Публикатор Публикатор

Назад

Zdobądź doświadczenie i pieniądze na wakacjach!

Koniec roku szkolnego. Chęć posiadania własnych pieniędzy. Życie prywatne. U niektórych nowy etap w życiu - studia. Jak to wszystko pogodzić?

Tegoroczni maturzyści stają przed nie lada wyzwaniem. Po ciężkich zmaganiach maturalnych nadchodzi czas ostatecznych decyzji, mających wpływ na ich przyszłość zawodową. Wielu  młodych ludzi zdecyduje się na swój wymarzony kierunek studiów. Przyszli studenci maja na uwadze fakt, że studia generują duże wydatki. Nie ma znaczenia, czy są to studia  dzienne, czy zaoczne. Poza kosztami za czesne i podręczniki, trzeba wziąć pod uwagę koszty utrzymania (opłaty za pokój w akademiku lub inne miejsce noclegowe), a jak wiadomo, nie są to małe kwoty.

Nie tylko perspektywa wydatków na studia staje się motywem podjęcia zatrudnienia i nie tylko maturzyści borykają się często z brakiem własnych pieniędzy. Nadchodzące wakacje i koszty związane z wyjazdami również motywują młodzież do podjęcia pracy. Szukając dobrego zajęcia, warto korzystać z nadarzających się okazji i małymi kroczkami budować doświadczenie zawodowe. Prace dorywcze stwarzają szansę sprawdzenia siebie na różnych stanowiskach i w różnych branżach. Dlatego warto do każdej profesji podchodzić odpowiedzialnie.

Jak w prosty sposób zdobyć środki finansowe?

Można to osiągnąć, podejmując zadania krótkoterminowe. Taki system, często mile widziany  przez właścicieli i szefów firm, nosi nazwę  pracy tymczasowej.
Wielu przyszłych absolwentów już w czasie trwania  roku szkolnego decyduje się  na pracę dorywczą, aby zapewnić sobie dobry start w nowym, „dorosłym" życiu. Należy jednak pamiętać o jednym – o dopilnowaniu formalności zatrudnienia. Pracodawcy proponują różnego rodzaju formy zatrudnienia. Może to być umowa o pracę, o dzieło czy umowa-zlecenie. Zawsze jednak jest to praca na ściśle określony czas.

Gdzie szukać pracy?

Ofertę pracy dorywczej można uzyskać  za pośrednictwem Ochotniczych Hufców Pracy. W jaki sposób? Jest to bardzo łatwe, wystarczy wybrać się do Punktu Pośrednictwa Pracy OHP, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP lub Młodzieżowego Biura Pracy OHP (funkcjonują one na terenie całej Polski). Pośrednik pracy z danej jednostki, po zarejestrowaniu w bazie dopasuje ofertę pracy do oczekiwań kandydata. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy OHP? Ponieważ OHP to gwarancja dobrej, bezpiecznej pracy u sprawdzonych pracodawców. Zgłaszająca się młodzież może skorzystać z różnych ofert pracy np. na stanowisku inwentaryzator, hostessa/host, pakowacz, osoba do wykładania towaru na hali sprzedaży, pracownik magazynu, kontroler jakości terminu ważności leków. Wciąż potrzebni są pracownicy do supermarketów, zatrudniona tam młodzież zajmuje się wykładaniem towaru, otrzymują około  9 zł netto za godzinę pracy. Licząc towar na inwentaryzacji można zarobić ok. 10 zł netto za godzinę, przy akcjach promocyjnych lub degustacyjnych towarów wynagrodzenie godzinowe to ok. 7 zł netto. Pakowanie kosmetyków  to ok. 9 zł brutto za godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że przy pracy w kontakcie z artykułami spożywczymi wymagana jest książeczka sanepidowska, o którą warto postarać się wcześniej. Bez większych przygotowań można natomiast pracować przy akcjach reklamowych  różnych firm. Za rozdawanie ulotek na ulicy można dostać 7,5 zł netto za godzinę. Dla tych, którym taka praca nie odpowiada są też inne propozycje. Można się zatrudnić w  hurtowni leków, praca odbywa się tylko w weekendy a stawka godzinowa wynosi aż 12 zł netto. Główną zaletą tego typu prac, jest elastyczny czas pracy i możliwość szybkiego zarobienia pieniędzy.

Z aktualnymi ofertami pracy dla młodzieży w każdej chwili można zapoznać się na stronach www.mbp.ohp.pl, znaleźć je można również w wyszukiwarce na stronie www.ecam.ohp.pl.

Nie jest ważne czym się młodzież kieruje poszukując pracy, jakie są motywy tych decyzji. Chęć podjęcia pracy wiążę się z tym, że  można zarobić i zdobyć doświadczenie zawodowe  - okres wakacji będzie idealnym momentem, aby tego dokonać.

Autor: Bogumiła Frąckowiak- Budzyńska
Źródła:
- własne
- http://www.centrumpracy.pup.gda.pl/main/index.html
-http://praca.gratka.pl/poradnik/art/praca-krotkoterminowa-sposob-na-poznanie-rynku,2314124,art,t,id,tm.html


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента