Публикатор Публикатор

Назад

Szukanie pracy – jak skutecznie się do tego zabrać?

Praca w życiu człowieka odgrywa ogromną rolę. Dobrze wykonana, pozwala nam nie tylko na utrzymanie się, daje też satysfakcję i poczucie własnej wartości. Motywuje do dalszego rozwoju. Brak pracy zmusza do uzależnienia finansowego od innych, ogranicza pole kontaktów społecznych. Poszukiwanie pracy wymaga od nas wytrwałości, konsekwencji w działaniu i systematyczności. Żadnej oferty nie możemy przegapić. Nie możemy się też zniechęcać – nawet jeśli wysłaliśmy już dziesiątki aplikacji.

Szukanie pracy jest czasochłonne i bardzo wyczerpujące. Na efekty niejednokrotnie trzeba trochę poczekać. Zanim zaczniemy poszukiwania, nasze działania dobrze jest dokładnie zaplanować. Postarajmy się określć, ile czasu w ciągu dnia poświęcimy na poszukiwanie nowych ofert pracy, a ile na przygotowanie aplikacji. Planu naszego działania powinniścy ściśle przestrzegać.

Podstawową rzeczą, jaką musimy zrobić, to przeanalizowanie naszych mocnych stron: umiejętności zawodowych, kwalifikacji i predyspozycji. Jakie doświadczenie możemy zaoferować potencjalnemu pracodawcy? Jakie są nasze oczekiwania wobec niego? Powinniśmy określić, jakich zajęć z pewnością nie chcemy wykonywać. Zastanówmy się nad naszymi ograniczeniami związanymi z pracą: na przykład, czy możemy i chcemy zmienić miejsce zamieszkania? Czy jesteśmy w stanie pracować w godzinach nocnych lub podczas weekendów? Czy nie będą nam przeszkadzały częste wyjazdy i delegacje służbowe? Wnioski dobrze jest spisać na kartce.

Kolejnym krokiem jest zorientowanie się, jakich pracowników poszukują pracodawcy w naszej okolicy. Na jakie kwalifikacje i umiejętności jest zapotrzebowanie. Po zdobyciu tych informacji, możemy zweryfikować własne oczekiwania wobec przyszłego zajęcia i ostatecznie ustalić, jakie oferty zatrudnienia są dla nas najbardziej interesujące.

Sposobów na znalezienie atrakcyjnych propozycji zatrudnienia jest mnóstwo. By niczego nie przegapić, warto wykorzystać je wszystkie.

Jednym ze sposobów poszukiwania pracy są serwisy rekrutacyjne, na których zamieszczane są oferty zatrudnienia. Jest to rozwijające się źródło informacji (również o rynku pracy). Liczba użytkowników sieci ciągle rośnie, gdyż jest to narzędzie tanie i skuteczne. Wśród pracodawców popularność Internetu również jest coraz większa.

Chcąc pozyskać pracowników, firmy coraz częściej zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne na portalach internetowych. Ta forma rekrutacji posiada wiele zalet: zamieszczone ogłoszenie trafia bardzo szybko do odbiorcy (nie trzeba czekać np. na wydruk gazety z ogłoszeniem), oferta widnieje w sieci przez dłuższy czas, a koszt zamieszczenia ogłoszenia jest dużo niższy niż publikacja w gazecie.

Następnym narzędziem, z którego warto skorzystać jest profil w serwisie społecznościowymdla profesjonalistów. Tym, co odróżnia je od zwykłych serwisów rekrutacyjnych jest ich interaktywność. Na tradycyjnych portalach zamieszczane są oferty pracy, informacje o firmach, szkoleniach, kursach. Serwisy społecznościowe działają w dwie strony. Prezentują się na nich także pracownicy, nie tylko osoby szukające pracy. W portalu społecznościowym mogą budować sieć kontaktów wśród ludzi ze swojej lub pokrewnych branż.  Headhunterzy (tzw. łowcy głów), którym płaci się za znalezienie pracownika, chętnie korzystają z takich portali w poszukiwaniu pracowników.

Kolejnym sposobem na znalezienie interesującej nas oferty są firmowe strony www. Warto sporządzić listę firm, które nas interesują i odwiedzić ich strony www. Na większości z nich powinniśmy znaleźć zakładkę „kariera" lub „praca". Właśnie tu zamieszczane są informacje o wolnych miejscach pracy. Przedstawiona jest też forma kontaktu. Niejednokrotnie pracodawcy zachęcają do przesłania swojego CV do bazy kandydatów lub wypełnienia ankiety on-line. Jeśli jest taka możliwość - skorzystajmy z niej, ponieważ pracodawca dysponujący wakatem zanim zamieści ogłoszenie, w pierwszej kolejności przejrzy CV, które już posiada w swojej bazie.

Również agencje zatrudnienia czy doradztwa personalnego są firmami wyspecjalizowanymi w rekrutacji. Zajmują się poszukiwaniem pracowników na zlecenie innych firm. Warto odwiedzić ich strony internetowe. Znajdziemy tam informację, w jaki sposób możemy znaleźć się w bazie kandydatów. Dowiemy się też o aktualnie prowadzonych procesach rekrutacyjnych. W bazach agencji warto zostawić swoje CV. Prowadzą one wiele różnych procesów rekrutacji, więc nasze szanse na znalezienie pracy rosną.

Nie możemy zapomnieć także o uczelnianych biurach karier. Działają one na prawie wszystkich uczelniach wyższych w Polsce. Ich zadaniem jest pomoc studentom  i absolwentom w określeniu planów zawodowych. Znajdziemy tam również informacje o aktualnych ofertach pracy, praktykach i stażach.

Warto skorzystać z pomocy Urzędu Pracy. Jeśli nie uczymy się i nie pracujemy, możemy zarejestrować się w odpowiednim dla miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy. Status osoby bezrobotnej umożliwi nam dostęp do ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców do urzędów. Można tutaj skorzystać z darmowych porad oraz szkoleń, które nauczą nas przygotowywać dokumenty aplikacyjne (cv, listy motywacyjne). Natomiast w Wojewódzkich Urzędach Pracy możemy szukać sprawdzonych ofert pracy zagranicznej.

Kolejną instytucją, na której pomoc możemy liczyć są Ochotnicze Hufce Pracy. Działające w ich ramach Młodzieżowe Biura Pracy (MBP) są jednostkamii, których głównym celem jest pomoc w znalezieniu pracy (stałej lub krótkoterminowej). Cyklicznie organizują giełdy i targi pracy. Prowadzą ewidencję osób bezrobotnych i poszukujących pracy, tworzą banki informacji o zawodach najczęściej poszukiwanych przez pracodawców i kierują na kursy zawodowe. MBP zbierają informacje na temat lokalnego rynku pracy i udostępniają je młodzieży i pracodawcom. Oferty pracy będące w posiadaniu biur prezentowane są na stronie internetowej www.mbp.ohp.pl.

MBP działają przy Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży. W miejscach oddalonych od CEiPM funkcjonują natomiast filie Młodzieżowych Biur Pracy.

Ważnym sposobem na skuteczne poszukiwanie pracy jest bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Zróbmy listę pracodawców, do których warto udać się osobiście, by złożyć dokumenty aplikacyjne. Ta forma ma sens, ale raczej w mniejszych miejscowościach i mniejszych firmach. Duże zakłady pracy mają przeważnie rozbudowaną strukturę, a pracownicy działów personalnych preferują bardziej sformalizowane kontakty.

W staraniach o nową pracę nie wolno nam o nich zapomnieć o znajomych i rodzinie. Poinformujmy ich o naszych poszukiwaniach. Możliwe, że wielu z nich ma wiedzę na temat procesu rekrutacji w firmach, w których pracują lub współpracują i (ewentualnie) wolnych posadach. Dla wielu pracodawców rekomendacja przez własnego pracownika jest znacząca w procesie rekrutacji.

Poszukiwanie pracy jest zajęciem "na pełny etat". Aby osiągnąć zamierzony cel, musimy być zdeterminowani i konsekwentni w działaniu. Nagrodą będzie wymarzona przez nas posada.

 

Autor: Edyta Wilusz – pośrednik pracy MBP Krosno

Źródło: Gdzie i jak szukać pracy korzystając z Internetu, E. Supińska

Skuteczne poszukiwanie nowej pracy - poradnik


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента