Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nauka i praca za miedzą - dlaczego nie?

Kończysz gimnazjum? Zastanawiasz się nad wyborem zawodu? A może chciałbyś się przekwalifikować, uzupełnić swoją wiedzę? Jest wiele dróg kierunków i specjalizacji, w których możemy się kształcić i szlifować profesję.

Z jedną z takich możliwości wychodzą nasi sąsiedzi zza Nysy i jest nią Dualny System Kształcenia Zawodowego.

Od maja 2011 roku istnieje możliwość swobodnego  przepływu pracowników, który obejmuje również polskich obywateli. Jeżeli znasz język niemiecki w stopniu komunikatywnym, lubisz wyzwania i jesteś gotowy na intensywną naukę,  ta propozycja może Cię zainteresować!

System dualny w Niemczech oznacza naukę w dwóch miejscach, w firmie i w szkole zawodowej. Firma podpisuje umowę na kształcenie  z uczniem i automatycznie przejmuje odpowiedzialność za przekazanie wiedzy zawodowej uczniowi. Nauka zazwyczaj odbywa się w systemie: 3 dni w firmie i 2 dni w szkole. Uczeń nabywa specjalistycznej dla danego zawodu wiedzy, poszerzonej o ogólne przedmioty oraz języki obce. W zależności od zawodu nauka trwa od 2 do 3,5 roku. Po zdanych egzaminach końcowych uzyskujemy tytuł czeladnika w danym zawodzie.

Koszt  praktyk w firmie ponosi  przedsiębiorstwo, które podjęło się  kształcenia ucznia. Nauka w szkole jest finansowana przez rząd Brandenburgii. Uczeń co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie uzależnione od zawodu i regionu w granicach od 300-700 euro. Dzięki, któremu jesteś  w stanie sam się utrzymać, nie uszczuplając budżetu domowego.

Większość kierunków rozpoczyna naukę między 01.08-01.09 każdego roku, dlatego swoją kandydaturę należy złożyć znacznie wcześniej. Najbardziej poszukiwani są uczniowie w zawodach: mechatronik pojazdów samochodowych, pracownik obsługi biurowo- administracyjnej, monter instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych, piekarz, elektronik, fryzjer, murarz, stolarz, cieśla, dekarz, branża hotelarska, gastronomiczna, bankowa i ubezpieczeniowa, metalowa, chemiczna, logistyczna i wiele, wiele innych (www.hwk-cottbus.de/lehrsellen, www.ihk-lehrstellenboerse.de).

Firmy w Niemczech szukają ludzi z umiejętnością pracy w zespole, przyjaznych, otwartych, tolerancyjnych, z umiejętnością rozwiązywania konfliktów, niezawodnych, gotowych i chętnych do nauki i pracy, wytrwałych, odpowiedzialnych i samodzielnych.

Izby Rzemieślnicze pomagają znaleźć zakład, w którym będziesz się uczył i pracował, lokum, gdzie zamieszkasz na czas nauki, załatwić sprawy meldunkowe, bankowe i wszelkie formalności urzędowe. Dodatkowo wspierają w kwestiach złożenia wniosku o dodatkowe zasiłki na czas nauki, a także wnioski o sfinansowanie kontynuacji nauki języka niemieckiego.

Przedstawiciele Izb będą utrzymywać kontakt  ze szkołą z Twoim niemieckim pracodawcą i pomagać w Waszych relacjach. Więcej informacji znajdziesz u przedstawicieli Izb:

  1. Izba Rzemieślnicza Pani Jolanta Malek - malek@hwk-cottbus.de
  2. Izba Przemysłowo-Handlowa Pan Tomasz Sandecki - sandecki@cottbus.ihk.de

Autor: Beata Bielawska, doradca zawodowy MCK OHP w  Gubinie

Źródła: materiały (ulotki, prezentacje) otrzymane od Izby Rzemieślniczej i Przemysłowo-Handlowej w Cottbus


Widok zawartości stron Widok zawartości stron