Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ranking zawodów przyszłości

Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać, by był dobrze płatny i zapewnił ci dostatnią przyszłość? A może nurtuje cię, jaki kierunek kształcenia obrać, żeby z rynku pracy nie wyparły cię nowe technologie?

zawody-przyszlosci-2022-1160.jpg

W dzisiejszym świecie coraz częściej ludzka praca zastępowana jest zautomatyzowanymi maszynami i wszelkiego rodzaju robotami. Zgodnie z ustaleniami specjalistów Światowego Forum Ekonomicznego nowe technologie będą nadal rozwijać się w szybkim tempie. Co za tym idzie „do 2025 roku nawet 85 mln miejsc pracy na całym świecie może zostać zastąpionych przez maszyny”.

W to miejsce powstaną nowe funkcje, które wyłonią dotąd nieznane zawody. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla niektórych „gałęzi” zawodowych. Aby nie pozostać na tzw. lodzie i mieć gdzie pracować, zapoznaj się z listą zawodów przyszłości.

 

Ranking zawodów przyszłości

Zawody, które według analityków będą cieszyły się uznaniem za kilka lat:

  1. Specjalista IT – zajmuje się wdrażaniem, konserwacją i naprawą systemów informatycznych. To zawód bez którego nie da się obejść w dzisiejszym, zdominowanym przez Internet świecie. Kierunki nauki związane z informatyką należą do tych, po których nie dość, że najłatwiej jest znaleźć pracę, to jest ona również najbardziej opłacalna.
  2. Programista – zwany koderem, czyli osoba tworząca programy komputerowe – aplikacje czy gry. Jak wiadomo przez wszechobecny rozwój technologii umiejętności i kwalifikacje programistów będą cały czas na topie.
  3. Lekarz/pielęgniarka – zawody medyczne nie są innowacyjne, ale nie od dziś kadra medyczna odpływa z rodzimego rynku za granicę, gdzie może liczyć na wyższe stawki, a w Polsce odnotowuje się niedobór specjalistów z tej dziedziny. Z tego też powodu coraz bardziej pożądanymi i dobrze płatnymi zawodami będą w najbliższym czasie te z zakresu służby zdrowia.
  4. Biotechnolog – dziedzina cały czas rozwijająca się, w Polsce jeszcze niszowa. Fachowcy tej dyscypliny są bardzo potrzebni na rynku pracy przyszłości w związku z rozwojem medycyny. Biotechnologia używana jest przy tworzeniu leków, m.in. szczepionek i antybiotyków, jak również do produkcji i oceny jakości żywności. 
  5. Analityk big data/data scientist – w obecnych czasach stale korzystając z Internetu, chcąc czy nie, przekazujemy do wirtualnego świata bardzo dużo różnego rodzaju danych. Firmy je gromadzące potrzebują specjalistów do ich analizy. Dzięki tym danym podejmowane są kluczowe decyzje i tworzone rozwiązania. Proces analizy danych jest istotny dla rozwoju biznesu.
  6. Inżynier/technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – w związku z ogólnoświatowym trendem przechodzenia na odnawialne źródła energii i rezygnacją z wydobywania złóż kopalnianych, jest to również ciekawy i dobrze rokujący kierunek nauki.  W kraju da się zauważyć coraz więcej elektrowni wiatrowych. Fotowoltaika też jest coraz bardziej powszechna. Oznacza to zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących zaprogramować i obsłużyć maszyny tego typu.
  7. Specjalista/doradca ds. finansowych – ma na celu pomoc w podjęciu właściwej decyzji finansowej, jak również w skompletowaniu i przekazaniu danej instytucji odpowiedniej dokumentacji. Przy coraz większej świadomości finansowej i bogaceniu się społeczeństwa, ten zawód również zalicza się do zawodów przyszłości.

Od pewnego czasu wśród zawodów przyszłości da się zauważyć utrzymujący się trend na pracowników po kierunkach związanych z technologią informacyjną. Grafik komputerowy, tester oprogramowania i im pokrewne to z pewnością zawody, które w ciągu najbliższych lat nadal utrzymają swoją wysoką pozycję. Branża IT cały czas się rozrasta, a ofert pracy w tej dziedzinie jest coraz więcej. 

 

Prognoza na krajowym rynku pracy

Natomiast jeśli chodzi o kształcenie branżowe, z prognoz Ministerstwa Edukacji i Nauki z lutego 2022 roku wynika, że na krajowym rynku pracy w najbliższym czasie będzie zapotrzebowanie na zawody:

  • automatyk,
  • betniarz-zbrojarz,
  • cieśla,
  • monter konstrukcji budowlanych,
  • monter stolarki budowlanej,
  • technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
  • technik dekarstwa,
  • technik programista,
  • technik robotyk,
  • technik spawalnictwa.

 

Jeśli interesują cię naprawdę futurystyczne nazwy zawodów, zapoznaj się z raportem przygotowanym przez Instytut Analiz Rynku Pracy dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Znajdują się tam co prawda angielskie nazwy zawodów, ale z ich opisu wynika na czym mają polegać.

 

Autor: Marta Halicka

Źródła:

https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/prognozowane-zmiany-na-rynku-pracy-przeglad-scenariuszy

https://interviewme.pl/blog/zawody-przyszlosci-najbardziej-poszukiwane

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/najbardziej-oplacalne-zawody-przyszlosci/h7117kw

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/zawody-przyszlosci

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/na-jakie-zawody-bedzie-zapotrzebowanie-na-rynku-pracy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron