Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Excuse me… where is… eee... no ten…, czyli jak uczyć się języków obcych w XXI wieku?

2019-04-16

Jak wygląda stosunek Polaków do nauki języków obcych? Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w 2018 r. zaledwie 3% z nich uczy się języka innego niż angielski. Jednak aż 86% jest przekonanych, że znajomość różnych języków, przyczyniłaby się do znalezienie wymarzonej pracy.[1]

Wpływ na to mogą mieć dwa czynniki: czas i pieniądze. 

Czas

Czas poświęcony na opanowanie języków obcych niezwykle trudno oszacować. Ma na to niewątpliwie wpływ złożoność elementów jak np. samozaparcie, „chłonność” wiedzy i obcowanie z osobami odmiennych narodowości. W praktyce uniemożliwia to stworzenie jednego wzoru. Dlatego każdy, kto chciałby w przyszłości zamówić rybę z frytkami na zagranicznych wakacjach, będzie zmuszony uzbroić się w cierpliwość i na własną rękę monitorować swoje postępy.

Z niewielką pomocą przychodzą nam tzw. grupy językowe. Jest to coś, co określa, że dane języki są ze sobą „spokrewnione”. W przypadku języka polskiego można wyróżnić: słowacki, czeski, białoruski, ukraiński, bośniacki, bułgarski, rosyjski, chorwacki, macedoński, czarnogórski, serbski i słoweński. Na ich opanowanie wystarczy ok. 400-600 godzin.[2] Chcąc w miarę szybko pochwalić się przed znajomymi statusem początkującego poligloty i jednocześnie nie zniechęcić się do dalszej nauki, powinno się wybrać właśnie któryś z ww. języków.

Koszty

Niestety umiejętność posługiwania się językami obcymi nie przyjdzie sama. Nie znajdziemy jej także, przechadzając się po czeluściach Internetu w poszukiwaniu zabawnych kotów. Wielu ludzi naukę języka obcego utożsamia z bardzo drogimi książkami i korepetycjami, a także ze szkołą, czyli niewygodnymi, drewnianymi krzesłami w salach, podręcznikami napisanymi pod konkretny program i nauczycielami znienacka robiącymi kartkówki ze słówek. Trudno się dziwić, że po takich doświadczeniach ktokolwiek podejmuje się tych czynności na własną rękę.

Mały eksperyment

Zróbmy mały eksperyment. Zaparz sobie kawę lub herbatę, załóż na siebie najwygodniejsze ubranie, jakie masz, usiądź w swoich ulubionym fotelu lub na kanapie/łóżku, weź do ręki swój smartfon i… Zacznij naukę języków obcych! Tak! Właśnie w taki sposób w XXI w. można zastąpić niewygodne szkolne ławki, skomplikowane podręczniki i kosztowne korepetycje.

Aplikacje, filmy I audiobooki

Nauka za pośrednictwem aplikacji na smartfony jest najbardziej złożoną. Dzięki tej metodzie można równocześnie zapoznać się z gramatyką, słownictwem i używanymi zwrotami. Sam mechanizm nauki podobny jest to tego, który proponują popularne podręczniki, jednak z tą różnicą, że w tym przypadku możliwa jest niemalże natychmiastowa korekta błędów zarówno w pisowni, jak i w mowie. Aplikacjami wartymi uwagi (prostymi i bezpłatnymi) są: Busuu i Duolingo.

Z kolei filmy, bajki, seriale itd. (w języku obcym!)  będą odpowiednie dla nieco bardziej zaawansowanych osób. Ta metoda pozwala „osłuchać” się z językiem, a w połączeniu z napisami (również w języku obcym!) także przyswoić gramatykę. Na wyróżnienie zasługują: Netflix oraz TED (konferencje naukowe – proponowane raczej dla chcących nauczyć się języka tzw. branżowego).

Podróżując samochodem lub korzystając ze środków transportu publicznego, przy okazji można słuchać radia. Te pozornie nieznaczące czynności, „odpływanie” któryś raz z kolei przy tych samych piosenkach, można łatwo przekuć w praktyczne działanie – naukę języka obcego. Z pomocą przychodzą liczne portale oferujące audiobooki (w tym również bezpłatne) oraz konkretne, przystępne kursy, jak np. „Blondynka na językach” Beaty Pawlikowskiej.

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele. Każdy ma więc możliwość wybrać taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

 

Autor: Przemysław Lose, spec. ds. rozwoju zawodowego w OSZ Cieszyn

[1] Badanie IBRiS. Polacy niechętni językom obcym, Publicrelations, https://publicrelations.pl/badanie-ibris-polacy-niechetni-jezykom-obcym [dostęp: 23.03.2019 r.]

[2] Który język jest najłatwiejszy? [RANKING], Notatnik Poliglotki, http://www.notatnik-poliglotki.pl/sztuka-uczenia-siebie/najlatwiejszy-jezyk [dostęp: 23.03.2019 r.]


Widok zawartości stron Widok zawartości stron