Публикатор Публикатор

Назад

Przygotowania do świąt czas zacząć

3 grudnia 2014 r. zakończył się w naszym Centrum wewnętrzny konkurs na ozdoby choinkowe. Organizatorami byli uczestnicy należący do działającego w naszej jednostce kółka plastycznego.

Konkurs miał charakter otwarty, więc każdy mógł wziąć w nim udział.  Uczestnicy pod okiem wychowawców wykonywali ozdoby choinkowe według własnych pomysłów. Powstałe prace zostaną powieszone na drzewkach świątecznych, które już niebawem staną w naszych internatach. W zwyczajach ludowych okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach. Niejednokrotnie zajmowały się tym całe rodziny. Ozdoby były robione ze słomy, bibuły, kolorowego papieru, orzechów, szyszek i pestek owoców. Świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości. Dlatego też warto kontynuować tę piękną tradycję i pielęgnować dzieło naszych przodków.

W trakcie przygotowań wychowawcy zapoznali młodzież z symboliką ozdób choinkowych, o których w dzisiejszych czasach często już się nie pamięta i nie mówi. Największymi ciekawostkami okazała się symbolika żywego drzewka w domu, które uosabia Chrystusa - źródło życia. Lampki choinkowe, miały chronić domowników przed dostępem złych mocy. Według innych wierzeń jabłka zapewniały zdrowie i siłę, orzechy zawinięte w sreberka miały nieść dobrobyt. Dlatego też głównym celem zorganizowanego konkursu było zapoznanie młodzieży z tradycją, zainteresowane kulturą ludową oraz zachęcenie do osobistego przeżywania Bożego Narodzenia, zwyczajów oraz świątecznej symboliki.

Na koniec wychowawcy wspólnie uznali, że wszyscy uczestnicy był jednakowo zaangażowani w tworzenie ozdób choinkowych. Wygrana w konkursie należała się zatem każdemu. Szczególnie,  że zbliżają się magiczne święta, podczas których każdy powinien być równy, darzyć się wzajemnie życzliwością, radosną troską o duchowy rozwój i przyjęcie budującej postawy jedności i miłości. Zwieńczeniem konkursu będzie wspólne przybranie choinek we własnoręcznie wykonane ozdoby.

 

Autor tekstu i zdjęcia: Kamila Klimczak


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента