Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Projekt prawo jazdy. Jak podejść do nauki jazdy, by szybko zdać egzamin?

2020-11-24

Prawo jazdy kategorii B to jedno z tych uprawnień, bez których trudno w pewnym momencie wyobrazić sobie codzienne życie. Zrobienie prawa jazdy warto potraktować jak realizację projektu.

 

Rozpisanie krok po kroku planu działania, pozwoli ci szybciej zrealizować swój cel.

 

Na początek trochę formalności

Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy musisz uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PPK) w wydziale komunikacji. Jednak zanim złożysz wniosek o PPK, najpierw idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców. Jeśli lekarz w trakcie badania zdecyduje, że możesz kierować pojazdami, wyda orzeczenie lekarskie.

 

Następnie przygotuj odpowiednie dokumenty (sprawdź wykaz) i złóż je w urzędzie.

 

Mając wyrobiony PPK, możesz udać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy i zapisać się na kurs.

 

Szkoła nauki jazdy

Pierwszym z wyborów, których musisz dokonać, jest wybór szkoły nauki jazdy. Możesz sprawdzić rankingi takich szkół z twojego miasta/województwa. Jeśli masz taką możliwość, zapoznaj się także z opiniami osób, które korzystały z usług danej szkoły. Na pewno znajdziesz je w Internecie. Możesz też popytać wśród znajomych.

 

Zwróć też uwagę na lokalizację. Jeśli zajęcia teoretyczne będą odbywały się na miejscu (niektóre szkoły prowadzą je także online), będziesz musiał na nie dotrzeć. Weź to pod uwagę.

 

Jednym z czynników, na które będziesz zwracać uwagę, będzie na pewno także cena kursu. Średnio jest to jednak wydatek rzędu 2000 złotych. Niektóre szkoły oferują także dodatkowe bonusy: podręcznik, dostęp do aplikacji z testami, dodatkowe godziny zajęć praktycznych.

 

Pamiętaj, że spośród instruktorów nauki jazdy zatrudnionych w danej szkole, będziesz wybierał swojego. Zanim więc zapiszesz się na kurs, warto sprawdzić, kto jest instruktorem. To z tą osobą spędzisz w samochodzie co najmniej 30 godzin i to ona będzie przygotowywała cię do zdania egzaminu praktycznego.

 

Szkolenie na kierowcę

Tym razem zdecydowanie lepiej nie stosować zasady 3xz (zakuć, zdać, zapomnieć), bo może mieć to poważne konsekwencje w przyszłości.

 

Wybrałeś szkołę. Czas zacząć szkolenie na kierowcę. Przed tobą 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut) i 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut). Pamiętaj, że zajęcia teoretyczne przygotowują cię do zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, ale także uczą przepisów ruchu drogowego, których będziesz musiał przestrzegać w trakcie jazdy samochodem. Warto się do tego przyłożyć.

 

W szkole pewnie dostaniesz podręcznik, w którym kompleksowo będziesz miał omówione wszystkie przepisy i zagadnienia. Dodatkową pomocą może być także książka „Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem” Zbigniewa Drexlera.

 

Pomocne mogą okazać się także krótkie filmiki, które znajdziesz na kanale "Panie Jacku".

 

W trakcie nauki możesz korzystać także z różnych aplikacji z testami. Powinien być to jednak dodatek, a nie podstawa twojej nauki. Baza pytań jest zmieniana i uczenie się ich na pamięć nie ma sensu, tym bardziej, że czasem do tego samego zdjęcia/filmiku przypisanych jest kilka/kilkanaście pytań. Jeśli opanujesz przepisy, to bez problemu poradzisz sobie z pytaniami na egzaminie.

Po skończeniu teorii i zdaniu egzaminu wewnętrznego, możesz zacząć praktykę. W dużej mierze to od instruktora i tego, jak będziesz sobie radzić, zależy to, jak będą przebiegały zajęcia praktyczne. Część czasu spędzisz na pewno na placu manewrowym, a część już na mieście, czyli w ruchu drogowym.

Postaraj się jak najlepiej wykorzystać te godziny. Może na początku będzie ci się wydawać, że tego nie ogarniasz, ale z czasem na pewno zauważysz postępy. Jeśli czegoś nie rozumiesz albo nie jesteś pewny – pytaj instruktora.

Po zakończeniu szkolenia praktycznego i zdaniu egzaminu wewnętrznego możesz zapisać się na egzamin państwowy.

 

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B składa się z dwóch etapów:

  • egzamin teoretyczny (koszt 30 zł),
  • egzamin praktyczny (koszt 140 zł).


Na egzamin zapisujesz się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Masz dwie możliwości. Możesz najpierw zapisać się na egzamin teoretyczny, a po jego zdaniu umówić się na inny dzień na egzamin praktyczny. Możesz także do obu egzaminów przystąpić jednego dnia. Wybór należy do ciebie.

 

Pamiętaj, by na stronie internetowej WORD-u, gdzie będziesz zdawać egzamin, sprawdzić, jak wyglądają zasady jego przeprowadzania.

 

Odbiór prawa jazdy

Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Gratulacje! Teraz WORD przekaże informację do właściwego urzędu. Natomiast ty musisz wnieść opłatę 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. Dopóki tego nie zrobisz, dokument nie zostanie zamówiony.

 

Pamiętaj o tym, że za kierownicę możesz usiąść dopiero mając odebrane prawo jazdy. Samo zdanie egzaminu nie daje ci takich uprawnień.

 

Jeśli nie udało ci się zdać za pierwszy razem – nie martw się

Nic się nie stało. Pamiętaj, że nie każdy projekt za pierwszym razem kończy się od razu sukcesem. Przeanalizuj, co poszło nie tak i poćwicz jeszcze te elementy. Zobaczysz, że w końcu się uda.

 

Powodzenia! I szerokiej drogi!

 

Autor: Agnieszka Banasik


Widok zawartości stron Widok zawartości stron