Публикатор Публикатор

Назад

Zawód jak marzenie – jak dokonać wyboru?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie stają przed trudnym wyborem kierunku kształcenia -zawodu, który ma otworzyć przed nimi „wrota kariery”. Różne instytucje związane z rynkiem pracy tworzą rankingi najbardziej poszukiwanych zawodów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W jaki sposób powstają i czy warto się nimi sugerować wybierając zawód? Jak dokonać wyboru i uniknąć rozczarowań?

Najbardziej poszukiwani.
Od kilku lat na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce prym wiodą wykwalifikowani pracownicy fizyczni (elektrycy, murarze, cieśle, hydraulicy itp.). W następnej kolejności znajdziemy kucharzy, kierowców, pracowników biurowych, pracowników branży hotelarskiej i gastronomicznej, przedstawiciele handlowi oraz operatorzy maszyn. Czy oznacza to, że w tych zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie? W tym miejscu sprawa zaczyna się komplikować.

Czy rankingi są wiarygodne.
Warto wiedzieć, że wspomniane listy powstają tylko poprzez porównanie liczby zgłaszanych przez pracodawców ofert pracy w danych profesjach w stosunku do pozostałych zawodów. Nie biorą one jednak pod uwagę oferowanego przez pracodawców wynagrodzenia, formy i warunków zatrudnienia, ani oczekiwań wobec potencjalnych pracowników, takich jak dodatkowe umiejętności i kwalifikacje, gotowość do wyjazdów służbowych, założenia własnej działalności gospodarczej itp. Ponadto nie każdy nadaje się np. na elektryka, czy programistę. Nie wystarczy ukończenie odpowiedniej szkoły, czy kursu. Trzeba być dobrym w tym, co się robi. Najlepszym na to dowodem są statystyki prowadzone przez Powiatowe Urzędy Pracy, gdzie największą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem zawodowym, mimo iż jednocześnie rankingi mówią o tym, że grupa wykwalifikowanych pracowników fizycznych stanowi najbardziej poszukiwaną grupę zawodów.

Zatem czym się kierować?
Najczęściej popełnianym przez młodych ludzi błędem jest wybór szkoły ze względu na odległość od miejsca zamieszkania, skuteczną kampanię promocyjną danej placówki, zainteresowanie daną szkołą wśród kolegów i koleżanek („koledzy tam idą, więc ja też, będzie nam raźniej”). Tymczasem o wyborze decydować powinny Twoje predyspozycje, cechy charakteru, zainteresowania. Zastanów się, co lubisz robić? Co robisz dobrze, co Ci wychodzi? Za co inni Cię chwalą? W czym jesteś najlepszy? Jakie są Twoje preferencje – praca indywidualna czy grupowa? Praca wymagająca kontaktu z ludźmi, czy obsługa maszyn i urządzeń?
A może praca z liczbami? Lubisz tworzyć coś nowego, odkrywać, czy najlepiej czujesz się, kiedy dostajesz gotową procedurę postępowania? Zastanów się, w co najbardziej lubiłeś się bawić w dzieciństwie?

Twoja aktywność to podstawa.
W poszukiwaniach odpowiedniego zawodu najbardziej wartościowe będą doświadczenia – szukaj doświadczeń zawodowych na różnych stanowiskach, próbuj różnych rzeczy, staraj się poznać charakter branży, która Cię zainteresowała. Jeżeli nie będzie to możliwe w ramach zatrudnienia, czy praktyk lub stażu, zgłoś się jako wolontariusz. Zorientuj się również, jakie możliwości rozwoju daje określony zawód, czy łatwo Ci będzie się przekwalifikować, jeżeli zajdzie taka potrzeba? Sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć pracując w danym zawodzie? Pomocy w wyborze zawodu, kierunku kształcenia młodzież może szukać
w Młodzieżowych Centrach Kariery OHP, gdzie doświadczeni doradcy zawodowi podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem, przeprowadzą profesjonalne testy osobowości, predyspozycji zawodowych i pomogą je zinterpretować.

Mam zawód – pracy brak.
Co, jeśli po zakończeniu edukacji nie możesz znaleźć pracy w swoim zawodzie? Zastanów się nad innymi ofertami, zdobędziesz ważne doświadczenie, być może praca Ci się spodoba. W międzyczasie możesz dalej poszukiwać oferty, na której najbardziej Ci zależy.
Z każdego stanowiska wyniesiesz coś dla siebie, czegoś się nauczysz. Proces poszukiwania pracy może początkowo przebiegać chaotycznie, ważne abyś z każdego swojego kroku wyciągał wnioski. Nie bój się zmian, nie bój się zaryzykować. Wykorzystuj nadarzające się okazje!
A kiedy będziesz już zdecydowany w jakim charakterze chcesz pracować, nie odrzucaj atrakcyjnej oferty tylko ze względu na wynagrodzenie poniżej Twoich oczekiwań. Warto docenić możliwości rozwoju, jakie oferuje pracodawca.
Jak mawiał Zig Ziglar „Kiedy robimy więcej, niż to, za co nam płacą, w końcu będą nam płacić więcej za to, co robimy”.


Autor: Joanna Leszczyńska


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента