Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Planowanie kariery zawodowej według filozofii IKIGAI

2021-01-05

IKIGAI to japoński sposób na szczęśliwe życie, również zawodowe. Co kryje się za słowem Ikigai i dlaczego ta filozofia sprawdza się w Japonii, dając szczęśliwe życie i satysfakcję z pracy wielu Japończykom?

Co to jest Ikigai?

Zacznijmy od początku, czyli definicji: japońskie iki to czasownik „żyć”, natomiast gai oznacza dosłownie „powód”. Zatem jest to pewien system motywacji, który nas pobudza do działania, powoduje, że nam „się chce” działać, pracować czy coś robić.

 

Planując karierę zawodową, możecie wykorzystać tą filozofię, aby wasze decyzje i plany były spójne, a przede wszystkim doprowadziły was do znalezienia idealnej pracy. Japończycy dzięki Ikigai wiodą szczęśliwe życie i angażują się w pracę nawet w nadgodzinach, nie popadając w pracoholizm.

 

Czego oczekujemy od pracy?

Według najnowszych badań, większość z nas ma podobne oczekiwania wobec pracy, są to:

  • satysfakcja emocjonalna,
  • satysfakcja finansowa,
  • poczucie wpływu
  • poczucie sensu/znaczenia.

 

Te cztery elementy składają się na doświadczenie w miejscu pracy. Jeśli w którymś z obszarów czujecie niedosyt lub jesteście niezadowoleni z jego poziomu, przydatna będzie najpierw zmiana perspektywy. Czasami również będzie potrzebna zmiana pracy albo nawet zmiana zawodu, co będzie wymagało ponownego zaplanowania kariery zawodowej.

 

Jak zastosować Ikigai w planowaniu ścieżki kariery?

Model Ikigai opiera się na czterech zbiorach:

  • robię to, co kocham,
  • robię to, w czym jestem dobry,
  • robię to, za co mogą mi zapłacić
  • robię to, czego potrzebuje świat.

 

Robię to, co kocham

Jeśli będziesz robisz to, co kochasz, przełoży się na twoje zaangażowanie, które przekłada się na efekty pracy, wzrost twoich kompetencji, co z kolei spowoduje, że będziesz mistrzem w tym, co robisz i da ci to ogromną satysfakcję.

Większość z nas umieści w tym zbiorze swoje pasje, hobby i zapewne dojdzie do wniosku, że nie da rady utrzymać się z tego, czy dobrze zarabiać na tym, co lubi robić.  Spokojnie, jest to dopiero jeden zbiór informacji o nas.

 

Robię to, w czym jestem dobry

Następny obszar to zbiór informacji opowiadających na pytanie „W czym jestem dobry?”. Zastanów się nad swoimi kompetencjami, talentami, które dają ci możliwość pokonywania przeszkód, radzenia sobie z problemami. Dzięki tym umiejętnościom wzrasta poczucie wartości oraz sprawczości, nabierasz odwagi, co prowadzi do satysfakcji i sukcesu.

Udzielenie odpowiedzi w tym obszarze nie jest proste, szczególnie dla osób młodych, dlatego warto skonsultować się z doradcą zawodowym, który na pewno ci pomoże.

 

Robię to, czego potrzebuje świat

Trzeci obszar, czyli robię to, czego potrzebuje świat, daje ci informację zwrotną o tym, że czujesz się dobrze, kiedy robisz rzeczy ważne, istotne społecznie. Trudno oczywiście na pierwszy rzut oka znaleźć wartość np. pracy biurowej i jak to się przekłada na świat. Badania pokazują jednak, że w każdej pracy ta ważność jest, nawet, jeśli z niej nie wynika w sposób bezpośredni.

Kiedy odkryjesz tą ważność, daje ci to poczucie wpływu na świat i oczywiście satysfakcję.

 

Robię to, za co mogą mi zapłacić

Czwarta część modelu to „robię to, za co mogą mi zapłacić”, czyli umiejętności, które dają możliwość komfortu życia i zapewniają środki finansowe, dzięki czemu można się rozwijać, a to znowu przynosi satysfakcję.

 

Find your IKIGAI

Kiedy odpowiesz już na wszystkie pytania, zobacz, jakie są wspólne elementy we wszystkich obszarach, co jest motywem przewodnim, który przewija się przez wszystkie obszary, a następnie sformułuj swoje IKIGAI w postaci jednego do 3 słów.

 

Ikigai nie jest celem, jest rodzajem filtru, dzięki któremu można podejmować słuszne decyzje, cel zazwyczaj jest osadzony w przyszłości i wymaga dążenia do niego. W planowaniu kariery zawodowej ten filtr ułatwi ci podejmowanie decyzji i wskaże kierunki rozwoju zawodowego, co przełoży się na szczęście w życiu oraz satysfakcję w pracy.

 

 

Autor: Urszula Rytwińska- Pośrednik pracy w CEiPM OHP w Suwałkach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron