Trendy i zawody Trendy i zawody

 • 16.01.2014

  Przekwalifikowanie - jeden ze sposobów na ciągle zmieniający się rynek pracy
  Niestety czasy, kiedy pracowało się w jednym zawodzie kilkadziesiąt lat, już nie wrócą. Często z powodu braku możliwości podjęcia pracy w wyuczonej specjalności okazuje się, że przekwalifikowanie jest konieczne. Można wtedy skorzystać z pomocy oferowanej przez Ochotnicze Hufce Pracy.

 • 05.12.2013

  Jaki zawód da nam pracę i satysfakcję?
  W Polsce co roku ponad 475 tysięcy młodych ludzi kończy szkołę wyższą. Ponad 260 tysięcy w kierunkach, w których są problemy ze znalezieniem pracy. Są to przede wszystkim pedagogika, socjologia, turystyka i administracja. Na rynku mamy duże braki co do wykwalifikowanych pracowników, technicznych ekspertów i inżynierów.

 • 07.11.2013

  Patriotyzm w dobie internetu
  Z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości sprawdziliśmy jakie znaczenie mają dziś dla młodych ludzi wartości narodowe. Zapytaliśmy uczestników OHP o to, jak rozumieją słowo „ojczyzna” a także, co to znaczy być patriotą i czy łatwo być nim w dzisiejszych czasach.

 • 30.10.2013

  Warto być wolontariuszem
  Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce pożytecznie i ciekawie wykorzystać czas wolny. Dla młodych osób wolontariat to także często pierwszy krok do kariery zawodowej.

 • 30.10.2013

  Nowe perspektywy młodzieży wiejskiej
  Młodzież wiejska to w całej Europie bardzo ważna grupa społeczna, która jest narażona na duże bezrobocie. Niska dochodowość gospodarstw rolnych i ukryte bezrobocie powodują, że konieczne są zmiany zatrudnienia na obszarach wiejskich. Co za tym idzie konieczne jest podniesienie poziomu wykształcenia i edukacji zawodowej. Wymaga to rozwiązań systemowych wspieranych przez fundusze europejskie.

 • 28.10.2013

  Wpływ rodziny na samoocenę młodego człowieka
  Rozwój samooceny człowieka jest ściśle związany z wychowaniem, jakie wyniósł z domu. Rodzina, jako podstawowa instytucja społeczna, powinna wpływać i kształtować osobowość dziecka. W czasach pogoni za pracą, finansami, karierą, coraz mniej uwagi możemy poświęcić na wspólną zabawę, spacer czy wysłuchanie problemów naszych pociech.

 • 23.10.2013

  Szkolenia zawodowe potrzebne bardziej niż kiedykolwiek!
  Jaki model edukacji jest lepszy? Czy ten, który zakłada większą liczbę osób z wyższym wykształceniem, czy może ten, który stawia na wykształcenie zawodowe i pracę dla młodych?

 • 23.10.2013

  Zawodowy zawrót głowy
  Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że popyt na niektóre zawody maleje a inne są coraz bardziej poszukiwane. Pojawiają się też zupełnie nowe profesje. Sprawdź, jakie branże mają duże szanse na rozwój, a jakie powoli odchodzą do historii.

 • 21.10.2013

  Planuj z głową i … biznesplanem
  Dobre planowanie to połowa sukcesu. W przypadku działalności gospodarczej trudno o bardziej trafne spostrzeżenie. Każdy początkujący przedsiębiorca musi stworzyć na własne potrzeby przemyślany i realistyczny plan działania. Przydatnym narzędziem jest wówczas tzw. biznesplan. Przed Wami kolejna odsłona cyklu „ABC młodego przedsiębiorcy”.

 • 18.10.2013

  Komputer – złodziej czasu?
  Czy komputer jest zagrożeniem? Zamiast wychodzić na spotkania z kolegami, koleżankami, przyjaciółmi całymi godzinami przebywamy przed monitorem komputera stukając w klawiaturę. Takie postępowanie prowadzi do uzależnienia, które powoduje zaniedbywanie życia osobistego, obowiązków rodzinnych i szkolnych.

 • 09.10.2013

  Edukacja międzypokoleniowa
  Europejskie społeczeństwo starzeje się. Jest to proces nieodwracalny. Pogłębia się niezrozumienie pomiędzy pokoleniem młodych a osobami 65+. W jaki sposób można wzajemnie aktywizować obie grupy? Jak osiągnąć rezultat uczenia się przez całe życie? O tym dyskutowali uczestnicy projektu „Creative pathways”.

 • 30.09.2013

  Kogo poszukuje współczesny pracodawca?
  Jak pokazują statystyki, bezrobocie w Polsce jest wysokie. Jednocześnie pracodawcy narzekają, że kwalifikacje kandydatów do pracy są bardzo niskie i praktycznie nie mają kogo zatrudniać. Wiele uwag odnosi się do młodzieży - absolwentów szkół średnich i wyższych. Co zarzucają im pracodawcy i czego od nich oczekują? Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat do pracy?