Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak uczyć się języków obcych za darmo?

Każdy z nas może podszlifować znajomość języka obcego. Potrzebujemy jedyne trochę chęci, około pół godziny dziennie i dostępu do internetu.

Znajomość języka obcego w wielu firmach jest już standardem i często podstawowym kryterium, jakie pojawia się w ogłoszeniach o pracę i przepustka do pracy za granicą. 

Większość z nas zaczyna naukę języka obcego już w szkole podstawoweji. Bywa, że ci, którzy nie uczyli się języka jako dzieci dodatkowo płacą za prywatne lekcje i kursy. Co trzeci kursant to w nadziei na lepszą pracę. Tyle samo osób liczy, że swobodniej będzie się czuć za granicą. Natomiast większość ludzi, którzy znaleźli pracę obawia się, że przez nieznajomość języka obcego mogą ją stracić.

Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego? Skorzystaj z poniższych rad. Ich stosowanie może zaprowadzić cię do sukcesu.

Pierwszą z zasad, jaką musisz stosować przy nauce jest systematyczność. Podstawą i gwarancją skutecznej nauki jest właśnie powtarzanie i regularność tej czynności. Pamiętaj, by trening cię nie męczył i nie nudził. Dlatego też ustalaj sobie częste ale krótkie partie materiału do opanowania. Najważniejsze informacje staraj się przyswajać na początek i na koniec nauki w danym dniu. Udowodniono bowiem, że najlepiej zapamiętujemy rzeczy, z którymi spotykamy się na początku i na końcu. Przede wszystkim wyznacz sobie czas w ciągu dnia, jaki przeznaczysz na naukę języka obcego. Może być to 20 min dziennie lub dwie sesje 10-minutowe. W weekendy również. Pamiętaj o przerwach w ciągu dnia, by umysł odpoczął od nadmiaru informacji i mógł się dotlenić. Świeży bez problemu przyjmie więcej materiału z kolejnej sesji. Nauka małymi partiami jest o wiele szybsza i efektywniejsza. Rób to systematycznie, bowiem przynosi to wiele korzyści. Jesteś dumny z siebie, towarzyszy ci dobry humor przez cały dzień i przede wszystkim dążysz do wyznaczonego przez siebie celu.

Kolejną zasadą efektywnej nauki języka jest różnorodność. Pamiętaj, by osiągnąć cel, w czas poświęcony nauce nie mogą wdać się nuda i stres. Gdy nie traktujesz nauki języka jako przyjemności i pewnego etapu w budowaniu swojej kariery, to pojawia się stres. Zaczynasz traktować naukę jak egzamin. Takie poważne myślenie skreśla osiągnięcie sukcesu już na starcie. Dlaczego? Takie nastawienie będzie towarzyszyć ci dalej i ciężko w tak napiętej atmosferze będzie ci przyswoić jakikolwiek materiał. Różnorodność dotyczy również form i metod nauki.

Jakie metody stosować? Przede wszystkim w internecie znaleźć można wiele programów i kursów językowych, za pomocą których możemy uczyć się języka w domu. Proponuję ci kilka bardzo skutecznych metod, które w dodatku nic nie kosztują. Jak więc uczyć się za darmo?

Podstawą poznania każdego języka obcego jest przede wszystkim nauka gramatyki. W internecie znajdziesz mnóstwo stron zawierających ćwiczenia i testy on-line ze znajomości języka obcego. Warto na pewno tam zajrzeć. Po zapoznaniu się z gramatyką urozmaicaj swoją naukę kolejnymi metodami: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Aby osiągnąć sukces stosuj naprzemiennie te metody. Słuchanie jest bardzo istotne. Nie będziesz umiał przecież poprawnie wypowiedzieć zwrotu, którego nigdy nie słyszałeś. Ważne jest również czytanie. Nie poznamy przecież poprawnej pisowni danego wyrazu, gdy nie będziemy czytać żadnych tekstów w obcym języku. Na czym polega zamienne używanie tych form w praktyce? Jednego dnia siadasz i czytasz ciekawy tekst, tłumacząc przy tym najtrudniejsze słówka. Drugiego dnia dla urozmaicenia usiądź wygodnie w fotelu i obejrzyj świetny film ale z napisami. Trzeciego dnia spróbuj napisać tekst na interesujący cię temat. Ostatniego dnia staraj się mówić w danym języku jak najwięcej. Stosuj słówka i zwroty poznane wcześniej. W ten sposób utrwalisz przyswojony materiał. W razie problemów z wypowiedzią zajrzyj do słownika lub rozmówek.

Kolejna zasada to poszerzanie horyzontów. Zasada ta polega na pogłębianiu umiejętności językowych poprzez analizę gramatyczną tekstów i uzupełnianie słownictwa. Dla poszerzenia wiedzy - czytaj wszelkiego rodzaju wyjaśnienia oraz korzystaj ze specjalistycznych materiałów. Dla sprawdzenia własnego poziomu umiejętności ćwicz tłumaczenie tekstów w obie strony. Przez oglądanie zagranicznych filmów i programów telewizyjnych również rozwijasz swoje zainteresowania i znajomość języka. W dobie internetu możesz sięgnąć po obcojęzyczne blogi, artykuły czy e-booki. W czasie relaksu posłuchaj zagranicznej muzyki, osłuchuj się z poprawnie wymawianymi zwrotami, zwracaj uwagę na akcent. Jeśli to możliwe słuchaj obcojęzycznych stacji radiowych i telewizyjnych. Tam na pewno znajdziesz dla siebie coś interesującego. Po tak zorganizowanej nauce zapewniam cię, że w błyskawicznym tempie pojawią się efekty. Nie martw się o błędy jakie popełniasz. Każdej nauce towarzyszy wspinanie się po szczeblach.

Nauka języka obcego może być łatwa i przyjemna. Najważniejsza jest jednak dyscyplina i codzienne przyswajanie nowego materiału. Poświęć na to około pół godziny dziennie, a przekonasz się, że tymi małymi kroczkami zajdziesz naprawdę daleko. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz gotowy do nauki języka obcego. Dużo nie stracisz, a wiele możesz zyskać.

Autor: Milena Szymańska – stażystka HP Zambrów


Widok zawartości stron Widok zawartości stron