Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

AfterGraduation – innowacyjna metoda poszukiwania pracy

2019-06-26

Gdzie znaleźć pracodawców, którzy przychylnym okiem spojrzą na absolwenta, nie posiadającego jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, ale za to chęć i zapał do pracy oraz nabyte w toku kształcenia kwalifikacje?

Jan Zapolski-Downar, Michał Zdziennicki i Grzegorz Karolczuk z I LO z Malborka; Natalia Śliwińska, Dominik Piotrowski i Jakub Stefaniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Malborka oraz Michał Bożek z III LO z Gdyni, postanowili wziąć problem w swoje ręce. Tak powstała nowa aplikacja na urządzenia mobilne – AfterGraduation.

Projekt zrealizowany został w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Promuje ona aktywność społeczną młodzieży, dając jednocześnie szansę na budowanie doświadczenia menedżerskiego i zdobycia certyfikatu, który może ułatwić osiągnięcie lepszej pracy. AfterGraduation wygrał Brązowego i Srebrnego Wilka – jako najlepszy w instytucji oraz w województwie pomorskim, w kategorii pomysłów technologicznych.

Zapraszamy na krótki wywiad z inicjatorem przedsięwzięcia, Janem Zapolskim-Downarem.

Skąd czerpaliście inspiracje przy tworzeniu aplikacji? Czy pomogły przy tym osobiste doświadczenia związane np. z poszukiwaniem pracy?

Można śmiało powiedzieć, że sam pomysł przyszedł mi do głowy w wakacje, kiedy przeglądałem kolejne portale z ofertami pracy, które oferowały propozycje nie dla młodzieży. Nawet gdy już coś znalazłem i po wielu staraniach udało mi się odbyć rozmowę kwalifikacyjną i tak pracę dostawał ktoś po znajomości. Brak portalu z ofertami pracy, stażu a przede wszystkim wolontariatu dla młodych ludzi powodował zdecydowanie mniejsze zainteresowanie rynkiem pracy niż by się od nas wymagało. Tak więc pod koniec wakacji zacząłem zbierać zespół, który stale się rozwija i zwiększa swoją liczebność. Co do moich kolegów, albo – można by rzec – współpracowników, nie chcę się za nich wypowiadać, ale myślę, że zdecydowali się tworzyć projekt z uwagi na jego potencjał oraz wspólne wcześniejsze problemy w tej samej sytuacji. To nas jakby połączyło, motywowało
i zainspirowało – sens, potrzeba i potencjał, jaki ma nasza aplikacja.

Co sprawiło największą trudność w trakcie realizacji projektu?

Myślę, że samo stworzenie aplikacji, bo to jest w pełni nasz projekt i produkt. Nie korzystaliśmy z żadnych szablonów ani udogodnień. Po prostu to, jak wygląda obecnie aplikacja i jak działa, to 100% nasza praca. Ale też nie będę wypowiadał się za informatyków,
bo to w końcu był ich obszar.

Na czym polega innowacyjność tego projektu?

Projekt ten jest przede wszystkim skierowany do ludzi młodych poszukujących pracy dorywczej lub pierwszej. Ale również jako pierwsi zwróciliśmy uwagę na działalność wolontariacką, postawioną na równi ze stażem i pracą. Dzięki temu w przyszłości będziemy oferować największe spektrum ofert, praktycznie dla każdego. No i oczywiście wartością dodaną jest też fakt, że jest to projekt młodych ludzi ze świeżym spojrzeniem i będącym
w centrum problemu, jakim jest zatrudnianie i przystosowanie młodych ludzi do rynku pracy.

W jaki sposób można skorzystać z aplikacji i co dzięki temu uzyskać?

Wystarczy pobrać ją albo z Google Play albo App Store. Dzięki temu będą państwo mieli dostęp do bazy ofert pracy, stażu i wolontariatu. Obecnie mamy ok. 15000 ofert z całego kraju, więc myślę, że wybór jest bardzo duży. Zyskują państwo również możliwość korzystania z porad zawodowych przygotowanych przez nasz zespół, dotyczących ekonomii społecznej czy przebiegu oraz niezbędnej wiedzy o rozmowach kwalifikacyjnych. Ale należy podkreślić również, że AfterGraduation to nie tylko aplikacja. To również działania edukacyjne w ramach promocji przedsiębiorczości i kompetencji miękkich w ramach autorskiego wydarzenia – Młodzieżowego Dnia Przedsiębiorczość oraz promowanie innych działań, które są związane z sytuacją młodych na rynku pracy, czy to w ramach kolejno Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ, szczególnie pkt. 8 czy promowania idei gap year.

Jak i w jakim kierunku chcielibyście rozwijać swój projekt? Czy możecie zdradzić coś na temat dalszego rozwoju projektu?

Ależ oczywiście. Plany są, opracowujemy wiele rozwiązań i ulepszeń, ale plany są też
po to, aby zostały tylko dla twórców. Oczywiście kierunek w jakim będziemy zmierzać to dwa filary: budowanie autonomii i funkcjonalności warstwy IT oraz działania eventowe
nt. przedsiębiorczości. Na pewno mogę powiedzieć, że co do działań – na pewno odbędą się kolejne konferencje i wydarzenia dotyczące Młodzieżowego Dnia Przedsiębiorczości oraz Celów ONZ. Ale na pewno w tym pytaniu chodzi ci bardziej o aplikację i stronę internetową – czeka je rewolucja. Ale dzięki temu będzie zdecydowanie efektowniej i efektywniej, co nie zmienia faktu, że dalej dalej wszystko działa, a teraz tylko (albo aż!) trzeba się dalej, krok po kroku rozwijać.

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi i życzę dalszych sukcesów całemu zespołowi.

Autor: Monika Nowotka, pośrednik pracy-stażysta (CEiPM Gdańsk)

Źródła:

https://portalnaplus.pl/2019/04/30/malbork-dwa-wilki-za-aplikacje-aftergraduation-uczniowie-zapowiadaja-kontynuacje-dzialan/?fbclid=IwAR2dhpENFyf5yDB33JQbh3_npE0QI6WLtbwRq3f_iIzpNGSHnBR-9pGDyEg (16.05.2019)

http://aftergraduation.pl/ (16.05.2019)

https://www.facebook.com/aftergraduationpl/ (16.05.2019)

https://zwolnienizteorii.pl/ (16.05.2019)

https://www.facebook.com/zwolnienizteorii (16/05.2019)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron