Публикатор Публикатор

Назад

Pokochać szkołę?

Od dźwięku pierwszego dzwonka minęły już prawie dwa miesiące, a uczniowie zdążyli zapomnieć o beztroskich chwilach spędzonych w wakacyjne dni. Przed nimi miesiące zmagań i ciężkiej pracy, ale może też odrobina przyjemności?

Ciężki początek

Co należy zrobić, aby szkoła nie była tylko torem przeszkód, przez który trzeba przejść? Co zrobić aby w codziennych trudnościach odnaleźć przyjemność i aby na mecie stanąć z uśmiechem? Odpowiedź jest jedna. Należy pokochać, bądź chociaż polubić szkołę. Jak to zrobić? Oto kilka porad.

Postanowienia i motywacja

Noworoczne postanowienia i deklaracje zapewne kojarzą się wszystkim z Nowym Rokiem. Wtedy to siadamy i sporządzamy listę celów na nadchodzący rok. Postanawiamy, marzymy, planujemy i ponownie postanawiamy. Jak wynika z przeprowadzanych w szkołach badań, podobne deklaracje składają uczniowie na początku roku szkolnego. Marzą i planują, deklarują i obiecują. Sobie, rodzicom, nauczycielom. Ale w większości tylko deklarują, że chcą coś zmienić i już po pierwszym tygodniu wizja porannego wstawania do szkoły jawi się jako cos strasznego. Aby uniknąć porażki i nie zniechęcić się już na samym początku, należy stawiać sobie cele możliwe do osiągnięcia  i odpowiadające naszym możliwościom. Znana psycholog dr Joanna Heidtman w wywiadzie dla Newsweek’a dotyczącym noworocznych postanowień mówi: „ (…) ci, którzy formułują realistyczne cele, do których realizacji są zmotywowani ("chcą") i gotowi (zmiany udają się tylko wtedy, gdy istnieje w nas prawdziwa gotowość na nie), to je osiągają. Może z małym poślizgiem czasowym, może w nieco zmodyfikowanej formie, ale je osiągają. I mają satysfakcję”. Dlatego planujmy to, czego osiągnięcie będzie dla nas ważne, ale też to, co jest realistyczne. Nie planujcie szóstki z matematyki, mając umysł humanistyczny. Ustawcie poprzeczkę nieco niżej, pragnijcie lepszej oceny, zakładajcie poprawę, która będzie waszą motywacją i dzięki której cel stanie się bardziej realny do zrealizowania. Jeśli chodzi o motywację to właśnie ona lub raczej jej brak jest częstą przeszkodą w realizacji celów. Motywacja występująca w dwóch formach: zewnętrznej i wewnętrznej jest niezwykle ważna. Mając określony cel należy jeszcze zdefiniować bodziec. Wewnętrzny, którego to my jesteśmy autorami oraz zewnętrzny tzw. motywację sprzymierzeńca. Oczywiście najbliższymi sprzymierzeńcami uczniów powinni być rodzice, rodzina, przyjaciele, wychowawca i kadra pedagogiczna. Jeśli dziecko nie potrafi zmotywować się samo, należy mu w tym pomóc. Zwrócić na nie uwagę, poświęcić mu swój czas, powiedzieć miłe słowo, pochwalić.  Postawa starszych ma ogromne znaczenie, zatem jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć w sobie motywacji wewnętrznej, a chciałbyś coś osiągnąć, nie bój się poprosić o pomoc. Znajdź swojego sprzymierzeńca, a na pewno będzie Ci łatwiej.

Nagroda

Pewny i powszechnie znany jest fakt, że wszyscy kochamy nagrody i łatwiej robi się „coś za coś”. Dlaczego więc nie mielibyście ich chcieć? Chciejcie więc nagród i proście o nie, ale też dostrzegajcie te, których do tej pory nie widzieliście. Niech za całonocne wkuwanie nagrodą będzie przygotowane przez rodziców śniadanie lub podwózka do szkoły, dzięki której zaoszczędzicie kilka minut, a za doskonale przygotowany referat pochwała na forum klasy. Przecież często otrzymujecie takie nagrody, nawet ich nie zauważając. Postanówcie za ciężką pracę nagrodzić również siebie samych. Samo nagradzanie nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie. Może jest coś o czym marzycie, coś co chcielibyście zrobić, a jakoś nie wychodzi. Postanówcie więc ostatni raz: zrobię to jeśli poprawię oceny. I zróbcie to.

Szukanie przyjemności w codzienności

Dostrzegajcie małe rzeczy dziejące się w szkole na co dzień. Szkoła oprócz nauki to też przyjemności. Po pierwsze macie czas na koleżeńskie spotkania. Gdzie jak nie w szkole tak dobrze rozmawia się z koleżanką. Czy 5, 10, 15 minut przerwy nie mija jak z bicza strzelił przy wspólnej konwersacji? To właśnie w szkole na przerwie zawiązują się przyjaźnie, które potem można pielęgnować. Korzystajcie z zajęć pozalekcyjnych, szkolnych integracji i wycieczek. Poznawajcie nowych ludzi i cieszcie się ze szkolnych spotkań. W taki sposób przyjemniej będzie przetrwać szkolne dni.

Sukces na mecie

Spisane noworoczne postanowienia, silna motywacja i zaplanowana nagroda stanowią gwarancję osiągnięcia sukcesu. A jeśli wśród tygodniowych zmagań znajdziesz czas na chwilę przyjemności, szkoła da się pokochać. Zatem nie ma co marudzić na starcie i trzeba z uśmiechem dotrwać do mety. Korzystanie z powyższych rad powinno Wam to ułatwić.

Autor: Barbara Bogusz-wychowawca 1-13 Hufca Pracy w Przemkowie
Źródło:
www.newsweek.pl


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента