Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Najlepsze książki dla młodzieży z ostatnich miesięcy

2021-11-18

Dłuższe jesienne wieczory to więcej czasu, który można przeznaczyć na ciekawą lekturę. Sprawdź najlepsze (naszym zdaniem) książki dla młodzieży wydane w ostatnich miesiącach.

Większość z nich to oczywiście powieści. Ale polecamy szczególnie dwie pozycje polskich autorów, które powieściami nie są, a czytają się tak samo doskonale.

Kolejność polecanych książek przypadkowa.

 

  1. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem, Przemysław Staroń

Presja z wielu stron sprawia, że nie tak łatwo być nastolatkiem. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Na te wszystkie pytania odpowiedział Przemysław Staroń w książce „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”.

Autor swoje odpowiedzi oparł na wiedzy psychologicznej, a także na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z "Harry’ego Pottera", „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów. „Szkoła bohaterek i bohaterów” to poradnik psychologiczny, który czyta się jak powieść przygodową.

Przemysław Staroń to Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „nauczycielskiego Nobla”, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego.
 

  1. Gdyby ocean nosił twoje imię, Tahereh Mafi

Bohaterką książki jest Shirin, która nie ma łatwego życia. Żyje w burzliwym czasie – kilkanaście miesięcy po zamachu z 11 września. Jako 16-letnia muzułmanka jest zmęczona agresywnymi spojrzeniami, poniżającymi komentarzami, nawet przemocą fizyczną, które spotykają ją ze względu na hidżab. Dziewczyna zamyka się w sobie i szuka ucieczki w muzyce i tańcu. Nagle na jej drodze staje Ocean James. Jest pierwszą osobą, która chce poznać prawdziwą Shirin. Ale czy dziewczyna jest gotowa, by komukolwiek zaufać? Zwłaszcza komuś z tak odmiennego od jej świata?

Książka świetnie porusza trudne tematy wielokulturowości i akceptacji inności w dzisiejszym świecie.

 

  1. Baśnie Barda Beedle’a, J.K. Rowling

Jeśli lubisz fantasty, a zwłaszcza książki o Harrym Potterze, to jest to idealna pozycja dla ciebie. W „Baśniach Barda Beedle’a” J.K. Rowling zebrała pięć odrębnych historii ze świata magii, fantazji i tajemnic związanych z nadprzyrodzonymi mocami. Opowieści są wzbogaconych o komentarze samego Albusa Dumbledore’a, zaś nad przekładem czuwała Hermiona Granger. Książka to prawdziwa gratka dla fanów przygód postaci z Hogwartu, którzy z pewnością odnajdą w historiach wiele nawiązań do sagi o Harrym Potterze.


 

  1. Trik, Emanuel Bergmann

Wielki Zabbatini, czarodziej sceny, prestidigitator, gwiazda „czarnej magii”, siedzi zgorzkniały w swoim domu w Los Angeles i oczekuje już tylko tego, co nieuniknione. Dawno utracił wiarę w magię życia. Na drugim końcu miasta jedenastoletni Max wymyka się przez okno swojego pokoju, by odnaleźć wielkiego czarodzieja. Chłopiec wierzy, że tylko mag ze swoimi czarami może sprawić, by jego rodzice się nie rozwiedli… Czy przeznaczenie połączy dwóch bohaterów i nada sens ich życiu?

Przekonasz się, sięgając po "Trik". Poczujesz także klimat przedwojennego Berlina i zobaczysz Los Angeles w XXI wieku.

 

  1. Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat, Anna Benning

Pierwsza część trylogii z gatunku fantasy, w której znajdziemy dystopijną przyszłość, świat po mutacji, niespodziewane zwroty akcji, a nawet romans. Moment, na który czekała główna bohaterka, Elaine, właśnie nadszedł. W Nowym Londynie ma miejsce spektakularny wyścig vortexami, a ona jest jedną z wybranych, która może spróbować swoich sił. Setki młodych ludzi z całego świata ruszają po zwycięstwo za pomocą tuneli energii podobnych do tych, które kilkadziesiąt lat wcześniej niemal zniszczyły świat.

Przeskok vortexem jest śmiertelnie niebezpieczny, ale dla łowców to codzienność. Niczym magiczny portal przenosi ich z miejsca na miejsce w ciągu zaledwie paru sekund. Elaine za wszelką cenę pragnie wygrać. Jednak podczas wyścigu budzi się w niej ukryta moc; moc, która znów może zatrząść światem w posadach. A jedynym sprzymierzeńcem dziewczyny ma być chłopak, który nie chce mieć z nią nic wspólnego…

Co dalej? Przeczytaj, by się dowiedzieć.

 

Zobacz inne jesienne zestawienie książek: 10 książek idealnych na jesienne wieczory – dla nastolatków i nie tylko

 

  1. Szóstka wron, Leigh Bardugo

Pierwszy tom serii. O czym jest książka? Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie – wystarczy w tym celu wykonać zadanie, które z pozoru wydaje się niewykonalne: włamać się do Lodowego Dworu (niezdobytej wojskowej twierdzy), uwolnić zakładnika (a ten może rozpętać magiczne piekło, które pochłonie cały świat), przeżyć dostatecznie długo, żeby odebrać nagrodę (i ją wydać).

Kaz potrzebuje ludzi wystarczająco zdesperowanych, żeby wraz z nim podjęli się tej samobójczej misji, oraz dostatecznie niebezpiecznych, żeby ją wypełnili. Wie, gdzie ich szukać. Szóstka najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście – razem mogą być nie do zatrzymania. O ile wcześniej nie pozabijają się nawzajem.

Ten opis od wydawcy jest niezwykle intrygujący, prawda?

 

  1. Druga szansa, Katarzyna Berenika Miszczuk (serial „Otwórz oczy” na Netflix)

Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia w lustrze, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna dawać pacjentom nadzieję…

Co jednak myśleć o kobiecie, która wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dokoła? Dzieje się tu coś dziwnego i trudnego do wyjaśnienia. Julia jest coraz bardziej zagubiona i przerażona, a leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Co zrobi w sytuacji, w której z każdym dniem traci zaufanie nawet do samej siebie?

Wciągające i klimatyczne połączenie thrillera psychologicznego, horroru i powieści detektywistycznej. Na podstawie książki powstał serial „Otwórz oczy”, zrealizowany przez Netflix.

 


 

  1. Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL, Wojciech Drewniak

Książka Wojciecha Drewniaka, autora popularnego kanału na YouTube’ie „Historia bez cenzury”, pomoże ci zrozumieć, dlaczego wiele osób wspomina PRL z nostalgią. „Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda – dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Czasem bajka – o misiach, zającach, Rumcajsach, no błagam! Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto.”

Zaintrygował cię opis? Przeczytaj całość!
 

  1. Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow, Jessica Townsend

Morrigan  urodziła się w pechowy dzień i jedyne, co potrafiła, to przynosić innym pecha. Zdechł ci chomik? To wina Morrigan. Wichura wyrwała ulubione drzewo? To na pewno przez Morrigan. Ale spokojnie, pechowe dzieci nigdy nie żyją długo – wszystkie umierają w swoje jedenaste urodziny. Morrigan nie do końca wierzy w te brednie, a jednak z niepokojem odlicza dni do urodzin. Tymczasem w ten dzień rzeczywiście w domu Morrigan zjawia się niecodzienny gość – ale to nie śmierć we własnej osobie, a całkiem żywy, rudy dżentelmen z propozycją nie do odrzucenia.

Jupiter wyrywa dziewczynkę z jej pechowego świata i zabiera do całkiem innego wymiaru, gdzie wszystko jest bajecznie niesamowite. Nowy opiekun chce wprowadzić Morrigan do najbardziej poważanej społeczności w Nevermoor, ale najpierw dziewczyna musi zdać szalenie niebezpieczne testy i wykazać się niezwykłym talentem, który rzuci komisję na kolana. Tylko czy Morrigan potrafi cokolwiek, poza przynoszeniem pecha?
 

  1. Almond, Won-Pyung Sohn

Yunjae od urodzenia cierpi na aleksytymię – zaburzenie, które utrudnia odczuwanie radości, smutku czy strachu. Mniejsza niż przeciętnie liczba neuronów w ciele migdałowatym mózgu skazuje go na ten stan i społeczną alienację. W szkole Yunjae jest outsiderem, a w domu o tym, że emocje w ogóle istnieją, przypominają mu mama i babcia, rozwieszając karteczki z napisami: „śmiech” lub „płacz”.

W dniu jego szesnastych urodzin, podczas wspólnego wyjścia do restauracji, mama i babcia stają się ofiarami brutalnego napadu. Świadkiem zdarzenia jest Yunjae, który przygląda się scenie beznamiętnie. Pomoc osamotnionemu chłopakowi ofiarowuje piekarz zwany doktorem Shim, jednak później na drodze Yunjae zjawia się agresywny, nadpobudliwy Gon. W odpowiedzi na swoje brutalne ataki na Yunjae’go Gon otrzymuje tylko absolutny spokój. Chłopcy zaczynają ze sobą rozmawiać i okazuje się, że wiele mają sobie do przekazania. Jeden odczuwa aż za dużo, a drugi nie czuje nic.

Kiedy pewnego razu Gon znajduje się w niebezpieczeństwie, Yunjae  zdobywa się na więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

 

 

Zestawienie przygotowała: Joanna Buharewicz

Źródło: na podstawie opisów wydawców


Widok zawartości stron Widok zawartości stron