Публикатор Публикатор

Назад

Przygotowania do świąt czas zacząć

Dnia 3 grudnia 2014r. zakończył się w naszym Centrum wewnętrzny konkurs na ozdoby choinkowe. Konkurs zorganizowali uczestnicy, należący do działającego w naszej jednostce kółka plastycznego.

Konkurs miał charakter otwarty, zatem każdy mógł wziąć w nim udział.  Uczestnicy, chcący wziąć udział w przedsięwzięciu, pod okiem wychowawców, od poniedziałku wykonywali ozdoby choinkowe według własnych pomysłów. Powstałe prace zostaną powieszone na drzewkach świątecznych, które już niebawem staną w naszych internatach. W zwyczajach ludowych okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Ozdoby te były robione ze słomy, bibuły, kolorowego papieru, orzechów, szyszek czy pestek owoców. Świadczyły one o ogromnej fantazji i pomysłowości. Stąd też warto kontynuować tę piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków.

W trakcie przygotowań wychowawcy zapoznali młodzież z symboliką ozdób choinkowych, o których już w dzisiejszych czasach często już się nie pamięta i nie mówi. Największymi ciekawostkami okazała się symbolika żywego drzewka w domu, które uosabia Chrystusa jako źródła życia oraz lampek choinkowych, które miały chronić domowników przed dostępem złych mocy. Z kolei według innych wierzeń jabłka zapewniały zdrowie i siłę, a orzechy zawinięte w sreberka miały nieść dobrobyt. Dlatego też głównym celem zorganizowanego konkursu było zapoznanie młodzieży z tradycją bożonarodzeniową, rozwój zainteresowań kulturą ludową oraz zachęcenie do osobistego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, zwyczajów oraz świątecznej symboliki.

Na koniec wychowawcy wspólnie uznali, że każdy uczestnik był jednakowo zaangażowany w tworzenie ozdób choinkowych. Wygrana w konkursie należała się zatem każdemu, zważywszy że zbliżają się magiczne święta, podczas których każdy powinien być równy, darzyć się wzajemną życzliwością, radosną troską o duchowy rozwój i przyjęcie budującej postawy jedności i miłości. Uwieńczeniem konkursu będzie wspólne przybranie choinek we własnoręcznie wykonane ozdoby.

 

                                                                                                Tekst/ Foto: Kamila Klimczak


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента