Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy wczesne macierzyństwo oznacza koniec kariery?

2020-09-15

Czy młoda matka może być atrakcyjnym i wydajnym pracownikiem? Jak pokonać bariery, stereotypy i własne wątpliwości? Jakie jest nastawienie pracodawców wobec młodych kobiet mających dzieci? To pytania, które spędzają sen z powiek niejednej młodej mamie.

Jeżeli jesteś młodą mamą, stoisz przed wyborem drogi zawodowej i szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie przeczytaj ten tekst. Podpowiemy, w jaki sposób z sukcesem połączyć te dwie równie ważne role – mamy i pracownika.

 

Po pierwsze: uwierz w siebie!

Stereotypy na temat wczesnego macierzyństwa na pewno nie pomagają młodej mamie pewnie wkroczyć na rynek pracy. Spotyka się opinie, że dziewczyna, która zbyt wcześnie zaszła w ciążę, nie będzie ani dobrą mamą ani dobrym pracownikiem. Tego typu komentarze często wpędzają w kompleksy i obniżają samoocenę.

Pamiętaj, że droga do sukcesu rozpoczyna się od odpowiedniego nastawienia i wiary w swoje możliwości. Nie sugeruj się tym, co powiedzą inni i znajdź w sobie siłę, by przełamywać krzywdzące stereotypy. Przecież wiele kobiet, które są mamami, spełnia się zawodowo. Ty też możesz! Przy właściwej motywacji, dobrej organizacji i ciężkiej pracy wszystko jest w zasięgu ręki.

 

Po drugie: wyznacz sobie cel

Wczesne macierzyństwo może wpłynąć na kierunek twojej drogi zawodowej, ale nie zamknie ci szansy na karierę i satysfakcjonującą pracę. Podejmując decyzje związane z określeniem przyszłości zawodowej, zadaj sobie kilka pytań: co lubisz robić? Jaki zawód jest zgodny z twoimi zainteresowaniami? Jakie masz umiejętności? W dzisiejszych czasach nic cię nie ogranicza, możesz być kim chcesz. Od szefowej kuchni po mechanika samochodowego.

 

 

Nie musisz rzucać szkoły, kiedy jesteś w ciąży - sprawdź: Wczesne macierzyństwo a dalsza edukacja

 

Kiedy już zastanowisz się, w którą stronę pójść, przejrzyj wszystkie formy zatrudnienia, jakie oferuje rynek pracy i dostosuj je do twoich aktualnych możliwości, związanych chociażby z potrzebą zapewnienia opieki dla maleństwa. Jeśli nie możesz podjąć pracy stałej, poszukaj prac dodatkowych, dorywczych, na umowę o dzieło czy zlecenie. Elastyczne formy zatrudnienia to całkiem ciekawe rozwiązanie dla młodej mamy.

 

Poznaj swoje zalety

Mówi się, że pracodawcy nie patrzą na młode mamy zbyt przychylnym okiem. Ograniczeniem w zatrudnianiu może być ich mniejsza dyspozycyjność. Jednak warto spojrzeć na to nieco inaczej. Macierzyństwo jest cennym źródłem życiowych doświadczeń. Uczy umiejętnego zarządzania czasem, planowania, świetnej organizacji, empatii, podzielności uwagi i cierpliwości. Pamiętaj, że posiadanie takich cech to ogromna zaleta. Przyszły pracodawca z pewnością je doceni.

 

Nie bój się prosić o pomoc

Macierzyństwo to ogromne wyzwanie, niezależnie od tego, ile masz lat. To zmiana priorytetów, nawyków, przyzwyczajeń, czasem grona znajomych – istna rewolucja. Ciężko to ogarnąć w pojedynkę. Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc – to naturalne. Z pomocą bliskich łatwiej osiągniesz sukces.

 

Autor tekstu: Małgorzata Kamińska, Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP

 

 

Źródła:

https://dziecisawazne.pl/mama-chce-pracowac-kilka-rad-dla-mam-ktore-chca-byc-aktywne-zawodowo/

https://mamopracuj.pl/pracodawca-przyjazny-mlodej-mamie/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron