Публикатор Публикатор

Назад

W wakacje postaw na sport!

O tym, że sport to zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Każdy, kto pragnie żyć bez chorób i w dobrej kondycji, powinien już dziś pomyśleć, jaka forma aktywności jest dla niego najlepsza.

Wakacje to okres, kiedy dzieci i młodzież dysponują dużą ilością czasu wolnego, dlatego warto zastanowić się, jak w mądry i wartościowy sposób go zagospodarować. Część młodzieży wyjeżdża na obozy, kolonie lub gdzieś do rodziny. Wielu, ze względów finansowych, spędza ten czas w domu. Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, gdyż gdziekolwiek byśmy tych wakacji nie spędzali, ruch może nam towarzyszyć wszędzie. Zawsze możemy popływać w okolicznym jeziorze, pojeździć na rowerze czy pograć w piłkę na szkolnym boisku.

Niestety młodzież coraz częściej zamiast aktywnie spędzać czas, woli siedzieć przed ekranem komputera czy telewizora. Rośnie nam pokolenie dzieci, dla których główną atrakcją są elektroniczne gadżety. Dlatego ważna jest rola rodziców i opiekunów, aby zachęcać i motywować swoje pociechy do wszelkich form ruchu.

Sport w życiu młodego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Jest idealnym sposobem na zdrowe i ciekawe życie. Uczestnictwo w aktywności fizycznej pomaga nauczyć młodych ludzi samodyscypliny, kształtuje charakter, sprawia, że stają się pewniejsi siebie. Uczy systematyczności, odpowiedzialności za siebie  i innych.  Zasadne jest też stwierdzenie, że sport to nauka, szczególnie w grach zespołowych. Trenując w drużynie, młodzież uczy się współzawodnictwa i zasad fair play. Aktywność fizyczna uczy także wytrwałości, pokazuje, że nie należy się poddawać kiedy przyjdą pierwsze trudności.

Jeśli jednak, mimo naszych usilnych starań, sport nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – uczymy się przegrywać. Przyjmujemy porażki z godnością, wierząc w lepsze wyniki w przyszłości.  Gry zespołowe to także okazja do poznania nowych, ciekawych osób, spotkań z prawdziwymi przyjaciółmi, a nie tylko tymi wirtualnymi.

Wakacje to idealny czas na uprawianie sportu jako formy spędzenia czasu wolnego, ale też ze względów zdrowotnych. Bo przecież zdrowy człowiek to człowiek wesoły i pogodny, chętny do wszelkich zabaw i wygłupów, których w wakacje nie brakuje.

Autor tekstu: Monika Szopińska, starszy wychowawca Hufca Pracy w Koszalinie
Źródło: opracowanie własne


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента