Публикатор Публикатор

Назад

Zwiększ swoje szanse na rynku pracy

Planowanie kariery zawodowej odbywa się za pomocą ustalenia: czego oczekuje się od życia i pracy. Powinniśmy zastanowić się nad naszymi możliwościami, przygotować plan i krok po kroku dążyć do wyznaczonego celu zawodowego.

Wielu z nas dopiero zaczyna karierę zawodową. Wybór szkoły, pracodawcy, ale też sposób spędzania czasu wolnego mają ogromny wpływ na naszą przyszłość. To my sami decydujemy, choć nie zawsze wybieramy to, co dla nas najlepsze. Przypadkowe decyzje życiowe sprawiają, że bardzo często wykonujemy pracę, która nas męczy i nudzi. Próbujemy dopasować się do zawodu i udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Pomyślmy zatem, co zrobić, żeby znaleźć pracę zgodną z naszymi oczekiwaniami i marzeniami.

Wybór zawodu powinien być zgodny z naszymi predyspozycjami. Możemy je sprawdzić wypełniając testy, dzięki którym otrzymamy informacje przydatne w zaplanowaniu naszej przyszłości.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą warto kierować się podczas wyboru drogi zawodowej są nasze zainteresowania i umiejętności. Pozyskujmy, rozwijajmy i doskonalmy jak najwięcej umiejętności. Poznając siebie warto także zastanowić się nad swoimi cechami osobowości. Jeżeli uda się nam określić temperament, to będzie to bardzo przydatna wskazówka przy wyborze pracy, którą chcielibyśmy w przyszłości wykonywać.

Pamiętajmy również o ograniczeniach, które niezauważone mogą spowodować, że podjęte przez nas wybory okażą się błędne.

Są wśród nas również osoby, które z dnia na dzień tracą pracę lub też nie potrafią znaleźć odpowiedniego zatrudnienia. Powoduje to poczucie niskiej wartości, bycia niepotrzebnym i przegranym. Czas na poszukiwanie pracy wykorzystajmy na poznanie samego siebie i swoich możliwości. Przychodzi taka chwila, kiedy stajemy na rozdrożu i tylko od nas zależy, w którą stronę pójdziemy, jak potoczą się nasze losy. Bardzo ważne jest również angażowanie się w różnego rodzaju aktywności jak: staże, praktyki czy wolontariat, które mogą dać wyobrażenie o charakterze i rodzaju pracy. Dzięki nim możemy nabyć nowe umiejętności i doświadczenie, poznać swoje możliwości oraz specyfikę pracy na różnych stanowiskach, nawiązać wiele znajomości.

Rynek pracy poddawany jest ciągłym zmianom, dlatego też zanim zdecydujemy się na wybór danego zawodu - dobrze jest upewnić się, czy istnieje zapotrzebowanie na dane usługi. Pamiętajmy o tym, żeby kształcić się w kierunkach deficytowych. Podnośmy poziom swojej wiedzy oraz kwalifikacje zawodowe, a zwiększymy swoje szanse na rynku pracy.

Najważniejsze, abyśmy znaleźli wymarzoną pracę, pracowali z chęcią, pewnością siebie oraz czerpali przyjemność i wiedzę z pracy. Nie zgubmy się po drodze i zróbmy wszystko, żeby osiągnąć swój sukces, na który tak ciężko pracujemy. Kluczem jest samopoznanie oraz budowanie kariery na swoich mocnych stronach.

 

Autor: Paulina Kajka – doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Braniewie (CEiPM OHP w Elblągu)

Źródło:

E. Pióro i Paweł Burdzy, „Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie"

Katharine Brooks, „Jaki wybrać zawód? Zaplanuj swoją przyszłość"

A. Titkow, „Nie daj się zaskoczyć – poradnik dla młodzieży wchodzącej na rynek pracy"


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента