Публикатор Публикатор

Назад

Spełniaj swoje marzenia...czyli jak realizować własne cele

Założył studio rysunkowe, realizował filmy, stworzył parki rozrywki na całym świecie - wyznaczył cele, wytyczył kierunek. Po pewnym czasie Walt Disney zdobył to o czym marzył, to co wcześniej zaplanował. Jak mu się udało zrealizować marzenia?

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, powinieneś określić sobie cel. Nie jest to proste, kiedy  głowa pełna pomysłów na przyszłość lub wręcz przeciwnie – nie masz żadnej koncepcji. Jak zatem formułować cele? Na to pytanie znajdziesz wiele odpowiedzi w literaturze, Internecie czy podczas wykładów prowadzonych przez trenerów i doradców. Większość źródeł przytacza znaną metodę wyznaczania celów SMART. Przyjrzyjmy się tej koncepcji.

Załóżmy, że w przyszłości chcesz zostać lekarzem.

 

Cel określony według SMART powinien być:

S – szczegółowy: nie wystarczy tylko pomysł, należy go jasno sprecyzować. Jeśli chcesz zostać lekarzem, to o jakiej specjalizacji? Kiedy chciałbyś nim zostać? Dlaczego właśnie lekarzem?

M – mierzalny: powinieneś wiedzieć kiedy rozpocząć realizację celu, jakie etapy będziesz musiał pokonać i kiedy uznasz, że cel został osiągnięty.

A – ambitny: realizacja celu powinna być dla ciebie ekscytująca, a sam cel określoną wartością i ważnym krokiem w przód. Dlaczego chcesz zostać lekarzem? Czy dlatego, że będziesz mógł pomagać innym, liczy się dla ciebie prestiż, wynagrodzenie, a może tak podpowiadają rodzice?

R – realistyczny: zastanów się czy twój cel jest osiągalny. Weź pod uwagę swoje zasoby: potencjał, predyspozycje, umiejętności, uzdolnienia, możliwości. Jeśli np. uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, lubisz podróże, kontakty z ludźmi i wolisz geografię od matematyki, może warto pomyśleć o pracy jako przewodnik turystyczny. Natomiast jeśli twoją pasją jest biologia, chemia, interesuje cię medycyna, to nic nie powinno cię powstrzymać aby zostać lekarzem.

T – terminowy: twój cel powinien być określony w czasie, tzn. ustalasz sobie termin, w którym chcesz zrealizować założony cel, co zwiększa mobilizację do działania. Jeśli tego nie zrobisz to będziesz odwlekał realizację w nieskończoność.

 

Teoretycznie cel został wytyczony, ale jak teorię zastosować w praktyce?

Wróćmy do Walta Disneya. W 1923 roku posiadając 500 dolarów stworzył studio rysunkowe. Na początku miał problemy finansowe, bankrutował i podnosił się z upadków. Dopiero w 1955 roku osiągnął sukces. Co spowodowało, że jemu udało się spełnić marzenia?

Nie był wybitnie uzdolniony, nie posiadał ponadprzeciętnych możliwości intelektualnych, ale miał pasję i wizjonerskie pomysły, które realizował. Wiedział czego chce i potrafił tego dokonać. Był perfekcjonistą, który wytrwale i konsekwentnie dążył do wytyczonego celu. Był optymistą, wierzył w siebie i w to co robi – to pomagało mu w walce z przeciwnościami jakie napotykał podczas realizacji swoich wizji.

Dlatego, nie bój się marzyć, uwierz w siebie, działaj konsekwentnie i z uporem, a spełnisz swoje marzenia!

 

Autor: Mariola Bigaj - doradca zawodowy MCIZ Dąbrowa Górnicza

 

Źródła:

Amstrong M., Zarządzanie zasobami ludzkimi, Oficyna ekonomiczna, Kraków 2000

Thomas B., przeł. Rutkowska T., Walt Disney: Fenomen sukcesu, Egmont, Warszawa 1997

http://www.cedego.pl/czytelnia2.php?id=1

http://iqmatrix.pl/jak-madrze-wyznaczac-cele/

http://www.pasjonaci.com.pl/krotka-historia-pewnego-sukcesu/


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента