Публикатор Публикатор

Назад

Pomyśl o swojej przyszłości już dziś

Zastanawiając się nad wyborem zawodu czy też ścieżki dalszego kształcenia po gimnazjum bądź szkole ponadgimnazjalnej warto odpowiedzieć sobie na pytania kim jesteśmy, jakie są nasze zainteresowania i preferencje zawodowe, jakie wartości są dla nas ważne w życiu. Właściwa odpowiedź na te pytania pozwoli dobrze zaplanować karierę zawodową adekwatnie do posiadanych predyspozycji i oczekiwań.

Warto jednak poważnie zastanowić się i podjąć refleksję nad swoją przyszłością. Możemy odnieść się do naszych marzeń i spróbować przenieść je do realnego świata. Ale zapewne nie będzie to łatwym zadaniem.

Zamiast dłużej zastanawiać się - lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy zawodowego oferowanej w Młodzieżowych Centrach Kariery. Być może już na pierwszym spotkaniu, podczas rozmowy doradczej rozwiane zostaną wszelkie nasze wątpliwości. Oprócz rozmowy doradca zawodowy może zaproponować badanie za pomocą różnych testów. Do najpopularniejszych z nich należy kwestionariusz zainteresowań zawodowych.
Na podstawie tego kwestionariusza możemy zdiagnozować i ustalić jakie są nasze zainteresowania zawodowe czyli skłonności do wykonywania pewnych czynności. Zainteresowania, zwykle, przypisane są określonym grupom zawodowym. Tak więc zdiagnozowanie ich ułatwia wybór zawodu bądź ścieżki dalszego kształcenia.

Generalnie możemy wyróżnić następujące grupy zainteresowań;
Zainteresowania społeczne – posiadają osoby otwarte i towarzyskie, lubiące gry zespołowe oraz wspólne spędzanie czasu, lubiące pomagać i doradzać innym ludziom. Typowe zawody to m.in. psycholog, lekarz, nauczyciel, wychowawca, opiekun a także pracownik działu obsługi klienta.
Zainteresowania techniczne – wyróżniają osoby interesujące się funkcjonowaniem maszyn i urządzeń, lubiące majsterkować. Osoby te lubią wykonywać pracę za pomocą narzędzi i urządzeń. Typowe zawody to m.in. architekt, elektryk, budowniczy, monter, mechanik, stolarz.
Zainteresowania przyrodnicze – posiadają osoby lubiące naturę, rośliny, zwierzęta. Osoby te preferują wykonywanie pracy w kontakcie z przyrodą. Typowe zawody to m.in. rolnik, zootechnik, leśnik, ogrodnik, weterynarz, hodowca, a także florysta.
Zainteresowania systemami, znakami – charakteryzują osoby lubiące w pracy wykorzystywać znaki i różne symbole. Typowe zawody to m.in. informatyk, programista, inżynier, kartograf.
Zainteresowania sportowe – posiadają osoby nie tylko interesujące się sportem, ale również uprawiające aktywnie różne dyscypliny sportowe. Typowe zawody to m.in. sportowiec, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor, dziennikarz sportowy.
Zainteresowania artystyczne – wyróżniają osoby interesujące się poezją, sztuką, fotografią, lubiące rysować, śpiewać, recytować. Typowe zawody to m.in. aktor, muzyk, piosenkarz, pisarz, poeta, malarz, grafik, rysownik a także projektant wnętrz czy też odzieży.

Warto pamiętać, że właściwe zdiagnozowanie posiadanych zainteresowań zawodowych jest bardzo ważne podczas planowania kariery i wyboru zawodu. Osoby wykonujące zawód niezgodny z zainteresowaniami, zazwyczaj, nie lubią swojej pracy, męczą i nudzą się, mają poczucie straty czasu. Natomiast dla osób wykonujących zawód zgodny z posiadanymi zainteresowaniami praca może być nawet przyjemnością. Bo jak mówi pewne starożytne, chińskie przysłowie; wybierz zawód zgodny z zainteresowaniami, a nie będziesz musiał nigdy pracować.

A więc najwyższy czas pomyśleć o swojej przyszłości i najlepiej już dziś umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym w Młodzieżowym Centrum Kariery.

Autor: Marcin Kapka – doradca zawodowy MCK Sandomierz

Źródło: opracowanie własne
  

 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента