Публикатор Публикатор

Назад

Szukasz pracy w sieci? Uważaj na pułapki

Ogłoszenia prasowe i internetowe to wciąż najpopularniejsze narzędzia rekrutacji. Jak wśród tysięcy anonsów wybrać te najlepsze dla nas? Czego się wystrzegać, aby nie paść ofiara oszustów?

Pamiętaj, że każda oferta jest dla Ciebie, o ile masz wymagane na danym stanowisku kwalifikacje i umiejętności. Elementem różnicującym ogłoszenie online od ogłoszenia prasowego jest brak jakichkolwiek ograniczeń terytorialnych oraz restrykcji w zakresie ilości zamieszczanego tekstu – w dalszym ciągu głęboko zakorzenione przekonanie specjalistów o obowiązujących limitach, skutkuje publikowaniem przez pracodawców niekompletnych informacji (niejasne oczekiwania, brak przejrzystości, brak danych o regionie czy profilu działalności).

Obecny rynek pracy jest bardzo specyficzny. Wiele osób, które przez długi czas nie może znaleźć zatrudnienia, twierdzi, że nie ma odpowiednich ofert, wymagania pracodawców są bardzo wygórowane lub też niemożliwe do zrealizowania, na jedno wolne miejsce jest bardzo duża liczba kandydatów do pracy,  konkurencja jest ogromna, więc szanse na zatrudnienie są mniejsze. Z drugiej strony pracodawcy często mają problem z naborem pracowników i muszą przez długi czas prowadzić proces rekrutacyjny, aby pozyskać odpowiednią osobę do firmy. Jednak jest również wielu pracodawców, którzy mają do zaoferowania niezbyt dobre warunki pracy i płacy, nie chcą tego zmienić i dlatego też mają bardzo duże problemy z pozyskaniem pracowników. Warto zwracać uwagę na oferty pracy, gdzie przy niezbyt wysokich wymaganiach oferowane jest bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Jeśli osoba nie musi posiadać określonych kwalifikacji i umiejętności, a ma zarabiać pieniądze, które są oferowane zazwyczaj osobom na wysokich stanowiskach, to powinno to dać do myślenia. Pamiętajmy, że żaden pracodawca nie jest instytucją charytatywną i oczekuje od swoich pracowników wymiernych korzyści w postaci ich potencjału zawodowego. Dlatego też należy uważać na ogłoszenia, w których jest mało treści, a jedynym wabikiem są jedynie atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Oczywiście zazwyczaj nie ma tu mowy o jakiejkolwiek umowie o pracę, wykonywanie tych usług nie jest w żaden sposób zalegalizowane.

Czytaj oferty pracy między wierszami - 10 ukrytych sygnałów

Podstawowym błędem przy szukaniu pracy jest wysyłanie CV i listu motywacyjnego w odpowiedzi na wszystkie oferty zawierające nazwę interesującego nas stanowiska - sprzedawca, manager, księgowa itp. A to tylko hasło, które ma przykuć uwagę (uważaj na anonse, w których podano jedynie: „firma szuka pracownika" - może szukają kogokolwiek do „pracy na czarno"?). Aby upewnić się, że pracodawca dostrzeże w Tobie dobrego kandydata, że ogłoszenie ci odpowiada i że jest prawdziwe, przeanalizuj jego treść.

1. FIRMA - jej nazwa oraz/lub logo w ofercie to dla pracodawcy promocja. Jeśli ich nie ma, możliwe, że to mała firma, której nie stać na wykupienie większej powierzchni w gazecie, woli nie ujawniać nazwy, więc jest niewiarygodna.

2. ADRES - rzetelny pracodawca podaje swój adres (odległość od domu jest istotna, jeśli nie poruszasz się samodzielnie lub potrzebujesz przy tym pomocy!). Jeśli adresu nie ma, może po prostu zabrakło na niego miejsca, ale na wszelki wypadek sprawdź, np. w internecie, czy firma istnieje i czym się zajmuje.

3. TELEFON - firma, która wymaga zgłoszenia kandydatury telefonicznie i ma swoją siedzibę, podaje numer telefonu stacjonarnego - albo komórkowego do konkretnej osoby wymienionej z nazwiska. Sprawdzaj numery zaczynające się od liczb: 070, 030 czy 080. To sugestia, że to numery kierunkowe do określonych miast. Przelicz cyfry! Mogą to być drogie (!) linie 0700, 0300 (sprzedaż różnych produktów i usług), infolinie 0800.

4. ADRES E-MAIL - adres np. rekrutacja@onet.pl to sygnał, że w celu zebrania CV pracodawca skorzystał z bezpłatnego konta na jednym z popularnych portali. Być może jest na etapie wstępnej organizacji i nie ma jeszcze własnego serwera. Może też zajmować się po prostu zbieraniem danych osobowych, aby je odsprzedać (Twoje CV to kopalnia wiedzy o Tobie).

5. WYKSZTAŁCENIE - czytaj uważnie, czego oczekuje pracodawca - jeśli np. nie będziesz absolwentem studiów wyższych o danym profilu, albo nie przedstawisz zaświadczeń o ukończeniu specjalistycznych kursów i wymaganych uprawnieniach, Twoje CV zostanie odrzucone.

6. ZAKRES OBOWIĄZKÓW - umieszczanie w CV informacji, że masz oczekiwane przez pracodawcę umiejętności praktyczne, choć ich faktycznie nie masz - nie popłaca! Sfałszowane dane zostaną szybko ujawnione w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej albo - co stawia cię w gorszej sytuacji - już po zatrudnieniu.

7. MOBILNOŚĆ, DYSPOZYCYJNOŚĆ - te słowa oznaczają częste wyjazdy służbowe i pracę w godzinach nadliczbowych. Czy jesteś na to gotowy?

8. DODATKOWE WYMAGANIA - zwróć uwagę na to, czy praca nie wiąże się np. ze zmianą miejsca zamieszkania i odpowiedzialnością finansową.

9. „ZŁE SŁOWA" - „szybkie pieniądze", „duże pieniądze w krótkim czasie". Te słowa ładnie brzmią i dużo obiecują, ale zwykle kryją się za nimi hochsztaplerzy albo firmy poszukujące klientów.

10. OFERTY W DUŻYCH RAMKACH - niby wszystko jest jak należy - nazwa, stanowisko, adres itp. Spełniasz wymagania, wydaje się, że jesteś świetnym kandydatem, wysyłasz CV i... nic. Nikt nie dzwoni, nikt nie zaprasza na rozmowę, a to samo ogłoszenie ukazuje się przez kilka tygodni, znika, a potem wraca. Prawdopodobnie nie jest to oferta pracy, ale... element kampanii promocyjnej firmy. Prościej i taniej jest przygotować ogłoszenie o pracę, z logo firmy i informacją o tym, jak „prężnie działa" i „dynamicznie się rozwija", niż wynajmować specjalistów, którzy stworzą profesjonalną reklamę i zapłacić za jej opublikowanie na tzw. stronach informacyjnych w gazecie.

Rynek internetowy to studnia bez dna. Mieści wszystko, bez względu na jakość i ilość. Spójrzmy na dostępne na nim informacje krytycznym okiem i nie dajmy się nabrać na bylejakość. Skoro od nas oczekuje się dotrzymania pewnych standardów, my także mamy prawo wymagać.

 

Autor: Agnieszka Wójcik – pośrednik pracy, MBP Słupsk

Źródło:

Dziennik Zachodni

Portal internetowy niepełnosprawni.pl

Portal internetowy HRstandard.pl

Portal internetowy infor.pl Prawo

Platforma HR sterHR.pl


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента