Trendy i zawody Trendy i zawody

 • 01.04.2014

  Modelka –wymarzony zawód?
  Nowy Jork, Paryż, Tokio, pokazy najsłynniejszych projektantów, okładki magazynów mody, miliony dolarów i uwielbienie świata. Wiele młodych dziewczyn marzy o byciu modelką. Jest to w ich mniemaniu fantastyczne zajęcie i dobrze płatna kariera. Nie jest konieczne konkretne wykształcenie, a jedynie odpowiednia prezencja.

 • 27.03.2014

  Rola coacha kariery w kreowaniu kariery zawodowej młodzieży
  Współczesny rynek pracy staje się coraz trudniejszy i coraz bardziej skomplikowany.

 • 17.03.2014

  Jak zorganizować efektywne szkolenie?
  Nie ma dobrych lub złych firm szkoleniowych, są dobrzy lub słabsi trenerzy. To właśnie od trenera, jego przygotowania, kompetencji, umiejętności i wyczucia w pracy z grupą zależy w dużym stopniu satysfakcja uczestników i efektywność szkolenia.

 • 11.03.2014

  Staż – strata czasu czy szansa na dobrą pracę?
  Wiele ofert pracy zawiera zapis „wymagane doświadczenie zawodowe”. Jest to frustrujące dla tysięcy absolwentów szkół średnich i wyższych, bo to swoisty paradoks: jak podjąć swoją pierwszą pracę, skoro pracodawca od razu domaga się doświadczenia? Rozwiązaniem tego problemu może być staż.

 • 05.03.2014

  Zawód: kucharz
  Znany od wieków i niezbędny, ale do niedawna zwykle pozostający w cieniu. Od paru lat zawód kucharza staje się coraz bardziej doceniany. Dobry kucharz ma dziś nawet szansę zostać gwiazdą telewizji.

 • 04.03.2014

  Śmieciowa praca
  Ostatnio coraz częściej słyszy się o „umowach śmieciowych”. Krzywdzą pracowników i psują rynek pracy, na dodatek ograniczają wpływy do ZUS. Czym są tzw. śmieciówki i czy faktycznie trzeba się ich bać?

 • 20.02.2014

  Edukacja sobie, rynek pracy sobie
  Za jedną z wiodących przyczyn bezrobocia młodzieży uznaje się niedostosowanie systemu edukacyjnego do potrzeb rynku pracy. W czym przejawia się rozdźwięk między wiedzą wyuczoną i umiejętnościami wymaganymi w miejscu pracy?

 • 27.01.2014

  Zawód jak marzenie – jak dokonać wyboru?
  W dzisiejszych czasach młodzi ludzie stają przed trudnym wyborem kierunku kształcenia -zawodu, który ma otworzyć przed nimi „wrota kariery”. Różne instytucje związane z rynkiem pracy tworzą rankingi najbardziej poszukiwanych zawodów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W jaki sposób powstają i czy warto się nimi sugerować wybierając zawód? Jak dokonać wyboru i uniknąć rozczarowań?

 • 16.01.2014

  Rzemieślnik czy artysta? – Fryzjer czy stylista?
  Fryzjerstwo to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja, zaangażowanie i sposób na życie. To zawód, który należy pokochać, aby czerpać z niego pełną satysfakcję.

 • 16.01.2014

  Przekwalifikowanie - jeden ze sposobów na ciągle zmieniający się rynek pracy
  Niestety czasy, kiedy pracowało się w jednym zawodzie kilkadziesiąt lat, już nie wrócą. Często z powodu braku możliwości podjęcia pracy w wyuczonej specjalności okazuje się, że przekwalifikowanie jest konieczne. Można wtedy skorzystać z pomocy oferowanej przez Ochotnicze Hufce Pracy.

 • 05.12.2013

  Jaki zawód da nam pracę i satysfakcję?
  W Polsce co roku ponad 475 tysięcy młodych ludzi kończy szkołę wyższą. Ponad 260 tysięcy w kierunkach, w których są problemy ze znalezieniem pracy. Są to przede wszystkim pedagogika, socjologia, turystyka i administracja. Na rynku mamy duże braki co do wykwalifikowanych pracowników, technicznych ekspertów i inżynierów.

 • 07.11.2013

  Patriotyzm w dobie internetu
  Z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości sprawdziliśmy jakie znaczenie mają dziś dla młodych ludzi wartości narodowe. Zapytaliśmy uczestników OHP o to, jak rozumieją słowo „ojczyzna” a także, co to znaczy być patriotą i czy łatwo być nim w dzisiejszych czasach.