Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Film z wakacjami w tle. Czyli jak wypoczywać, nie wychodząc z domu?

Wakacje to wyczekiwany i od dawna upragniony okres odpoczynku od trosk szkolnych czy zawodowych. Jest wiele sposobów na spędzenie tych beztroskich dni. Zależne są one od naszych pomysłów i budżetu jakim dysponujemy. Na szczęście współczesna technologia pozwala nam przenieść się w dalekie zakątki świata bez wychodzenia z domu! Ale czy, i jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta – film. Kinematografia na całym świecie obfituje w ogromną liczbę filmów o wakacjach. Poniżej możesz poznać kilka tytułów, które oddają klimat wakacyjnych dni. Po obejrzeniu tych filmów, możesz poczuć magię letnich dni, nie wychodząc z domu.

Stań przy mnie (Stand By Me, reż. Rob Reiner, 1986)

 

Adaptacja filmowa opowiadania Stephena Kinga pt. "Ciało". Spotykamy tu czterech nastolatków: Gordie'go, Chrisa, Teddy'ego i Verna. Chłopcy żyją w małym mieście w amerykańskim stanie Oregon. Pewnego razu, ich codzienne zabawy przerywa plotka o tym, że okoliczna młodzież  znalazła przy torach zwłoki zaginionego niedawno chłopca, ale nie poinformowała o tym nikogo. Bohaterowie postanawiają samodzielnie odnaleźć ciało, przekonani że dzięki temu staną się sławni. Rozpoczyna się piesza wędrówka, w której nawet widz może poczuć wiatr na twarzy, zmęczenie i emocje filmowych bohaterów. Bez wątpienia jest to film o prawdziwej, czystej przyjaźni i ukazuje beztroskę młodzieńczych lat pełnych przygód.

Mój sąsiad Totoro (Tonari no Totoro, reż. Hayao Miyazaki, 1988)

 

Osoby dorosłe nie będą się nudzić z Totoro. Ten kultowy już film opowiada o dwóch siostrach – młodszej Mei i starszej Satsuki, które wraz ze swoim ojcem przeprowadzają się do starego domu na wsi, aby w ten sposób być bliżej matki leżącej w szpitalu. Satsuki poznaje chłopca, mieszkającego w  sąsiedztwie o imieniu Kanta, który na początku działa dziewczynce na nerwy, lecz z biegiem czasu staje się jej serdecznym przyjacielem. Pewnego dnia siostry spotykają sympatyczne leśne stworzenia, duchy – nazywane Totoro. Od tego momentu życie dziewczynek zaczyna przepełniać magia. Natura i wyobraźnia pomagają im zapomnieć o troskach dnia codziennego, ukazując jednocześnie siłę i piękno świata, który ich otacza. "Mój sąsiad Totoro" to bez wątpienia dzieło, które budzi w odbiorcy same pozytywne emocje. Starsi widzowie mogą poczuć się dziećmi, a młodsi – bez wątpienia mogą utożsamiać się z bohaterami.

Niebiańska plaża (The Beach, reż. Danny Boyle, 2000)

 

Z Australii przenosimy się razem z Leonardo DiCaprio do Tajlandii. Młody Amerykanin (DiCaprio) imieniem Richard wyrusza do Tajlandii, by poznać smak prawdziwej przygody. W tanim hotelu w stolicy kraju – Bangkoku, Richard poznaje parę rówieśników z Francji - Étienne'a i Françoise oraz dziwnie zachowującego się Anglika - Daffy'ego, który opowiada mu o raju na Ziemi, "niebiańskiej plaży" na tajemniczej wyspie u wybrzeży Tajlandii. Richard z początku puszcza mimo uszu te opowieści, ale już następnego dnia znajduje ręcznie rysowaną mapę wyspy, o której opowiadał Duffy. Richard namawia poznanych wcześniej Francuzów by towarzyszyli mu w wyprawie na "niebiańską plażę". Cała trójka wyrusza w podróż na wyspę. Po skoku z mrożącego krew w żyłach wodospadu natrafiają na międzynarodową społeczność młodych ludzi rządzących się własnymi prawami. Ich „ guru" jest tajemnicza i charyzmatyczna kobieta o imieniu Sal. Cała trójka po pewnym czasie staje się pełnoprawnymi członkami tajemniczej społeczności. Po pewnym czasie nasi bohaterowie nie wyobrażają sobie powrotu do cywilizacji. Jednak otoczenie „raju" nie gwarantuje braku problemów. Wśród społeczności zaczynają tworzyć się niedomówienia i konflikty, a raj staje się koszmarem, z którego nie ma ucieczki. Okazuje się, że ta wspaniała, oddalona od cywilizacji plaża, kryje w sobie tajemnicę, za którą wielu gotowych jest oddać życie...
 

Moja wielka grecka wycieczka (My Life in Ruins, reż. Donald Petrie, 2009)

 

Film opowiada o losach Georgii  -  wykładowczyni  klasycznej greki na uniwersytecie w Atenach. Z dnia na dzień kobieta traci posadę i z braku innych ofert pracy postanawia zatrudnić się w biurze podróży jako przewodnik wycieczek. Zakochana w Atenach Georgia nie ma łatwo w pracy. Turyści, których oprowadza, bardziej cenią sobie tanie pamiątki z plastiku niż wielowiekowy dorobek kultury Grecji. Ponadto, warunki w jakich musi pracować (niezadowolona szefowa, zepsuty autokar, nieprzyjemny kierowca…) sprawiają, że Georgia ma dość takiego życia. Jak się później okazuje, los potrafi zaskakiwać bardziej niż zawrotny film akcji. Życie naszej bohaterki odwraca się o 180 stopni. To przyjemna komedia dla całej rodziny, dzięki której przenosimy się prosto do Aten. Razem z główną bohaterką zwiedzamy najsłynniejsze ateńskie zabytki i podziwiamy piękno przyrody.

Rodzinne rewolucje (Blended, reż. Frank Coraci, 2014)

 

Tym razem przenosimy się z Adamem Sandlerem i Drew Barrymore do afrykańskiego kurortu. Po nieudanej randce w ciemno samotni rodzice, Lauren (Barrymore) i Jim (Sandler) postanawiają już nigdy więcej się nie spotkać. Jednak los przygotował dla nich wielką niespodziankę, kiedy to każde z niedoszłych kochanków postanawia wyjechać na niezapomniane wakacje z dziećmi. W luksusowym afrykańskim kurorcie ich drogi znowu się krzyżują, a Lauren i Jim po raz kolejny zostają skazani na swoje towarzystwo. Czy wymarzone wakacje będą udane, czy na naszych bohaterów czeka tylko gorycz i niesmak? Musisz to sprawdzić.

 

Autor: Michał Stróżniak, Hufiec Pracy 15-45 w Poznaniu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron