Публикатор Публикатор

Назад

Rozmowa kwalifikacyjna na odległość

W dzisiejszych czasach praca poza granicami swojego kraju stała się czymś niemalże naturalnym. Jednak jak odbyć rozmowę kwalifikacyjną z pracodawcą, który jest od nas oddalony setki, czy nawet tysiące kilometrów?

Z pomocą przychodzą nam komunikatory internetowe. Najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany w tym celu jest Skype. 15-minutowa, wirtualna rozmowa o pracę pomoże zaoszczędzić cenny czas, energię i pieniądze nie tylko rekrutującemu, lecz także kandydatowi.

W sytuacjach, gdy planujesz wyjazd za granicę komunikator internetowy jest wprost nieocenionym narzędziem rekrutacyjnym, które pozwoli Ci na poznanie przyszłego pracodawcy, bądź jego przedstawiciela i zadanie pytań, których nie miałbyś szansy zadać bez możliwości rozmowy face-to-face.

Europejskie Dni Pracy Online
Wielką szansą dla poszukujących pracy za granicą są też Europejskie Dni Pracy Online, które są organizowane przez Publiczne Służby Zatrudnienia np. WUP, OHP. Podczas udziału w EDP masz szanse na obejrzenie interesujących prezentacji na temat danego pracodawcy oraz odbycie rozmowy online za pomocą narzędzia jakim jest Live Guide.

Aby uczestniczyć w Europejskich Dniach Pracy Online wystarczy zarejestrować się na stronie http://www.europeanjobdays.eu/pl.

Dzięki temu zyskasz możliwość rozmowy z pracodawcami z całego obszaru UE/EOG z danych branż. Możesz bezpośrednio aplikować na wybrane, najlepsze dla siebie stanowisko w dowolnym kraju Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rozmowa na odległość w domu
Żeby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez komunikator w domu, należy zadbać o sprawy techniczne. Musisz mieć dostęp do internetu oraz odpowiednią prędkość łącza, wystarczającą na swobodną rozmowę przez komunikator oraz dysponować  odpowiednimi narzędziami, takimi jak mikrofon, słuchawki i kamera.

Ważna będzie też znajomość języka obcego - choćby podstaw jednego z  3 obowiązujących w sieci EURES – angielski, francuski, niemiecki lub pomoc osoby znającej język na tyle, by została twoim tłumaczem. Jeżeli nie dysponujesz niezbędnym sprzętem, bądź nie znasz języka możesz skorzystać z pomocy Doradcy EURES np. w Wojewódzkiej Komendzie OHP, który ma stanowisko przygotowane specjalnie do tego celu.

O czym należy pamiętać korzystając z komunikatorów?
Artykuł „Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. Jak się przygotować?” w serwisie Youngpro jest zbiorem dobrych rad na ten temat.

Profesjonalny login
Umawiając się na wideokonferencję z rekruterem musisz najpierw podać mu nazwę swojego profilu. Ważne by brzmiał profesjonalnie, podobnie jak mail używany w procesie rekrutacyjnym (najlepiej w formacie „imię.nazwisko"). Ważne jest też odpowiednie zdjęcie profilowe.

Termin i miejsce spotkania
Rozmowa rekrutacyjna zapewne będzie się odbywała w godzinach pracy biura – 9-17. Przed potwierdzeniem zaproponowanego przez rekrutera terminu i godziny spotkania, zastanów się czy będziesz wtedy w domu, czy będziesz dysponował cichym pokojem i czy na pewno nikt nie będzie ci przeszkadzał. Należy również wybrać odpowiednie miejsce i odpowiedni kadr. Obowiązkowy jest porządek, ważne by tło było jak najbardziej neutralne i dobrze oświetlone, dobra będzie np. pusta jasna ściana.

Pamiętaj, jeżeli umawiasz się na rozmowę z pracodawcą z zagranicy strefa czasowa może mieć kolosalne znaczenie, gdy u Ciebie będzie środek nocy u Twojego potencjalnego pracodawcy może być właśnie 9:00, czyli czas na rozmowy rekrutacyjne.

Profesjonalny ubiór
Autor artykułu zwraca uwagę, że chociaż spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w domu, to przy wyborze garderoby obowiązuje formalny dress-code. Należy założyć cały strój, łącznie z elegancką spódnicą czy spodniami na kant, a nie tylko „górę”. Przy nagłej niezbędnej  zmianie pozycji, rekruter mógłby zobaczyć fragment dresów i pomyśleć, że go lekceważysz lub jesteś leniwy, bo nie włożyłeś wysiłku w kompletny ubiór.

Próba generalna
Mikrofon, głośniki, połączenie z internetem – trzeba wszystko sprawdzić dwukrotnie, czy działa jak należy (najlepiej na dzień i na godzinę przed rozmową). Jeżeli pomimo tego coś zawiedzie, niezwłocznie zadzwoń do rekrutera i umów się na inny termin, lub zaproponuj rozmowę telefoniczną.

Pamiętaj, aby przed rozmową wyłączyć lub wyciszyć telefon komórkowy, uprzedź domowników, że masz rozmowę kwalifikacyjną i nie powinni wchodzić do pokoju, dobrze się przygotuj i wycisz, żebyś mógł jak najlepiej się zaprezentować.

Autor: Wioletta Gonera

Źródło: 
http://praca.wp.pl/title,Rozmowa-kwalifikacyjna-przez-Skype,wid,16394697,wiadomosc.html
http://www.wirtualneoslo.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/
http://youngpro.pl/artykuly/sposob-na-kariere/rozmowa-kwalifikacyjna-przez-skype-jak-sie-przygotowac
http://nt.interia.pl/internet/news-rozmowy-kwalifikacyjne-przez-skype-a,nId,690968#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
http://www.ef.pl/blog/language/jak-odbyc-rozmowe-kwalifikacyjna-na-skype-5-wskazowek/
http://www.europeanjobdays.eu/pl/polska2015


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента