Публикатор Публикатор

Назад

Z pamiętnika programisty

12 września jest Międzynarodowym Dniem Programisty. Z tej okazji chciałabym Wam przybliżyć ten zawód. Pomoże mi w tym Alan, zielonogórski programista.

M: Na początku chciałabym ci podziękować za to, że zgodziłeś się opowiedzieć nam o swojej pracy. Programista kojarzy mi się głównie z osobą, która przesiaduje całymi dniami przed komputerem. Powiedz nam, czym się zajmujesz? Jak wygląda twoja praca?

A: Dobre skojarzenie. Nie raz zdarzyło mi się zarwać noc, siedząc przy ważnym projekcie. Często rozwiązania problemów pojawiają się dopiero w domu. Mimo, że na co dzień zajmuję się jednym dużym projektem, to często pojawiają się nowe problemy do rozwiązania.

M: Wygląda na dużo pracy. Wszystko robisz sam?

A: Głównie pracuje w kilku osobowym zespole, w którym każdy spełnia jakąś rolę. Wbrew pozorom, nas programistów z każdym rokiem jest coraz mniej. Podobno do roku 2020 będzie nas mniej o połowę. Dlatego też, dobry programista może liczyć na dobre wynagrodzenie. Co więcej, nie mamy dress codu, mamy dostęp do wielu sprzętów komputerowych, często też wybieramy sobie godziny, w których pracujemy. Jednak to zleży do firmy.

M: Jakie są główne obowiązki programisty?

A: Wszystko zależy od tego jakie mamy doświadczenie. Jednak głównie piszemy programy, które mają spełniać wymogi danego projektu.

M: Powiedziałeś, że wszystko zależy od naszego doświadczenia. Jakie są w takim razie ścieżki kariery w przypadku twojego zawodu?

A: Najpierw zaczynamy jako młodszy programista, zwany inaczej junior developer. Jest to stanowisko początkowe, które jest traktowane jako czas na naukę i poszerzenie wiedzy. Następnie zostajemy programistą. Na tym stanowisku, wykonujemy zadania, które przydzieli nam starszy programista. Senior developer zajmuje się głównie nadzorowaniem pracy swojego zespołu.

M: Czyli mamy dużą możliwość rozwoju. Jak to się stało, że zostałeś programistą i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

A: Cóż, zabrzmi to dziwnie, ale wszystko zaczęło się od gier. Intrygowało mnie jak one są zrobione. Poszerzałem swoją wiedzę przez praktyczne działania, czyli pisanie prostych programów, uczenia się języków programowania. Ważne jest to, że w świecie programowania, studia wyższe nie są tak istotne jak same umiejętności i kompetencje. Jeżeli chcemy zostać programistą, musimy przede wszystkim znać język programowania.

M: Bardzo dziękuję za udzielenie nam tych wszystkich ważnych informacji. Myślę, że mogą one się przydać wszystkim przyszłym programistom.

A: Nie ma za co i zachęcam wszystkich do bycia kreatywnym i zdeterminowym do poszerzania swojej wiedzy w każdej dziedzinie.

Autor: Marta Maternia – Lubuska Wojewódzka Komenda OHP. Wywiadu udzielił Alan – programista z zielonogórskiej firmy informatycznej


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента