Публикатор Публикатор

Назад

Zimą potrzeba rąk do pracy!

Wielkimi krokami zbliża się zima. Wiele grup zawodowych w związku z tym zawiesiło swoją działalność na ten okres. Wydawać by się mogło, że jest to czas w gospodarce, w którym gwałtownie wzrośnie stopa bezrobocia. Czy faktycznie tak się dzieje?

Okazuje się, że stopa bezrobocia w październiku 2014 roku wynosiła 11,3% (dane http://stat.gov.pl/) i była niższa niż w miesiącu poprzedzającym. Z taką sytuacją mieliśmy ostatnio do czynienia 4 lata temu, w 2008 roku. Rodzi się zatem pytanie: Co powoduje taki rozwój polskiej gospodarki?

Według specjalistów dzieje się tak z powodu firm, które niedawno zaczęły swoją działalność i do tej pory nie potrzebowały zwiększać intensywności pracy. Był to wynik niewielkiej liczby zamówień na produkty i usługi tych przedsiębiorstw. Obecnie te same firmy pracują na tak szeroką skalę, że konieczne jest zatrudnianie nowych pracowników. Dodatkowo, każde z tych przedsiębiorstw ma w perspektywie dalszy rozwój. Oznacza to tworzenie kolejnych, stałych miejsc pracy.

Wbrew powszechnej opinii, okres zimowy i przedświąteczny bardzo sprzyjają obniżeniu bezrobocia w kraju. Największe zapotrzebowanie na pracowników dostrzegamy w tych branżach, które mają bezpośrednio związek ze zwiększeniem liczby zakupów tzn. w sklepach oraz firmach usługowych i logistycznych. Ponadto zwiększone zapotrzebowanie na pracowników powstaje u producentów produktów popularnych w okresie świątecznym. Mowa tu przede wszystkim o artykułach spożywczych tj. słodycze, kawa itp. Dorywczą pracę łatwo znaleźć przy pakowaniu prezentów, przy wykładaniu towarów w marketach lub też sprzedaży bezpośredniej ryb, świątecznych ozdób i fajerwerków.

Zapotrzebowanie na pracowników jest na tyle duże, że zdarza się, że przedsiębiorcy korzystają z usług agencji pracy tymczasowej. Firmy, dla których świadczone są te usługi, to głównie sieci handlowe zakłady produkcyjne. Wiele prowadzi również własne rekrutacje, dlatego warto sprawdzać na bieżąco interesujące oferty pracy. Można również na własny rachunek przejść się po dużych hipermarketach i zgłosić swoją chęć do pracy, odpowiadając na zamieszczone w witrynie ogłoszenie.

Istotną kwestią jest także wynagrodzenie za pracę w okresie przedświątecznym. Na podstawie porównywania różnych ogłoszeń można stwierdzić, że dolny pułap to ok. 10-15 zł brutto za godzinę. Hostessy zarobią między 10 a 30 zł, mikołaje za jeden występ otrzymają od 50 do nawet kilkuset złotych. Osoby zatrudnione przy pakowaniu koszy z prezentami otrzymają od 10 do 20 zł brutto. Tak samo wyglądają zarobki pracowników magazynowych i pickerów, czyli osób, które zajmują się kompletowaniem zamówień w magazynie. Stawki sprzedawców zaczynają się od 15 i sięgają 25 zł brutto za godzinę.

Nieco mniejszym zainteresowaniem kandydatów cieszą się oferty roznoszenia ulotek. Są to również kilkugodzinne zlecenia, ze stawkami ok. 10 zł za godzinę pracy przeznaczone głównie dla osób uczących się i szukających pracy dorywczej. Z wielu ofert może skorzystać młodzież ucząca się dziennie, gdyż rzadko w tym czasie prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Poszukiwanie pracy nie musi być zatem żmudne i męczące. Młodzi ludzie w okresie zimowym i przedświątecznym mają coraz większe możliwości na znalezienie pracy.

 

Autor: Kamila Stachurska – pośrednik pracy PPP Aleksandrów Łódzki


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента