Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak podchodzić do zmian, które zachodzą w życiu?

Zmiana szkoły, pracy lub miejsca zamieszkania dla każdego jest sytuacją nową, która może budzić niepokój, a nawet przerażać. Jednak gdy zmienia się coś w naszym życiu, pojawiają się niecodzienne możliwości i „puste przestrzenie”, które możemy wypełnić czymś zupełnie nowym.

motywacja_zmiany_1160.png

Na początku trudno jest o stwierdzenie, czy w dobrą stronę pokierował cię los, więc możesz się bać wszelkich zmian, szczególnie tych zawodowych.

Niepewność oraz brak poczucia bezpieczeństwa budzą różne reakcje. Czasem przybierają one pewne etapy, które muszą się wydarzyć, zanim będziesz mógł powiedzieć, że uporałeś się z nową sytuacją.

 

  • Wyparcie i zaprzeczenie

Każda zmiana może budzić twoją niechęć, a nawet złość czy strach. Możesz mieć przekonanie, że i tak nic się nie zmieni, że to i tak nic nie da, nie uda ci się osiągnąć celu. Możesz stwierdzić, że w nowej szkole, pracy, w nowym miejscu zamieszkania będzie tak samo jak w starym, że tu też nic się nie zmieni, nic się nie uda.

  • Opór

Następnie możesz odczuwać niechęć do zmiany. Nowe budzi opór, bo często (twoim zdaniem) dobrze jest tak, jak jest. Możesz buntować się przeciwko tej sytuacji i twierdzić, że ta zmiana jest niepotrzebna, ale opór jest często po prostu niepewnością.

  • Akceptacja

Czas na pogodzenie się z nową sytuacją. Pojawia się myślenie, że skoro muszę, to podejmę działanie. Ważne jest, aby zastanowić się, co ta zmiana naprawę oznacza i jakie można osiągnąć korzyści z tej sytuacji. Uświadomić sobie pozytywne strony wydarzeń, które nastąpiły.

  • Zaangażowanie

Na końcu jest myślenie o zmianie w ten sposób, aby być na to przygotowanym. Następuje oderwanie od przeszłości i podjęcie działań.

Na każdą zmianę w życiu prywatnym czy zawodowym zazwyczaj reagujemy negatywnie, nawet jeśli nie podoba nam się obecna sytuacja, w której się znajdujemy. Negatywne emocje są tym, z czym musisz się uporać i przede wszystkim musisz otworzyć się na nowe. Przejść przez etap wyparcia, złości, obaw i w końcu wyjść ze starej przestrzeni do nowej, która jest nieznana, ale może dać ci duże możliwości.

Musisz zaakceptować sytuację i myślenie z „muszę” zamienić na „chcę”. Wtedy ostatecznie będziesz mógł dać coś od siebie, będziesz mógł się zaangażować.

 

Masz problem z zaaklimatyzowaniem się w nowej szkole? Przeczytaj nasze porady!

 

Nie bój się zmian

Strach, mimo że w naszych umysłach wydaje się negatywny, jest bardzo potrzebną emocją. Pozwala zachować ostrożność w sytuacjach zagrożenia i znaleźć najszybsze i najbezpieczniejsze wyjście z trudnej sytuacji. Ale ten lęk, który ogranicza i często hamuje  przed zmianą, nie może być dominujący w życiu i być barierą, która powstrzymuje przed podejmowaniem dobrych decyzji.

Ludzie instynktownie unikają nieprzyjemności, ale zakładając z góry porażkę i bojąc się zmian, nigdy nie zmienisz swojego życia. Zawsze będą jakieś nowe sytuacje, nieważne czy to ty je będziesz wprowadzał, czy pojawią się one niezależnie od ciebie. Jednak aby do czegoś dojść, nie można się bać. By zmienić coś na lepsze, trzeba zrobić pierwszy krok.

 

Myśl o zmianie jako korzyści

Każdą zmianę, której się obawiasz, zamień na pozytyw, poszukaj jej plusów i naucz się, jak wyzwolić w sobie pozytywną energię. Wtedy świetnie poradzisz sobie w każdej nowej sytuacji i z każdą zmianą. Bez reorganizacji w życiu, niemożliwy jest jakikolwiek postęp. Naucz się wykorzystywać każdą zmianę, nawet tą, której się nie spodziewałeś. Wykorzystaj nowe możliwości, które może dać ci ta sytuacja.

Nowe jest szansą, żeby zacząć wszystko od początku. Nowe daje możliwości, żeby poznać nowych ludzi, nauczyć się czegoś cennego. Nowe jest szansą, aby pokazać się z dobrej strony. Zacząć jeszcze raz bogatszy o naukę na błędach, które wcześniej popełniłeś. Nie bój się nowego. Zaakceptuj i doceń zmiany, które zachodzą w życiu i maksymalnie je wykorzystaj!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://zmianywzyciu.pl/nie-boj-sie-odpowiedzialnosci-ona-odmieni-twoje-zycie-839/

http://businessandprestige.pl/mindcoffee-by-kozmala-jak-nie-bac-sie-zmiany-zyciu/

https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-reagowac-na-zmiany-w-zyciu

Zarządzanie zmianami. Jak maksymalnie skorzystać na procesach przejściowych – W. Bridges, S. Bridges


Widok zawartości stron Widok zawartości stron