Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak nie dać się oszukać – czyli mądre poszukiwanie pracy

Poszukiwanie pracy to też praca. Czasem to kwestia chwili, a czasem to żmudny i długotrwały proces. Jednym z podstawowych elementów o jakie powinniśmy zadbać w trakcie naszych poszukiwań jest bezpieczeństwo. Trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż w dobie Internetu oraz całej masy reklam i propozycji pracy za granicą można łatwo dać się oszukać. Oto kilka przykładów i wskazówek, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności związanych z poszukiwaniem upragnionej pracy.

Jak-się-nie-dać-szukać-czyli-mądre-poszukiwanie-pracy_1160.jpg

Kim jest pracodawca…?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, czy to w prasie, czy to w Internecie przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich formę. Wiarygodny, szanujący się pracodawca powinien zamieścić w ogłoszeniu nazwę i adres firmy, nazwę stanowiska na które rekrutuje, podstawowe wymagania, uprawnienia lub zakres obowiązków, a także czytelny kontakt i sposób rekrutacji. Warto przy tym sprawdzić danego pracodawcę, a więc przejrzeć jego stronę internetową, zasięgnąć opinii znajomych o danej firmie lub też poczytać fora internetowe.

 

Wyłudzanie danych i pieniędzy

„Aby wziąć udział w rekrutacji, prosimy o przesłanie skanu dokumentu tożsamości…" – taki zapis to pierwszy sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę. Wystrzegajmy się tego typu ogłoszeń. Z reguły zamieszczane są po to, aby wyłudzić nasze dane osobowe.

W polskim prawie zabronione jest również pobieranie opłat za świadczenie pośrednictwa pracy. Tego typu propozycje pojawiają się często przy ofertach pracy za granicą. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie uiszczać żadnych opłat związanych z rekrutacją.

 

Badanie rynku

Kolejna rzecz – rozmowa kwalifikacyjna. Warto pochwalić się na niej swoimi kwalifikacjami
i zdolnościami? – Oczywiście! Nie bądźmy jednak nadzwyczaj wylewni. Pracodawcy niekiedy organizują fikcyjne rozmowy kwalifikacyjne po to, aby pozyskać potrzebne im w działalności gospodarczej informacje od osób rekrutujących.

 

Praca a wynagrodzenie

Nie dajmy się też nabrać na ogłoszenia typu: „Weź udział w konkursie i wygraj pracę marzeń…" Konkursy tego typu to najczęściej kradzież intelektualna praw autorskich. Nasza praca czy projekt w takim konkursie stanowi wartość, natomiast firma dostaje je za darmo nieuczciwie obiecując pracę.   

Ostatnio bardzo popularne stało się przyjmowanie do pracy na tzw. „próbę", czyli pracę bez umowy. Tego typu propozycje ze strony pracodawcy powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Formy pracy bez umowy są nielegalne.  Pracodawca natomiast często po paru dniach dziękuje nam za współpracę, oczywiście bez wypłacenia wynagrodzenia, i przyjmuje kolejne osoby na tej samej zasadzie. W ten sposób zapewnia sobie darmową siłę roboczą.

 

I ostatnia najważniejsza rada...

Bądźmy ostrożni szczególnie przy rekrutacji do ogłoszeń pracy za granicą! Często słyszy się o tzw. obozach pracy. Korzystajmy z pewnych i sprawdzonych źródeł, mi.in. z pośrednictwa pracy sprawdzonych firm lub z Sieci Europejskich Ofert Pracy EURES.

Jak nie dać się oszukać? To pytanie zadawali sobie już prawdopodobnie najstarsi filozofowie. Pamiętajmy jednak, aby podczas naszych poszukiwań kierować się trzema podstawowymi zasadami: rozsądek przede wszystkim, wyobraźnia na miarę złota oraz tym, że pośpiech to zły doradca.

 

 

Autor artykułu: Piotr Kozłowski – pośrednik pracy MCK w Sanoku

Źródło:  Internet:

http://metro.gazeta.pl/metro/1,50144,19962614,poradnik-jak-bezpiecznie-szukac-pracy-w-internecie.html

https://praca.trojmiasto.pl/Jak-nie-dac-sie-oszukac-szukajac-pracy-n111605.html

http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-praca-za-granica-jak-nie-dac-sie-oszukac,nId,1501916

http://silverhand.eu/jak-nie-dac-sie-oszukac-na-co-zwrocic-uwage-przy-poszukiwaniu-pracy-za-granica/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron