Публикатор Публикатор

Назад

16.10.2015 - VI edycja Różowej Wstążeczki w Skarżysku Kamiennej

Uczestnicy skarżyskiego Hufca Pracy corocznie biorą udział w przedsięwzięciu edukacyjno – profilaktycznym - Marszu Różowej Wstążeczki. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim uświadomienie wszystkich kobiet, że zapobieganie jest skuteczniejsze niż leczenie.

Różowa Wstążka to ogólnopolska kampania społeczna na rzecz walki z rakiem piersi. W Skarżysku – Kamiennej przyjęła się nazwa „Różowa Wstążeczka”. W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej uczestnicy skarżyskiego Hufca Pracy biorą udział w pogadankach, warsztatach na temat profilaktyki przeciwko rakowi piersi. W zajęciach tych chętnie uczestniczą nie tylko dziewczęta, ale także chłopcy, co świadczy o wysokiej świadomości, jakim niebezpieczeństwem cywilizacyjnym jest rak piersi, zbierający każdego roku śmiertelne żniwo, nie tylko wśród pań.

Marsz odbywa się w październiku, miesiącu świadomości raka piersi. Cały miesiąc stoi pod znakiem raka piersi i akcji związanych z tą chorobą. Marsz Różowej Wstążeczki rozpoczyna się ze skarżyskich Plant, następnie trasa wiedzie ulicami miasta Skarżyska Kamiennej aż na metę marszu na plac przy Miejskim Centrum Kultury. Odbywa się tam piknik profilaktyczny, występy artystyczne młodzieży, prelekcje dotyczące profilaktyki raka piersi. Każdy uczestnik marszu zostaje przyozdobiony symboliczną różową wstążeczką. Różową wstążkę zna, a przynajmniej kojarzy każdy z nas. To znak rozpoznawczy walki z rakiem piersi. Sześcioletnia już tradycja pokazuje, że uczestniczki i uczestnicy Hufca dobrze zorientowani są w temacie raka piersi i w jakich specjalistycznych placówkach mogą znaleźć fachową pomoc kobiety ważne w ich życiu – babcie, mamy, siostry, dziewczyny. 

A teraz nieco o historii Różowej Wstążki

„Różowa wstążka została po raz pierwszy zaprezentowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Raka Piersi. W roku 1990 podczas „biegu po zdrowie” rozdane zostały różowe czapki z daszkami. Rok później każda uczestniczka otrzymała różową wstążkę od organizatorów biegu – New York City Race.
W roku 1992 redaktor naczelny kobiecego czasopisma poświęconego sprawom zdrowia – "Self" – Alexandra Penney pracowała nad drugim wydaniem specjalnego numeru pisma, poświęconego rakowi. Evelyn Lauder, będąca wtedy najwyższym wiceprezesem Estée Lauder przyjęła zaproszenie Penny, by pełnić rolę gościnnego redaktora NBCAM. Według pierwotnego założenia Evelyn Lauder miała rozprowadzić wstążkę w sklepach kosmetycznych Nowego Jorku. Ona jednak postanowiła rozprowadzić wstążkę w całym kraju. Penney i Lauder postanowiły zaprezentować Różową Wstążkę jako symbol walki z rakiem”1 . „Dzięki tej inicjatywie, powstał światowy ruch, który poprawia jakość życia kobiet chorych, świadomość tych, które mają szansę odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza, a także profilaktykę leczenia młodych kobiet i dziewczynek z grupy podwyższonego ryzyka, w akcji bierze udział aż 70 krajów. Przez ponad dwadzieścia lat trwania tej kampanii udało się przeprowadzić aż 152 projekty badawcze związane z rakiem piersi. Opracowano również szczepionkę, którą można podawać osobom na wczesnym etapie raka piersi. I co najważniejsze - oswojono nas ze świadomością, jak ogromny jest problem zachorowalności na ten nowotwór na całym świecie. Dotyczy on milionów kobiet, ich matek, babć i córek. A fakt, że kupując przyjemny drobiazg: kosmetyk, torebkę czy bransoletkę możemy Kampanię na Rzecz Walki z Rakiem Piersi wesprzeć - jest budujący. Dziś pomagamy my, być może jutro ktoś pomoże nam”2 .

VI Marsz Różowej Wstążeczki

Tegoroczny Marsz Różowej Wstążeczki odbędzie się 16 października br. o godzinie 12.00 z Plant przy ulicy Sokolej w Skarżysku Kamiennej. Uczestnicy Marszu przejdą na plac do Miejskiego Centrum Kultury. Będzie tam odbywał się piknik profilaktyczny, w czasie którego będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, między innymi mammografii (panie pomiędzy 50 a 69 rokiem życia). Nie zabraknie także występów wokalnych i pokazów tanecznych. W planie pikniku są także konkursy, konsultacje wizażysty i poczęstunek.
Każdy z nas sobie życzy aby takich akcji było coraz więcej, a zachorowań coraz mniej.
Zapraszamy wszystkich do udziału !

Autor tekstu: Ireneusz Kasprzyk
Źródło: własne
1 https://pl.wikipedia.org/wiki/Różowa_wstążka
2 http://natemat.pl/119805,rozowa-wstazka-czyli-pazdziernikowa-kampania-na-rzecz-walki-z-rakiem-piersi


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента