Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podziel się życiem

W czasie wakacji przydaje się najbardziej. To właśnie wtedy (niestety) mają miejsce częste wypadki, przez które poszkodowani potrzebują jej, by przeżyć.

krwiodawstwo_632.jpg

Wiesz o czym mowa? Oczywiście o krwi! Niestety do tej pory (pomimo ogromnego postępu medycyny) nie wynaleziono jeszcze sztucznego preparatu, który by ją zastąpił. Dlatego krwiodawcy, którzy bezinteresownie oddają krew, są tak ważni. To dzięki nim można ratować życie ludzi nie tylko poszkodowanych w wypadkach, ale cierpiących na choroby, wymagające przetoczenia krwi lub jej składników.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krwiodawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, kto waży więcej niż 50 kilogramów. Są oczywiście pewne dodatkowe warunki – przede wszystkim dobry stan zdrowia, o którym świadczą prawidłowe wyniki badań przeprowadzanych tuż przed oddawaniem krwi.

Jeśli zdecydujesz się na zostanie krwiodawcą, będziesz musiał wypełnić szczegółową ankietę sprawdzającą, czy nie byłeś narażony na sytuacje, przez które twoja krew może nie nadawać się do celów leczniczych. Zbada cię również lekarz, który oceni obecny stan zdrowia.

Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

Oddawanie krwi to wspaniały sposób na bezinteresowną pomóc potrzebującym. Poświęcając ok. godziny co 2-3 miesiące przyczyniasz się do uratowania zdrowia i życia! Satysfakcja z takiej pomocy jest ogromna! Dodatkowo masz zapewnione regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia i wyników badań.

Można powiedzieć, że oddając krew, dzielisz się swoim życiem – sprawiasz, że lekarze mogą kogoś uratować. Jeśli jednak panicznie boisz się igły i mdlejesz na widok krwi – lepiej nie ryzykuj. Nic na siłę. Pamiętaj wtedy, żeby namawiać innych, którzy się nie boją i mogą oddać krew, do zastania krwiodawcami.

Autor: Joanna Buharewicz

źródło:

http://www.darkrwi.info.pl/faq (dostęp 13.06.2016)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron