Публикатор Публикатор

Назад

Trudne początki

Początek nowego roku szkolnego, niesie ze sobą wiele różnych emocji. Wiąże się to z pożegnaniem wakacji, powrotem do szkolnej ławki, świadomością kolejnych wyzwań i obowiązków. Z pewnością mniej stresują się ci, dla których nie jest to pierwszy rok w danej szkole, ale co z tymi, którzy wkraczają w nowe środowisko?

Stres spowodowany nową szkołą, zaczyna się już w momencie dokonywania wyboru placówki oraz oczekiwania na wyniki rekrutacji. Zarówno osoby, które dostały się do wymarzonej szkoły jak i ci, którym się to nie udało, odczuwają lęk przed tym jak poradzą sobie w nowym otoczeniu.

Oto kilka rad, jak przetrwać pierwsze dni w nowej szkole:

1. Nie wstydź się, pytaj. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że od razu będziesz wszystko wiedział.    Z pomocą przyjdą Ci nauczyciele, wychowawcy i cały personel szkolny.

2. Nie zamykaj się na nowe znajomości. Najbliższe lata spędzisz w tej samej klasie, więc warto poznać się bliżej. Może wśród tych wszystkich osób znajdziesz przyjaciela, który będzie z Tobą nie tylko na czas nauki w szkole?

3. „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Zarówno nauczyciele jak i koledzy, koleżanki będą na początku oceniać Cię powierzchownie. Nie przejmuj się tym, ale postaraj się też zrobić dobre wrażenie. Uśmiech może zdziałać wiele.

4. Mylić się, rzecz ludzka. Nie obrażaj się gdy na początku ktoś nie zapamięta Twego imienia czy błędnie wymówi nazwisko. Z czasem się to zmieni.

5. Korzystaj z propozycji dodatkowych zajęć. Jest to nie tylko okazja do rozwijania swoich zdolności, ale także do zawarcia bliższych znajomości.

6. Bądź pomocny i wyrozumiały. W każdej klasie zawsze znajdzie się osoba nieśmiała, mająca problemy z nawiązaniem kontaktu. Spróbuj czasem do niej podejść, porozmawiać, pomóc, jeśli tego potrzebuje. Może się to przerodzić w szalenie interesującą znajomość.

7. Wiele zależy od Twojego podejścia. Pozytywne nastawienie sprawi, że wiele spraw załatwisz lepiej i sprawniej.

Zastosowanie podanych rad z pewnością ułatwi wejście w nowy rok szklony. Jednak nikt nie jest zdany tylko na samego siebie. Każda szkoła ma opracowany system wsparcia dla nowoprzybyłych uczniów, ułatwiający im adaptację i integrację w nowym środowisku. Uczniowie klas wielozawodowych ZSZ nr 5 w Białymstoku, są w korzystniejszej dla siebie sytuacji. Będąc jednocześnie uczestnikami Środowiskowego Hufca Pracy w Białymstoku mają dodatkową opiekę ze strony kadry wychowawczej jednostki. Zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie wychowawców, dla których rozwój osobowy, zawodowy i społeczny uczestników, stanowi nadrzędny cel pracy.

Kamila Piechowicz – wychowawca ŚHP w Białymstoku


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента