Публикатор Публикатор

Назад

Świąteczne gotowanie

Wszechobecna moda na gotowanie sprawiła, że stało się ono dla wielu osób pasją i sposobem na życie. Szczególnym powodzeniem cieszą się szkoły gotowania, które rozwijają umiejętności kulinarne. Zawodowym kucharzem może zostać osoba kształcąca się w technikum gastronomicznym, szkole zawodowej, szkołach policealnych lub wyższych uczelniach. Ciekawą alternatywą jest również możliwość nabycia umiejętności kulinarnych na kursach i szkoleniach przeznaczonych dla każdego, kto pragnie poznać tajniki gotowania.

W ramach działalności Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Tarnowie w grudniu został zorganizowany Kurs gotowania – potrawy wigilijne. Wzięła w nim udział 17 osobowa grupa młodych ludzi. Szkolenie trwało 50 godzin, było podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W trakcie kursu, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, uczestnicy zostali zapoznani z zasadami BHP, które obowiązują w kuchni. Młodzież omawiała najbardziej znane przepisy bożonarodzeniowe, sposoby przygotowania potraw oraz wymieniła tradycje kultywowane w swoich domach.

Ważnym elementem szkolenia były zajęcia z dekoracji stołu wigilijnego, który jest szczególnym miejscem w czasie świat Bożego Narodzenia. Młodzi ludzie nauczyli się zasad układania zastawy stołowej, szkła, sztućców, profesjonalnego składania serwetek oraz harmonijnego dobierania kolorystyki dekoracji do potraw.

Najciekawszymi i najbardziej przyjemnymi zajęciami była część praktyczna. Kursanci nauczyli się dobierać dobrej jakości produkty oraz wykonywać potrawy wigilijne według poznanych przepisów m.in. pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, groch z kapustą, ryba w galarecie, kompot z suszu. Nie obeszło się również bez przygotowania wyrobów cukierniczych deserów i ciast świątecznych takich jak: kutia, keks, piernik czy ciasto z makiem.

Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu. Nabyta wiedza i umiejętności z pewnością zostaną wykorzystane podczas przygotowań świątecznych w rodzinnych domach.

We wszystkich kursach i szkoleniach organizowanych przez Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Tarnowie, za niewielką opłatą, może brać udział młodzież do 25 roku życia i nie uczęszcza do Ochotniczych Hufców Pracy. Informacje można uzyskać w Rejonowym Ośrodku Szkolenia Zawodowego Młodzieży przy ul. Mościckiego 27, 33-100 Tarnów

 

Autor: Małgorzata Głowacz

Źródła: 1. Regulamin Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Tarnowie,

            2. Plan kursów Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Tarnowie,

            3. Poradnik zawodowy. Przewodnik po zawodach. jak.zostac.net.pl

 


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента