Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Fryzjer – wszystko, co warto wiedzieć zanim wybierzesz ten zawód

Profesja fryzjerska to jeden z najczęściej wybieranych zawodów wśród uczestniczek OHP. Co sprawia, że jest tak popularny? Jakie predyspozycje trzeba mieć, by go wykonywać?

OSDZ_fryzjerka_1160_png.png

Fryzjerstwo wydaje się bardzo kobiecym zawodem, chociaż w ostatnich czasach mężczyźni skutecznie łamią ten stereotyp i stają się prawdziwymi mistrzami fryzjerstwa.

Wracając jednak do wyboru nauki fryzjerstwa przez uczestniczki OHP… Oprócz typowej „kobiecości”, jest coś jeszcze, co przyciąga dziewczęta: prestiż, jakim cieszy się ten zawód. Młodym dziewczętom wydaje się, że wystarczy kilka lat nauki i już można otwierać swój salon, mieć mnóstwo klientek i zarabiać dobre pieniądze.

Owszem, fryzjer to prawdziwy fach w ręku. Kto ma do niego talent, na pewno nie będzie narzekał na brak klientów i pracy. Zacznijmy jednak od początku.

 

Jak zostać fryzjerem?

By zdobyć zawód fryzjera, trzeba skończyć szkołę przygotowującą w tym kierunku (branżową, technikum lub policealne studium fryzjerskie), ukończyć specjalistyczny kurs lub nauczyć się zawodu w systemie pozaszkolnym u mistrza zawodu (tzw. rzemieślnicza nauka zawodu).

Ochotnicze Hufce Pracy oferują większość spośród wymienionych sposobów nauki (oprócz technikum i szkoły policealnej).

W czasie zajęć uczeń poznaje podstawy zawodu fryzjera, higieny pracy i oczywiście ćwiczy praktyczne umiejętności – od prostego strzyżenia, poprzez bardziej skompilowane cięcia, układanie fryzur i koloryzację. Dopiero mnóstwo godzin praktyki daje jakąś pewność w zawodzie.

 

Predyspozycje zawodowe

Pewność siebie to jedna z podstawowych cech dobrego fryzjera, tak samo jak zdolności manualne. Równie ważne jest poczucie estetyki.

Fryzjerstwo to typowo praktyczny zawód, do którego nie każdy się nadaje. By go wykonywać, musisz to po prostu lubić i nie bać się dotknąć czyichś włosów. Pewność siebie to jedna z podstawowych cech dobrego fryzjera, tak samo jak zdolności manualne. Równie ważne jest poczucie estetyki.

Fryzjer narażony jest na wiele czynników chemicznych, dlatego nie powinien mieć alergii na związki zawarte w kosmetykach. Stan zdrowia ważny jest też ze względu na pracę wykonywaną na stojąco z ciągle uniesionymi rękoma, co obciąża nogi i kręgosłup. Dlatego wbrew pozorom dobra kondycja fizyczna to podstawa.

 

Zadania fryzjera – nie tak oczywiste

Oprócz znanych czynności, jak strzyżenie i koloryzacja, fryzjer powinien także [1]:

  • znać przeciwskazania do wykonywania określonych zabiegów fryzjerskich,
  • umieć doradzić klientom, jaką pielęgnację stosować, by uniknąć chorób skóry i włosów,
  • wykonywać różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne,
  • umieć analizować strukturę włosów, by dobrać pielęgnację do ich rodzaju,
  • znać się na typach urody, by dobrać kolor włosów do typu urody klienta,
  • umieć wybrać i obsłużyć odpowiednie przyrządy fryzjerskie oraz je wysterylizować.

 

Ile zarabia fryzjer?

Wszystko zależy oczywiście od formy zatrudnienia. Pracując u kogoś, można zarobić tyle, ile zaoferuje pracodawca i są to raczej średnie zarobki jak na etat.

Wszystko zależy oczywiście od formy zatrudnienia. Pracując u kogoś, można zarobić tyle, ile zaoferuje pracodawca i są to raczej średnie zarobki jak na etat. Otwierając własny salon, z czasem można wypracować naprawdę dobre zyski. Warto pamiętać, że własna działalność wymaga zainwestowania pieniędzy w sprzęt i lokal, a otrzymanie dofinansowania nie zawsze jest możliwe.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń podaje, że uśrednione miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 960 PLN brutto. Co drugi fryzjer otrzymuje pensję od 2 360 PLN do 3 990 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych fryzjerów zarabia poniżej 2 360 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 990 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych fryzjerów. [2]

Są to dane orientacyjne i oczywiście zależą od uwarunkowań lokalnych – np. w wielkich miastach fryzjerzy, zwłaszcza ci doceniani, za zwykłe strzyżenie biorą od 80 do 150 zł, a za koloryzację od 150-200 zł wzwyż. Jednak musieli oni latami pracować na taką pozycję, inwestować w wyposażenie i kosmetyki, szkolenia i opłaty za lokal, a te w dużych miastach są także sporo większe niż w małych miejscowościach.

Warto pamiętać, że nie wystarczy raz nauczyć się zawodu fryzjera i spocząć na laurach. Ta profesja wymaga nieustannego doskonalenia się, śledzenia najnowszych trendów i technik strzyżenia czy koloryzacji. Tylko najlepsi w swoim fachu są znanymi w lokalnych środowiskach fryzjerami lub robią karierę międzynarodową.

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

1 https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/fryzjer-jak-zaczac-i-zalozyc-dzialalnosc_pr-1882.html

2 https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-fryzjer


Widok zawartości stron Widok zawartości stron