Wydawca treści Wydawca treści

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

2022-08-16

Rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym pracodawcą jest ostatnim etapem w poszukiwaniu pracy i jednym z najbardziej istotnych elementów w procesie rekrutacyjnym. Należy się do niej dobrze przygotować, aby uniknąć niepowodzeń.

Zastanówmy się, na co należy zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełniać, by być z siebie zadowolonym, zostać pozytywnie zapamiętanym przez rekruterów i odnieść sukces.

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikaj:

 

Braku przygotowania

Przed rozmową kwalifikacyjną sporządź listę swoich osiągnięć, umiejętności, przypomnij sobie, czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy, przedstaw swoje najmocniejsze strony z uwzględnieniem stanowiska pracy, o które się starasz. Sam nigdy nie mów o słabych stronach i niepowodzeniach. Myślenie pozytywne to połowa sukcesu.

 

Braku płynności wypowiedzi o sobie

Często nie potrafimy mówić o sobie. Staraj się wypowiadać płynnie, nie robiąc zbyt długich przerw. Będzie to dodatkowy atut twojej autoprezentacji. Unikaj gadatliwości. Nie przerywaj rekruterom i dopuszczaj ich do głosu. Inaczej możesz stracić szansę na wymarzony etat.

 

Braku czasu

Pośpiech to kolejny powód niepowodzeń. Pamiętaj o godzinie rozpoczęcia rozmowy, wygospodaruj tyle czasu, by móc punktualnie przybyć na zaplanowane spotkanie. Nigdy nie mów, że spieszysz się na kolejną rozmowę – rekruter mógłby odnieść wrażenie, że nie traktujesz tego spotkania poważnie.

 

Braku kultury osobistej

Przed ważnym spotkaniem często odczuwamy stres i brak pewności siebie. To normalne i zrozumiałe odczucia. Jednak związany z tym lekceważący sposób bycia, który miałbyś przez stres pokazać swoim zachowaniem, sposobem mówienia czy wyglądem, nie sprawi, że będziesz lepiej odebrany. To nieprofesjonalne. Każdy z pracodawców w swoim zespole chciałby mieć osoby miłe, życzliwe, a nie aroganckie czy wyniosłe. Sposób wypowiedzi, zachowania a nawet niestosowny strój może być przyczyną dyskwalifikacji twojej osoby.

 

Braku entuzjazmu

Podczas rozmowy staraj się emanować pozytywnym nastawieniem, uśmiechaj się, wykaż zainteresowanie rozmową. Nie okazuj zobojętnienia. Pokaż swój zapał do nowej pracy. Wymień nowe pomysły, jakie chciałbyś wdrożyć. Opanowanie emocji na pewno wzmocni twoją pozycję.

 

Krytyki byłego pracodawcy oraz współpracowników

Krytykowanie poprzedniego miejsca pracy czy szefa to zły sposób do zaprezentowania siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nienajlepsze wypowiedzi o poprzednim przełożonym, kolegach i koleżankach mogą zaszkodzić w wyborze twojej osoby na ogłoszony wakat. Podejrzenie o braku lojalności utwierdzi rekruterów w negatywnych decyzjach. Nie mów o szczegółach poprzedniej pracy, stosowanych metodach, procedurach itp.. Na tym etapie jest to dla ciebie już nieważne, a przez komisję rekrutacyjną może być bardzo źle odebrane. Pamiętaj o zasadzie – o byłym pracodawcy nie wypowiadaj się, ewentualnie mów o nim pozytywnie.

 

Niepoprawnej komunikacji niewerbalnej

Komunikacja niewerbalna w procesie rekrutacji to bardzo ważny element. Niewłaściwa postawa ciała, gesty, mimika twarzy, brak kontaktu wzrokowego, nadmierna gestykulacja, nadmierny stres, a także niestosowny strój odwracają uwagę komisji rekrutacyjnej od twojej wypowiedzi i niepotrzebnie skupiają na twoim wizerunku. Wszystkie wymienione elementy mogą przyczynić się do odrzucenia twojej kandydatury, bo potencjalny pracodawca mógłby mieć wątpliwości, czy sprostasz wymaganiom w nowej pracy czy też nie.

 

Jeśli podczas przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej weźmiesz pod uwagę wymienione wyżej wskazówki, zostaniesz dobrze odebrany przez osoby rekrutacyjne. Zwiększy to twoje szanse na dostanie pracy, o którą się starasz. Jeśli nawet tym razem ci się nie uda, nie poddawaj się. Dodatkowa praca nad sobą zawsze procentuje i może się okazać, że sukces osiągniesz następnym razem. Powodzenia!

 

Autor: Agnieszka Bieńkowska, doradca zawodowym MCK w Międzyrzecu Podlaskim.

 

Źródła:

  1. Eggert M., Doskonałe odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych, Wydawnictwo REBIS, Poznań 2009
  2. https://www.powerjobs.pl/poradnik-pracownika/10-bledow-popelnianych-przez-kandydatow-na-rozmowach-kwalifikacyjnych/ , data dostępu 11.07.2022 r.
  3. https://www.hays.pl/blog/insights/6-najczestszych-bledow-na-rozmowie-kwalifikacyjnej, data dostępu 11.07.2022 r.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron