Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak być eko na co dzień, nie tylko w Dzień Ziemi? 5 prostych sposobów

2019-04-24

22 kwietnia to Dzień Ziemi. Przypominamy, dlaczego obchody tego święta to nie pustosłowie i zachęcamy do ekozachowań na co dzień.

W przeciągu zaledwie stulecia za sprawą wysoko rozwiniętej cywilizacji, człowiek zdążył zniszczyć naturalne dziedzictwo naszej planety, które trwało wcześniej spokojnie przez miliony lat. Ginące gatunki, topniejące lodowce, dziura ozonowa, przeludnienie, zanieczyszczone oceany, zaśmiecone lasy…

To wciąż nie wszystko, co zrobiliśmy naszej planecie.

Może nam się wydawać, że to nic, że to przecież nas nie dotyczy… Za naszego życia nic złego się jeszcze nie stanie. Być może za naszego życia nie, ale nasze dzieci i ich dzieci, mogą mieć ogromny problem z opanowaniem kryzysu ekologicznego.

Na Ziemi bowiem zaczyna brakować surowców niezbędnych do utrzymywania życia i coraz bardziej prawdopodobne są ekstremalne zjawiska pogodowe.

Świat wykorzystał swój "budżet surowców naturalnych" na 2018 rok już... 1 sierpnia, wskazują analitycy HSBC w nocie do klientów. Oznacza to, że mieszkańcy Ziemi zużyli zasoby, teoretycznie mające wystarczyć na rok, w ciągu siedmiu miesięcy.[1]

Z tych danych wynika, że jeśli nie zaczniemy (wszyscy!) zachowywać się odpowiedzialniej, zniszczymy naszą planetę szybciej, niż nam się wydaje.

Jak być eko na co dzień?

Wypróbuj poniższe sposoby. Nie są trudne, a jeśli namówisz do nich jeszcze kilka osób z rodziny czy przyjaciół, a oni namówią kolejne osoby, rozpoczniecie powolne zmiany na lepsze.

  1. Do mycia zębów zacznij używać kubka. Naprawdę 1/3 kubka wypełnionego wodą w zupełności wystarczy, by wypłukać buzię po myciu. Nie trzeba przez 3 minuty szorowania zębów mieć odkręconej wody!
  2. Chodź piechotą lub poruszaj się rowerem. Przynajmniej w miesiącach wiosenno-letnio-jesiennych. To nie kłopotliwe, a wręcz przyjemne! Dodatkowo dbasz o swoje zdrowie i ograniczasz spaliny.
  3. Używaj wielorazowych toreb na zakupy, najlepsze są lniane czy bawełniane – wygodne w użyciu, można je łatwo uprać. Foliowe torebki to jedne z najdłużej rozkładających się śmieci, zanieczyszczających glebę, a nawet zabijających morskie zwierzęta! [2] Coraz bardziej popularne są wielorazowe torebki na owoce, warzywa czy orzechy. Można kupić taki zestaw i zabierać ze sobą na zakupy, ale można też uszyć, np. ze starych firanek czy ściereczek!
  4. Zrezygnuj z kupowania produktów zawierających olej palmowy. Producenci oleju palmowego powiększają swoje plantacje kosztem dżungli. Ogromne tereny lasów tropikalnych są karczowane, przez co orangutany (i tak zagrożony gatunek), mają coraz mniej siedlisk do życia! [3] Istnieją specjalne aplikacje na smarfony, dzięki którym można skanować produkty podczas zakupów i dowiedzieć się, co zawierają. Przy okazji dzięki temu można kupować zdrowsze jedzenie, nie tylko bez oleju palmowego, ale też bez nadmiaru cukry czy bez glutaminianu sodu.
  5. Przestań używać jednorazowych słomek do napojów i patyczków higienicznych do uszu. Uszy znakomicie czyści się końcówką ręcznika (taki sposób jest nawet zdrowszy według otolaryngologów), a bez słomek też można się napić – ewentualnie używać takich wielorazowych. Słomki i patyczki higieniczne są (obok torebek foliowych) najczęstszymi śmieciami w ocenach, przez które giną wielkie ssaki wodne! W internecie można obejrzeć porażające zdjęcia wielorybów, które umarły przez połknięte słomki, patyczki i torebki plastikowe czy filmy ukazujące, w jaki sposób słomka może skrzywdzić morskie zwierzęta, np. żółwia morskiego. [4]

Ostrzegam, że film o żółwiu z ostatniego linku, jest naprawdę przerażający. Ale daje do myślenia!

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

1 https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/koncza-sie-zasoby-naturalne-ziemi-ostrzega-bank-hsbc/s1w7cxj

2 https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-06-04/wieloryb-mial-w-zoladku-8-kg-smieci-nie-przezyl-niedlugo-nasze-oceany-udlawia-sie-plastikiem/

3 http://www1.up.poznan.pl/orangutany/?q=lasy_tropikalne

4 https://noizz.pl/ekologia/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-smieciach-w-oceanach-tu-pijesz-bez-slomki/7qjeynz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron