Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Fryzjerstwo – moja pasja. Wywiad z Łukaszem Sołtysem

2021-05-18

Łukasz Sołtys to uczestnik OSiW Zielona Góra, uczeń III klasy Szkoly Branżowej I stopnia nr 1 ZSPiKZ w Zielonej Górze, który w tym roku kończy naukę w zawodzie fryzjer.

Łukasz opowiedział o początkach w tym zawodzie oraz swoich planach na przyszłość.

 

Dlaczego wybrałeś zawód fryzjera? Jak to się zaczęło?

Tak naprawdę zawód fryzjera pomogła mi wybrać mama, która chciała żebym miał dobry zawód. Wybrała taki, w którym uważała, że będę się dobrze czuł i jak później się okazało, miała rację, ponieważ mam do tego dryg i zacięcie.

 

Fryzjerstwo wydaje się bardzo kobiecym zawodem, chociaż w ostatnich czasach mężczyźni skutecznie łamią ten stereotyp i stają się prawdziwymi mistrzami fryzjerstwa.


Dokładnie tak, jednak ja najlepiej czuję się we fryzjerstwie męskim.

 

W roku 2020 byłeś uczestnikiem szkolenia zawodowego organizowanego przez CEiPM w Zielonej Górze pn. „Stylista fryzur z elementami wizażu”. Czy na kursie nauczyłeś się nowych umiejętności?


Szkolenie było ciekawe, wiele rzeczy nowych zobaczyłem i spróbowałem swoich sił we fryzjerstwie damskim, nauczyłem się robić warkocze i klasyczne upięcia oraz poznałem podstawy makijażu.

 

Jakie szkolenia chciałbyś jeszcze skończyć? Co możemy ci zaoferować w ramach wsparcia uczestnika OHP?


Oprócz szkolenia, zorganizowanego przez LWK OHP, w którym uczestniczyłem w zeszłym roku, brałem udział w 4 szkoleniach, za które zapłaciłem z własnych pieniędzy m.in. „Podstawy strzyżenia głowy i brody”. W związku z tym, że swoją przyszłość zawodową wiążę z zawodem fryzjera, bardzo chciałbym uczestniczyć w szkoleniach i rozwijać swój warsztat i umiejętności w dziedzinie fryzjerstwa męskiego, m.in. strzyżenie i pielęgnacja brody, szkolenia dla barbera.

 

Zadania fryzjera – nie tak oczywiste?


Myślę, że nie tak oczywistym zadaniem dobrego fryzjera jest umiejętność rozmowy z klientem i zrozumienie jego potrzeb. Jeśli się z nim dogadasz na samym początku, to połowa sukcesu.

 

Fryzjerstwo damskie czy męskie?


Zdecydowanie fryzjerstwo męskie.

 

Poznaj inne inspirujące historie uczenistków OHP w zakładce "Im się udało".

 

Jakie predyspozycje trzeba mieć, by wykonywać zawód fryzjera?


Wbrew pozorom, potrzebna jest dobra sprawność fizyczna, sprawne palce, mocne nogi, umiejętności manualne i tzw. wyczucie stylu, ponieważ jeśli się go nie ma, wówczas można przesadzić w którąś stronę – dobry fryzjer, to wizjoner.

 

Ostatnio brałeś udział w konkursie fryzjerskim pn. „Wiktory” zorganizowanym przez Akademia Piękna „TREDICI 13” w Zielonej Górze. Jak to się stało, że zostałeś zaproszony na ten konkurs, co było tematem przewodnim konkursu?


Praktyki zawodowe odbywam właśnie w tym salonie, dlatego też zostałem zaproszony do udziału w konkursie. Tematem przewodnim konkursu było wykonanie aranżacji postaci fantastycznej. Swoją pracę nazwałem „Krampus – diabeł” wykonałem fryzurę i makijaż w mrocznej aranżacji, moim modelem był kolega z OSiW w Zielonej Górze, Dawid Sobczak. Konkurs był dla mnie ciekawym doświadczeniem, na którym zdobyłem II miejsce.

 

Oprócz znanych czynności, jak strzyżenie i koloryzacja, jakie czynności powinien wykonywać fryzjer?


Myślę, że dobry barber powinien posiadać umiejętność strzyżenia brzytwą, wykonywać dobrze zabiegi pielęgnacyjne na głowie i brodzie. Wszystkie pieniądze, które do tej pory zarobiłem, zainwestowałem w wysokiej klasy sprzęt i narzędzia fryzjerskie.

 

Jakie są twoje plany na przyszłość? Czy chcesz otworzyć swój salon fryzjerski?


Bardzo lubię zawód fryzjera, dlatego swoją przyszłość wiążę z pracą w tym zawodzie. W przyszłości chciałbym założyć swój biznes i otworzyć męski salon fryzjerski. Jednak na razie zostanę w swoich rodzinnych stronach (Ośno Lubuskie)… i zobaczymy co przyszłość przyniesie.

 

Łukasz, dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzymy wytrwałości i wielu sukcesów zawodowych!

 

Rozmowę przeprowadziła: Joanna Orzechowska – specjalista ds. rozwoju zawodowego

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron