Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Fryzjer w dobrym stylu, czyli Piotr Szeliga – absolwent 11-7 HP w Gdańsku

2020-07-02

Piotr jest absolwentem Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim. W ubiegłym roku szkolnym ukończył kierunek fryzjerstwo.

Obecnie kontynuuje naukę w tej samej szkole na poziomie średnim w LO, jednocześnie pracując w zakładzie fryzjerskim w Pruszczu Gdańskim, w którym odbywał praktyki zawodowe.

Jako uczestnik OHP reprezentował gdańską jednostkę w konkursie wojewódzkim „Sprawny w zawodzie fryzjer”, gdzie zajął III miejsce, następnie wziął udział w prestiżowym konkursie „Bursztynowy grzebień” na poziomie ogólnopolskim. Brał również aktywny udział w spotkaniach kulturalno-oświatowych realizowanych przez OHP, w tym w Ogólnopolskich Targach Fryzjerskich „Uroda”.

Piotr jest niezwykle konsekwentny w realizacji swoich celów zawodowych, deklaruje też chęć uczestnictwa w szkoleniu zawodowym dedykowanym naszym absolwentom o tematyce fryzjersko-kosmetycznej.

Zapraszamy na krótki wywiad z Piotrem.

 

Fryzjerstwo? Jak to się zaczęło?

Przy wyborze zawodu kierowało mną głównie to, że od dzieciństwa ciekawiły mnie zabiegi fryzjerskie wykonywane w domu, jak i te w salonie fryzjerskim. Czułem magię tego miejsca! Drugą taką inspiracją, która wpłynęła na decyzję wyboru zawodu była moja mama, dzięki niej zrozumiałem, że to jest to, co pokocham i to będzie mój mały świat, w którym się odnajdę.

W domu babci był mały rodzinny „biznes” fryzjerski, moja mama potrafiła nawet zrobić trwałą ondulację, byłem wtedy zafascynowanym obserwatorem jej zabiegów fryzjerskich. Pasję do fryzjerstwa mogę powiedzieć, że odziedziczyłem po najbliższych. Mama nie jest fryzjerką z wykształcenia, lecz zawsze ją to interesowało.

 

Praca zawodowa – czy coś cię zaskoczyło? Czy jest tak, jak myślałeś?

Powiem tak, nie zaskoczyło mnie nic, czego bym nie doświadczył, będąc przez trzy lata uczniem w tym zakładzie. Wprawdzie co roku wchodzą nowe trendy i nowe techniki strzyżeń oraz stylizacji, ale jeśli się kocha to, co się robi, to nie ma problemu, aby śledzić na bieżąco najnowsze trendy. Jest to dla mnie oczywiste i naturalne.

Aczkolwiek najważniejszy wpływ na naszą dalszą drogę ma nasz początek, to jak zaczyna się pracę w zakładzie, a konkretnie bardzo ważne jest na jakiego pracodawcę trafimy na początku nauki zawodu. Mój salon to miejsce, gdzie chciało się pracować i jedynie czego się nie chce, to z niego wychodzić! Miałem to szczęście, że trafiłem na mistrzynię, która jest moją mentorką, a zarazem bardzo pogodną i empatyczną szefową, której jestem wdzięczny za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę. Wierzę, że jeszcze wiele mogę się od niej nauczyć i razem stworzymy zgrany zespół fryzjerski.

 

Historie innych uczestników i absolwentów OHP znajdziesz w zakładce "Im się udało".

 

Jakie są twoje plany na przyszłość?

Moje aktualne plany to podnoszenie warsztatu pracy na coraz wyższy poziom oraz zdobycie wykształcenia średniego, by móc mieć przysłowiowego „asa w rękawie” i przepustkę na przyszłość. Uważam, że powinno się zmieniać przekonanie, że ludzie po szkole branżowej nie mogą osiągnąć nic więcej, wszystko zależy od nas samych i własnej motywacji.

 

Co poza pracą? Wychodzisz z salonu i…?

Praca jest moim największym hobby. Uważam, że „nie można ciągnąć wszystkich srok za ogon”... Mówiąc krótko: lepiej skupić się na jednym i w tym doskonalić, nie można być dobrym we wszystkim. Ja chcę być dobrym fryzjerem i kocham to, co robię, temu poświęcam swoją energię. Poza tym jest jeszcze szkoła, trzeba się po pracy jeszcze trochę pouczyć.

 

Jakie szkolenia chciałbyś jeszcze skończyć? Co możemy ci zaoferować w ramach wsparcia absolwenta OHP?

Aktualnie planuje się wybrać na szkolenie do Akademii Babicz w Bydgoszczy, interesuje mnie barbering i koloryzacje. Jeżeli byłaby taka możliwość z państwa strony, z pewnością skorzystam ze szkolenia dla absolwentów, bardzo chętnie!

 

Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzymy wytrwałości, sukcesów w pracy i w szkole!

 

To nie koniec naszej wspólnej drogi. Piotr został zaproszony na Dni Otwarte Szkoły w Pruszczu Gdańskim jako gość specjalny. Dni Otwarte zostały wprawdzie odwołane z powodu pandemii, ale liczymy, że spotkamy się na promocji kierunku fryzjerstwa w przyszłym roku szkolnym!

 

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Sądowska – doradca zawodowy w MCIZ Gdańsk, poprzednie stanowisko: wychowawca w 11-7 HP w Gdańsku

 

Zdjęcia z ogólnopolskiego konkursu „Bursztynowy grzebień” Gdańsk 2019

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron