Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zdobyć zawód?

Czy zastanawialiście się, co to takiego zawód? Gdzie i jak go zdobyć? Czy chodząc do szkoły zdobędę uprawnienia do każdego zawodu?

Czym jest zawód?

Dziś zastanówmy się nad pojęciem zawód. Przede wszystkim - co to takiego jest? Na potrzeby dalszych rozważań przyjmijmy, że zawód, to zbiór czynności, dzięki którym będziemy zarabiać środki na własne potrzeby. W związku z tym, że nasze potrzeby wraz z wiekiem stają się coraz większe, to warto nauczyć się zawodu, który da nam możliwość zarobienia odpowiedniej ilości środków do zaspokojenia naszych potrzeb. Na pytanie: jaki zawód wybrać? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Ważne, żeby czynności, które będziemy wykonywać sprawiały nam przyjemność. Skoro mamy już ogólny zarys tego, czym jest zawód, zastanówmy się, w jaki sposób go zdobyć?

Szkoła

Najbardziej oczywistą drogą jest ścieżka związana z edukacją. Czyli innymi słowy wybór odpowiedniej szkoły. W zależności od rodzaju szkoły spędzimy w niej od 2 do 4 lat. Jeżeli zdecydujemy się na studia - to do tego jeszcze trzeba będzie dodać przynajmniej 3 lata nauki. Przy wyborze zawodu warto sprawdzić, na jakim poziomie musimy ukończyć naukę, żeby można go było legalnie wykonywać. Dla zawodów rzemieślniczych wystarczy nauka w szkołach zawodowych (około 2-3 lat w zależności od zawodu). Jeżeli mamy wyższe aspiracje, to po zawód będziemy musieli udać się do technikum. Tam nauka trwa 4 lata. Natomiast, jeżeli naszym celem jest zawód, który możemy uzyskać tylko poprzez studia, to najkrótsza droga do niego wiedzie przez liceum ogólnokształcące (3 lata nauki, ale bez jakiegokolwiek zawodu) i po zdanej maturze (warunek konieczny) możemy udać się na studia. W najkrótszym wydaniu mamy wtedy 6 lat nauki.

System edukacji na wielu poziomach oferuje ogromną ilość zawodów, które są zależne od rodzaju szkoły. W zawodach rzemieślniczych np. ślusarz, mechanik, elektryk. W technikach np. technik budownictwa, technik informatyk, technik administracji. W przypadku studiów np. lekarz, kosmetolog, inżynier różnych specjalnoości. Ilość zawodów, jakie można zdobyć poprzez szkolnictwo jest ogromna. Ale czy obejmuje wszystkie możliwe zawody? Co gdyby ktoś chciał zostać operatorem koparki? Operatorem dźwigu?

Kursy

Jak widać, nie wszystkie zawody można zdobyć poprzez uczęszczanie do szkół. W dużej mierze są to zawody związane z obsługą konkretnych maszyn i urządzeń.

W jaki sposób zdobyć niezbędne uprawnienia? Jednym z nich może być to, że ktoś nam pokaże jak dane urządzenie obsługiwać. Jednak czy sama znajomość obsługi urządzenia wystarczy do uzyskania zatrudnienia? W kilku przypadkach być może tak, ale w większości pracodawcy będą wymagać potwierdzenia zdobytych umiejętności. W związku z tym trzeba zdobyć dokument potwierdzający, że takie czynności potrafimy wykonać. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie kursy zawodowe. Dzięki nim, pod okiem instruktora, nauczymy się obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń. W razie potrzeby instruktor wskaże, jakie błędy robimy i pomoże nam je skorygować. Następnie, aby ukończyć kurs i zdobyć uprawnienia musimy zdać egzamin. Z oferty kursów zawodowych poza szkołą mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie.

Jak widać, nie wszystkie zawody można zdobyć poprzez uczęszczanie do szkoły. Co w związku z tym zrobić? Czy rzucić szkołę i zrobić kurs? To akurat niezbyt mądre rozwiązanie. Nigdy nie wiadomo, co i kiedy nam się w życiu przyda. Lepszym rozwiązaniem jest zorientowanie się, jakie uprawnienia zdobędę po ukończeniu nauki w wybranej przeze mnie szkole. Następnie warto sprawdzić, jakie uprawnienia będą mi potrzebne do wybranego przeze mnie zawodu. Mając tą wiedzę możemy porównać, czy zestaw uprawnień zdobytych w szkole wystarczy nam do pracy w zawodzie. Nawet, jeżeli stwierdzimy, że to, co zdobędziemy w szkole wystarczy, dobrze jest zastanowić się, jak jeszcze możemy wzbogacić zestaw posiadanych uprawnień. A im więcej uprawnień, tym łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę.

 

Autor: Tomasz Rył, Specjalista ds. rozwoju zawodowego w MCK OHP w Szczecinie

Opracowanie własne

Widok zawartości stron Widok zawartości stron