Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 5 prostych porad

2019-05-24

Eksperci twierdzą, że pierwsze wrażenie na nowo poznanej osobie wywołuje się w ciągu kilkunastu pierwszych sekund spotkania. Ciężko potem zmienić efekt pierwszego wrażenia. Dlatego warto postarać się, by był on jak najlepszy – zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pierwsze sekundy mogą zaważyć na wyniku rekrutacji, ale oczywiście cały efekt rozmowy nie zależy tylko od nich. Jest szereg innych czynników, które mogą pomóc w wywołaniu dobrego wrażenie na przyszłym pracodawcy/rekruterze.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Mowa ciała, uśmiech, powitanie

To właściwie podstawa pierwszego wrażenia. Na rozmowę rekrutacyjną wejdź śmiało, z lekkim uśmiechem na twarzy. Nie garb się, postaraj czuć się pewnie. Przy podawaniu ręki pamiętaj, by uścisk był mocny i pewny, nie w typie „śniętej ryby”.

Patrz rozmówcy w oczy, nie uciekaj wzrokiem w okno czy stół – to może znaczyć, że zbytnio się stresujesz lub nie jesteś pewna/pewny swoich kompetencji. Nie baw się długopisem czy kartką – to również wskazuje na twoje zdenerwowanie. Uśmiech, otwartość i śmiałość mają niebagatelne znaczenie przy wywieraniu pierwszego wrażenia.

  1. Punktualność

Zasada jest taka: lepiej zjawić się na rozmowie trochę za wcześnie niż się spóźnić. Spóźnienie jest niedopuszczalne, bo świadczy o braku zorganizowania lub lekceważeniu obowiązków. Najlepiej przyjść 10-15 minut wcześniej, by spokojnie zebrać myśli przed rozmową. Spóźnianie się wywiera zdecydowanie niekorzystne wrażenie, ale również przychodzenie godzinę przed czasem nie jest najlepszym pomysłem i może być wzięte za nadgorliwość i oznakę stresu.

  1. Ubiór

Dobór stroju to jeden z czynników, które zdecydowanie może pomóc w wywarciu dobrego pierwszego wrażenia. Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie, na które należy ubrać się elegancko oraz odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegamy lub w zgodzie z dress codem obowiązującym w danej firmie.

Lepiej na rozmowie kwalifikacyjnej wyglądać zbyt elegancko niż wywrzeć złe wrażenie, przychodząc w jeansach i koszulce. W internecie można znaleźć mnóstwo poradników, dotyczących odpowiedniego ubioru w czasie interview, które szczegółowo omawiają temat. Warto z nich skorzystać.

  1. Informacje o pracodawcy

Do rozmowy rekrutacyjnej trzeba się przygotować, zbierając informacje o potencjalnym pracodawcy. Jak duża jest firma? Czym dokładnie się zajmuje? Jak nazywa się szef czy inni ważni pracownicy? Jaka jest konkurencja? Pytania o firmę padają zawsze, dlatego jest to wiedza obowiązkowa. Im bardziej szczegółowa, tym lepsze wrażenie można wywrzeć na osobie rekrutującej.

  1. Zadawanie pytań

Nie bój się zadawać pytań, kiedy w końcu przyjdzie na to moment. Jeśli nie będziesz mieć żadnych, może to być odebrane np. jako chęć jak najszybszego skończenia spotkania. Jeśli rozmowa faktycznie wyczerpała wszystko, co chciałaś/chciałeś wiedzieć, zapytaj o to, w jaki sposób dowiesz się o wyniku rekrutacji lub poproś o doprecyzowanie jakiegoś szczegółu, o którym była mowa.

Warto wcześniej przygotować sobie ewentualne pytania i mieć je ze sobą, np. w eleganckim notatniku – mały szczegół, ale również może wpłynąć na wywarcie dobrego wrażenia. Możesz w nim zapisywać najistotniejsze kwestie, dzięki czemu przy okazji zrobisz wrażenie osoby zorganizowanej i profesjonalnie podchodzącej do sprawy.

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/5-porad-jak-zrobic-dobre-pierwsze-wrazenie-na-rozmowie-kwalifikacyjnej_pr-2345.html

https://interviewme.pl/blog/jak-zrobic-dobre-pierwsze-wrazenie-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

https://praca.money.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/artykul/10-prostych-sposobow-jak-zrobic-dobre,115,0,1793651.html

http://www.pracatobie.pl/ArticleDetails.aspx?Id=66

https://edubroker.pl/pl/a/EFEKT-PIERWSZEGO-WRAZENIA


Widok zawartości stron Widok zawartości stron