Публикатор Публикатор

Назад

Wakacje i praca - to się opłaca!

Współczesny człowiek bardzo dużo czasu poświęca na naukę i pracę. Dlatego każdy z nas niecierpliwie odlicza dni do wakacji i urlopu. Jednak nie wszyscy młodzi ludzie w wakacje tylko odpoczywają - część z nich podejmuje pracę.

Chcemy cieszyć się wakacjami i piękną pogodą, które pozwalają odpocząć od trudów nauki i zmienić otoczenie dzięki wyjazdom na obozy, kolonie czy wczasy z rodzicami. Podczas letnich miesięcy zwiedzamy różne zakątki świata, poznajemy nowych, ciekawych ludzi, a praca sezonowa, której poświęcamy część czasu wolnego, pomaga zdobyć pieniądze na drobne wydatki.

Wakacyjna praca - na przykład roznoszenie ulotek, zbieranie owoców czy też wykładanie towaru w supermarketach - to doskonała okazja nauki oszczędzania i poznania wartości osobiście zarobionych pieniędzy. Coraz częściej młodzi ludzie rezygnują z odpoczynku, by zdobywać doświadczenie zawodowe, nowe umiejętności i dodatkowo zasób gotówki. Rodzice powinni wspierać ten pomysł i traktować jako pierwszy, ważny krok ku samodzielności dziecka. Należy szukać praktyk czy możliwości odbycia stażu w dobrej firmie, nawet nieodpłatnego, aby później, podczas starań o stałą pracę, można było wykazać się w swoim CV doświadczeniem.

Powody decyzji o podjęciu pracy bywają różne. Może to być na przykład chęć odciążenia budżetu domowego i pomoc rodzicom, aby później móc zakupić podręczniki do szkoły, pójść na koncert ulubionego artysty albo samemu zapłacić za wypad do kina lub na wakacyjny wyjazd. Ukierunkowane w ten sposób cele i wywiązywanie się z zadań daje młodemu człowiekowi poczucie własnej wartości.  Praca wakacyjna daje szansę, by zrozumieć pewne wartości, jakie przyświecają pracy zawodowej – że trzeba być punktualnym, sumiennym, odpowiedzialnym, dobrze wywiązywać się z powierzonych zadań, jak również umieć współpracować w grupie.

Zdobyte doświadczenie na pewno zaowocuje w przyszłości. Istotne jest również to, że oprócz zarobienia pieniędzy nastolatek nauczy się też nimi gospodarować. Doceni jak wiele pracy i wysiłku trzeba, aby zarobić własne pieniądze, jak również da mu to możliwość zrozumienia, jak ciężko pracują jego rodzice, aby niczego mu nie zabrakło.

Wielu nastolatków swoje pierwsze pieniądze zarabia blisko rodzinnego domu. Na początek można zacząć od pilnowania sąsiadom dzieci, koszenia trawników (zimą odgarniania śniegu), wyprowadzania psów. Młodzież pracuje dorywczo w czasie wakacji, mając na uwadze swoje potrzeby, zachcianki, chęć choć częściowego uniezależnienia się od opiekunów, możliwość zaimponowanie kolegom czy też dbania o swoją przyszłą karierę zawodową.
Rola pracy w życiu młodego człowieka jest ogromna. Stanowi wyznacznik kształtujący osobowość, wpływa na rozwój młodego człowieka, wyzwala w nim inicjatywę i twórczą aktywność myślową, dostarcza przeżyć estetycznych, przynosi radość i zadowolenie. Młodzi ludzie decydują się wcześnie na pracę, gdyż mają na uwadze wymagania przyszłych pracodawców, którzy poszukują pracowników o kwalifikacjach i wysokiej wydajności, z doświadczeniem zawodowym.

Wśród młodych Polaków zjawiskiem coraz bardziej powszechnym stają się więc wyjazdy na zagraniczne stypendia połączone z nauką języków obcych, bądź wakacyjne pobyty zarobkowe. Wyjazdy te są często traktowane jako klucz do przyszłej kariery, ciekawy wpis w CV, który gwarantuje większe szanse na rynku pracy i zainteresowanie potencjalnych pracodawców. Ważne jest to, aby młody człowiek podjął pracę, która będzie przynosić mu satysfakcję. Wtedy wakacje spędzone nawet w pracy będą efektywnie wykorzystanym czasem i przyniosą radość.

Autor: Justyna Misiorek, OSiW Zamość


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента