Публикатор Публикатор

Назад

Praca – jak szukać skutecznie?

Wielu z nas jak mantrę powtarza o swojej ciężkiej sytuacji na rynku pracy, o braku zatrudnienia, o braku perspektyw. To prawda, współczesny rynek pracy nie jest łatwy, a trudna sytuacja dotyczy również ludzi młodych, którzy na wysoką skalę borykają się z brakiem zatrudnienia. Jak zatem poradzić sobie z tą sytuacją i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Należy przede wszystkim wziąć sprawy w swoje ręce i aktywnie tej pracy szukać. Trudno bowiem uwierzyć w to, że wiele ofert przechodzi nam „obok nosa". Żeby coś znaleźć - trzeba wiedzieć jak tego szukać. Istnieje wiele metod poszukiwania pracy. Najważniejsze jest to, aby nie poprzestać na jednym sposobie, a zaangażować swój czas i wysiłek na szerszą skalę. Poszukiwanie pracy jest czymś, co wymaga aktywności, jest to swego rodzaju praca na pełen etat.

Pierwszym elementem poszukiwania pracy jest analiza swojej osobowości oraz rynku pracy. Kiedy już wiemy, czego szukamy i jakie są realia rynku należy sporządzić dokumenty aplikacyjne. Musimy być przygotowani na moment, w którym sięgniemy po nasze CV. W związku z tym, że jego opracowanie jest czasochłonne - dokument należy przygotować już w pierwszym etapie poszukiwania pracy. Ważne jest to, aby nie kopiować od innych, a stworzyć swój,  który będzie niepowtarzalny. Jeżeli ten etap stanowi dla nas problem, nie wahajmy się i poprośmy o pomoc doradcę zawodowego bądź pośrednika pracy. W następnych etapach poszukiwania pracy będziemy tylko nasze dokumenty dopasowywać do konkretnych ofert, co pozwoli nam szybciej reagować na natrafione oferty.

Według badań najbardziej efektywną metodą poszukiwania pracy jest tzw. networking (ok. 65%-85% wakatów obsadza się za jego pomocą). Jest to budowanie sieci kontaktów tzn. dzielenie się informacjami oraz nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. Każdy z nas posiada w tym doświadczenie, bowiem każdy z nas w życiu codziennym spotyka innych ludzi oraz wymienia się potrzebnymi informacjami. Teraz jest czas na wykorzystanie tego elementu podczas poszukiwania pracy. Pomoc uzyskać możemy już podczas kontaktów osobistych. Ważne jest, aby osoby z naszego otoczenia wiedziały, że poszukujemy pracy. Poinformujmy zatem jak najwięcej osób o tym fakcie, być może ktoś z nich słyszał o wolnym stanowisku. Następnie należy wyjść poza krąg rodziny, przyjaciół czy sąsiadów i wziąć udział w rozmowach z osobami, które mogą nam pomóc. Etap ten nie jest łatwy, w szczególności dla introwertyków, ponieważ może wiązać się z silnym lękiem i wątpliwościami. Należy zapamiętać, iż networking nie jest proszeniem o pracę, lecz tylko nawiązywaniem znajomości, które mogą nam dostarczyć informacji o wolnych stanowiskach pracy. Warto zatem wybrać się do różnych zakładów pracy i porozmawiać z kierownictwem i pozostałymi pracownikami. Podczas odwiedzania firm warto mieć ze sobą dokumenty aplikacyjne. Jest to najlepszy sposób dotarcia do ukrytego rynku pracy.

Kolejną, najbardziej popularną metodą poszukiwania pracy jest analiza ofert, które publikowane są w prasie oraz Internecie. Istnieje bardzo dużo portali zawierających takie ogłoszenia. Stosując tę metodę musimy pamiętać o sprawdzeniu firmy, do której wysyłamy nasze dokumenty. Nie bierzmy na poważnie ofert, w których warunkiem uzyskania pracy jest wpłacenie na konto kwoty pieniężnej. Ponadto nie należy odpowiadać na wszystkie napotkane ogłoszenia. Nasze starania należy skupić na tych ofertach, do których spełniamy wymogi oraz na tych, które spełniają nasze kryteria. Aplikowanie na wolne stanowisko pracy musi być przemyślane i wykonane ze starannością, aby optymalnie wykorzystać natrafioną szansę na zatrudnienie.

Poza ofertami publikowanymi na portalach do tego stworzonych warto również poszukać ich na stronach internetowych firm, które nas interesują i aplikować bezpośrednio przez nie. Zazwyczaj znajdziemy je w zakładce „kariera". Jest to dobry i bezpieczny sposób dotarcia bezpośrednio do rekrutera danej firmy.

Współpraca z instytucjami rynku pracy jest również bardzo mądrym krokiem podczas poszukiwania zatrudnienia. Wsparcie znajdziecie przede wszystkim w Urzędach Pracy i Ochotniczych Hufcach Pracy, w ramach których funkcjonują m. in. Punkty Pośrednictwa Pracy, Młodzieżowe Centra Kariery oraz Ośrodki Szkolenia Zawodowego. Pracują tam specjaliści z zakresu rynku pracy, którzy chętnie pomogą wam podczas poszukiwania pracy. Pomoc uzyskać możecie również w agencjach zatrudnienia, które dysponują ofertami pracy.

Kolejnym elementem poszukiwania pracy jest udział w giełdach oraz targach pracy. Jest to wygodny sposób, gdyż mamy możliwość spotkania wielu pracodawców w jednym miejscu. Wydarzenia te organizowane są przede wszystkim przez Urzędy Pracy oraz jednostki Ochotniczych Hufów Pracy. Kiedy wybieramy się na tego typu spotkania pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz o zabraniu CV.

Poszukiwanie pracy jest często procesem długotrwałym i wyczerpującym. Nigdy jednak nie możemy się poddawać i rezygnować z nadarzających się okazji czy z samodzielnego tworzenia sposobności do zatrudnienia. Musimy być cierpliwi, aktywni i bezpośredni. 

 

Autor: Monika Strzelecka pośrednik pracy – stażysta, PPP Człuchów

Źródło:

J. Taylor, D. Hardy „Jak efektywnie poszukiwać pracy. Wykorzystanie metody firmy Monster.", wydanie II Kraków 2008.

L. Michelle Tullier „Networking. Jak znaleźć pracę i odnieść sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów." Kraków 2008.


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента