Wydawca treści Wydawca treści

Natalia – dziewczyna, którą polubiły wiersze

2019-06-11

Natalia uczestniczy w konkursach recytatorskich i posiada swój własny dorobek literacki. Na świat spogląda przez pryzmat poezji.

K.K. Dzień dobry, Natalio. Proszę, opowiedz nam krótko o sobie.

N.S. Dzień dobry. Mieszkam w Zabrzu. Mam 16 lat. Jestem słuchaczką szkoły dla dorosłych przy GCE w Gliwicach oraz uczestnikiem gliwickiego Hufca Pracy. Uczę się zawodu sprzedawcy.

K.K. Interesujesz się literaturą piękną. Jak myślisz, czy warto swój wolny czas poświęcać poezji?

N.S. Dla mnie pisanie wierszy to nie tylko spędzanie wolnego czasu, ale też w pewnym sensie katharsis. Jak rozumiem słowo katharsis, to oznacza ono dla mnie zmierzenie się z problemami, z jakimi we współczesnym świecie styka się młody człowiek. Dla mnie pisanie wierszy jest czymś naturalnym, jest sposobem na życie.

K.K. Czym może być poezja i w ogóle literatura dla współczesnego nastolatka?  

N.S. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Dla współczesnego nastolatka literatura, a w szczególności liryka jest czymś obcym. A dlaczego? Bo współczesna młodzież się zatraciła w świecie wirtualnym.

K.K. Jak sądzisz, czy literatura może konkurować się ze światem wirtualnym? Czy może być jego częścią?

N.S. Jak już wcześniej powiedziałam, literatura przegrywa ze światem wirtualnym, choć jest iskierka nadziei. Często widzę, że młodzi ludzie wrzucają teksty piosenek na FB, nie wiedząc, że te teksty mogą być utworami znanych poetów. Są nieświadomi tego, że wiersze zawarte w piosenkach, same do nich trafiają.

K.K. Czy postaci literackie mogą mieć jakiś wpływ na życie człowieka i jego rozwój?

N.S. Niestety na to pytanie nie jestem w stanie jasno odpowiedzieć. Pisząc wiersze, piszę o sobie lub o najbliższych mi osobach. Nie wiem, czy bohaterowie powieści literackich mogą wpływać na rozwój człowieka. Chciałabym, aby ktoś, kto czyta moje wiersze, zrozumiał mnie i to, co czuję. Jeżeli taka postać literacka wyraża swoje uczucia i ktoś inny je rozumie, to w pewnym sensie wpływa to na mnie i na tego człowieka. Zatem odpowiadając na pani pytanie, wydaje mi się, że są w stanie wpłynąć.

K.K. Czy masz swoich ulubionych bohaterów literackich, których śladami chciałabyś podążać? Może jacyś ububieni pisarze, poecie lub ich dzieła?

N.S. Cenię twórczość Wisławy Szymborskiej. Najbardziej w pamięć zapadł mi wiersz „Nic dwa razy”.  

K.K. Natalio, kończąc naszą rozmowę, co byś chciała przekazać innym uczestnikom, bo jak wiesz wywiad ten zostanie opublikowany w Internecie.

N.S. Według mnie książki rozwijają wyobraźnię i uczucia.

K.K. Bardzo dziękujemy za udzielenie nam wywiadu. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, czy praca sprzedawcy może być materiałem na interesujący wiersz? Czy można połączyć twoją pracę z pisaniem wierszy?

N.S. Oczywiście!

 

Wywiad z Natalią Sagan, uczestniczką 12-9 HP Gliwice, przeprowadziła wychowawczyni Katarzyna Krosny


Widok zawartości stron Widok zawartości stron