasu na planowanie, najlepsze rezultaty daje opracowanie szczegółowego projektu swojej działalności, czyli sporządzenie biznesplanu.
Biznesplan, oprócz tego, że pomaga młodemu przedsiębiorcy, bywa wymagany przez instytucje zewnętrzne. Biznesplan jest niezbędny np. wtedy, gdy chcesz ubiegać się o dotacje lub pożyczkę na prowadzenie działalności albo gdy poszukujesz inwestora.

Biznesplan krok po kroku

1. Określ rodzaj działalności, jaką chcesz prowadzić.

Napisz, czego będzie dotyczyła Twoja działalność, w jakiej branży zamierzasz działać, jakie usługi świadczyć. Pomyśl i zaproponuj nazwę swojej firmy oraz termin rozpoczęcia działalności.

2.   Scharakteryzuj przedsiębiorstwo

Opisz, możliwie precyzyjnie, jak ma wyglądać działalność Twojej firmy. Jakie produkty lub usługi zamierzasz oferować, do kogo skierowana będzie Twoja oferta, na czym konkretnie będą polegały zadania, których zamierzasz się podjąć. Zaprezentuj też swoje atuty, wszystko to, co pomoże Ci w odniesieniu sukcesu, np. odpowiednie wykształcenie, doświadczenie w danej branży, kontakty handlowe. Przedstaw motywy, którymi się kierujesz wybierając taki akurat rodzaj działalności.

3. Opisz rynek

Przeanalizuj i opisz sytuację na rynku, na którym zamierzasz działać. Pomyśl, jaki ma być zasięg Twojej działalności, na jak dużą grupę klientów możesz liczyć. Koniecznie zwróć uwagę na firmy konkurencyjne, zapisz ile i jakie firmy z Twojej branży działają już na Twoim terenie. Zastanów się także, w czym Twoja oferta mogłaby być lepsza od ofert konkurencyjnych. Może masz pomysł, na który inni nie wpadli.

4. Zrób analizę SWOT

SWOT (z ang. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats, czyli mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia) to profesjonalna technika służąca do porządkowania wiedzy i planowania. Polega na wpisaniu w odpowiednie pola informacji dotyczących danego zagadnienia, będących jego mocnymi i słabymi stronami oraz prognozowanych szans i zagrożeń, które się z nim wiążą. W przypadku biznesplanu, zagadnieniem będzie oczywiście funkcjonowanie firmy, którą zamierzasz założyć. Wpisz jako mocne strony, wszystko to co pomoże Ci w prowadzonej działalności, np. odpowiednie wykształcenie, znajomość branży, oryginalne pomysły. Jako słabe strony potraktuj wszystkie ograniczenia swojego pomysłu, przykładowo: niewielkie doświadczenie, czy brak wystarczających środków finansowych. Jako szanse zapisz wszystkie te czynniki zewnętrzne, które w przyszłości mogą pomóc Ci w odniesieniu sukcesu, np.  moda na oferowany przez Ciebie produkt albo korzystny rozwój branży. Zagrożenia to z kolei okoliczności zewnętrzne, które mogą Ci zaszkodzić, takie jak prężny rozwój firmy konkurencyjnej, czy sezonowy spadek sprzedaży.

5. Licz!

Na koniec rzecz najważniejsza – finanse. Działalność gospodarczą prowadzi się przecież po to, żeby zarobić. Musisz zbadać opłacalność swojego przedsięwzięcia, w tym celu spróbuj określić przewidywane przychody i koszty. Pomyśl także o źródłach finansowania, jeżeli nie dysponujesz własnymi środkami, weź pod uwagę dotacje. Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy, środki na podjęcie i prowadzenie działalności można również uzyskać w ramach programów unijnych. Więcej na ten temat dotacji dla przedsiębiorców przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Opracowanie biznesplanu to najlepszy punkt wyjścia do rzeczowej analizy Twojego pomysłu. W internecie można znaleźć wiele przykładów takich dokumentów, odnoszących się do przedsiębiorstw z różnych branż.  Gotowymi formularzami dysponują też często urzędy pracy, od przekonującego biznesplanu, uzależniające przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności.

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży

Żródła:
www.twojewiadomosci.com.pl/content/biznes-plan-przykładowy-wzór 
www.biznes-plan.pl                                 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента