Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Liceum, technikum czy szkoła branżowa – co wybrać?

2022-11-22

Kończysz szkołę podstawową, a przed tobą jedna z najważniejszych decyzji w twoim dotychczasowym życiu, czyli wybór szkoły średniej? Jeśli ta decyzja jest aż tak trudna, że zaburza twój spokojny sen w śpiulkolocie, ten tekst jest dla ciebie.

Na początek warto przypomnieć wszystkie opcje. Po szkole podstawowej do wyboru masz:

  • szkołę branżową I stopnia, w której nauka trwa 3 lata,
  • technikum, gdzie trzeba uczyć się 5 lat,
  • liceum z czteroletnim cyklem nauki.

 

Jak dokonać wyboru?

Przede wszystkim należy wsłuchać się w siebie. Wybór szkoły średniej musi być indywidualną decyzją, zgodną z własnymi potrzebami i niezależną od woli rodziców czy tego, gdzie idą najlepsi znajomi z klasy.

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę? Na pewno:

  • stan zdrowia (niektóre szkoły branżowe czy technika nie będą odpowiednie np. dla alergików lub osób z innymi schorzeniami),
  • temperament i charakter – dla osób lubiących urozmaicenie i zajęcia praktyczne dobra będzie np. szkoła branżowa czy technikum,
  • plany na przyszłość,
  • zainteresowania.

 

O wszystkich tych i innych czynnikach więcej przeczytasz w tekście Jaką szkołę średnią wybrać i jak zrobić to mądrze?

 

Tymczasem warto zastanowić się nad dwoma ostatnimi. Bo czy twoje plany na przyszłość i zainteresowania nie są tu najważniejsze?

Przydatne będzie przeanalizowanie ich w kontekście danego rodzaju szkoły. Zatem – do dzieła!

 

Szkoła branżowa – dla kogo?

Jakie są zalety szkoły branżowej? Przede wszystkim nauka praktycznego zawodu (możesz wybierać spośród wielu różnych, np. kucharz, mechanik, fryzjer, krawiec, stolarz itd.), która kończy się egzaminem zawodowym. Po jej skończeniu otrzymujesz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz uzyskujesz wykształcenie zasadnicze branżowe.

 

Następnie możesz podjąć pracę w zawodzie lub kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, która trwa 2 lata. Ukończenie nauki na poziomie szkoły branżowej II stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika (po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie) oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości (po zdaniu egzaminu maturalnego). Po szkole branżowej II stopnia i zdaniu w niej matury możesz kontynuować naukę na studiach.

 

W szkole branżowej można uczyć się w ramach uczestnictwa w OHP, korzystając ze wsparcia pedagogiczno-psychologicznego oraz doradztwa zawodnego, a nawet bezpłatnego internatu. Zobacz więcej w naszej STREFIE REKRUTACJI.

 

Szkoła branżowa – zainteresowania:

Jeśli pasjonujesz się czymś konkretnym, np. gotowaniem, mechaniką, fryzjerstwem czy czymkolwiek innym, co może wiązać się z konkretnym zawodem, zastanów się, czy nie warto ze swojej pasji uczynić pracy? Może ci w tym pomóc właśnie szkoła branżowa, w której oprócz nauki przedmiotów ogólnych będziesz mieć również te zawodowe, a także praktykę w warsztatach szkolnych lub u pracodawcy.

 

Szkoła branżowa – plany na przyszłość:

Jeśli twój wymarzony zawód nie wymaga ukończenia studiów i można się go nauczyć już w szkole branżowej, idź tym tropem. Dzięki temu nauczysz się praktycznego zawodu. Dodatkowo trochę wcześniej niż twoi rówieśnicy, którzy pójdą na studia, wejdziesz na rynek pracy i będziesz zdobywać doświadczenie zawodowe już wtedy, kiedy oni będą się jeszcze kształcić na studiach.

Jeśli w trakcie nauki zapragniesz jednak zdać maturę i kontynuować naukę w szkole wyższej – możesz to zrobić dzięki ukończeniu szkoły branżowej II stopnia.

 

Widać więc, że szkoła branżowa daje pewne pole manewru, nawet jeśli w jej trakcie zmienisz plany.

 

Technikum – dla kogo?

Specyfika technikum jest podobna do szkoły branżowej – nauka trwa 5 lat, uczniowie uczą się przedmiotów ogólnych i zawodowych. Technikum kończy się egzaminem zawodowym, ale także maturą. Oprócz świadectwa maturalnego uzyskasz też tytuł technika. (W przypadku szkoły branżowej tytuł technika uzyskuje się dopiero po ukończeniu szkoły II stopnia.)

 

Technikum – zainteresowania

Tutaj – podobnie jak w przypadku szkoły branżowej – warto wziąć pod uwagę, czy na etapie kończenia szkoły podstawowej masz już jakieś konkretne zawodowe pasje czy umiejętności. Oczywiście nie jest to konieczne – przecież szkoła branżowa czy technikum stworzono po to, by poznać  dany zawód. Fajnie byłoby jednak, by przy wyborze technikum pociągała cię z jakiegoś powodu konkretna branża. Wtedy łatwiej będzie o naukę z pasją.

 

Technikum – plany na przyszłość

Tę szkołę warto wybrać ze świadomością, że inwestujesz aż 5 lat w poznawanie danego zawodu. To dobry wybór także dla osób, które wiedzą, co chcą studiować i pragną uczyć się przedmiotów związanych z przyszłym kierunkiem już na poziomie szkoły średniej.

 

Liceum – dla kogo?

Liceum ogólnokształcące trwa 4 lata i kończy się maturą. Podstawa programowa przewiduje naukę przedmiotów ogólnych – takich samych jak te, które były w szkole podstawowej, ale o rozszerzonym zakresie lub w ramach kontynuacji materiału. Dochodzą też nowe przedmioty, takie jak edukacja do bezpieczeństwa (z elementami przysposobienia obronnego), podstawy przedsiębiorczości czy historia i teraźniejszość.

 

Liceum – zainteresowania

Wybór liceum będzie dobry, kiedy nie masz konkretnych zainteresowań i potrzebujesz czasu na znalezienie swojej pasji, która być może kiedyś będzie miała związek z wykonywanym zawodem.

 

Liceum – plany na przyszłość

Liceum to dobry wybór, kiedy lubisz się uczyć przedmiotów ogólnych i potrzebujesz czasu, żeby zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową.

Nauka w liceum to edukacja ogólnorozwojowa, którą zwyczajowo przyjęliśmy traktować jako przygotowanie do pójścia na studia. Jeśli planujesz naukę w szkole wyższej, jak najbardziej liceum będzie dobrym wyborem.

Jeśli zmienisz plany i zrezygnujesz ze studiów, wystarczy po maturze zrobić kurs zawodowy lub zdobywać doświadczenie w inny sposób, choćby idąc do pracy.

 

Wybór szkoły średniej to dla niektórych trudna sprawa, jednak pamiętaj – nic nie jest na zawsze. W przyszłości warto korzystać ze szkoleń i kursów w celu przekwalifikowania się, jeśli zechcesz robić co innego niż wcześniej.

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/branzowa-szkola-ii-stopnia


Widok zawartości stron Widok zawartości stron