Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Savoir-vivre w czasach koronawirusa

2020-09-04

Trwająca obecnie pandemia COVID-19 wiąże się z wieloma nowymi zasadami. Obostrzenia wpływają na różne aspekty naszego życia, zarówno na życie społeczne, jak również na pracę i spędzanie wolnego czasu.

Jak powinniśmy się zachowywać, by uniknąć choroby i zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym?

Zmiana rzeczywistości

COVID-19 zawitał do naszego życia w marcu tego roku. Razem z nim przybyły także restrykcje, nazywane obostrzeniami, które gruntownie wpłynęły na sposób funkcjonowania w społeczeństwie.

Zamknięto sklepy i galerie handlowe. Wszyscy musieliśmy, często różnymi sposobami, pozyskać maseczki i przestawić się na nowy sposób interakcji społecznych. Jednak pomimo upływu kilku miesięcy, na ulicach wciąż można znaleźć osoby, które nie do końca wiedzą, co powinno, a czego nie powinno się robić w tych dziwnych czasach.

Po pierwsze: higiena

Jedną z najważniejszych zasad jest higiena osobista. Częste mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do domu, to jeden z najprostszych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa. Najważniejsze to wykonywać tę prostą czynność regularnie i dokładnie, najlepiej używając mydła antybakteryjnego.

W wielu miejscach, takich jak sklepy i galerie, można również znaleźć środki dezynfekujące, którymi można pozbyć się większości wirusów. Trzeba jednak uważać, gdyż zbyt częste używanie skutkuje zniszczeniem skóry rąk. Na szczęście istnieje prosta, choć nie zawsze wygodniejsza alternatywa, jaką są rękawiczki – w niektórych miejscach również dostępne. Doświadczenie jednak podpowiada, by zawsze mieć przy sobie własną parę.

Bezpieczny odstęp

Drugą zasadą dobrego zachowania w czasie pandemii jest bezpieczny odstęp np. podczas spotkań, czy w miejscach publicznych. Wynosi on około 1-1,5 metra. W wielu miejscach możemy spotkać wyznaczone granice, które pomogą nam wymierzyć odpowiedni dystans.

Zakrywanie nosa i ust

Oprócz tego dobrze jest również wyposażyć się w maseczkę ochronną, która również pozwala zredukować szansę zakażenia. Należy ją nosić prawidłowo, czyli zakrywając zarówno usta, jak i nos. Wbrew pozorom, chodzenie w dopasowanej maseczce nie wpływa w żaden sposób na oddychanie, pod warunkiem oczywiście, że nie dolegają nam przewlekłe choroby układu oddechowego.

 

Szkoła zawieszona, twój mózg – nie! - sprawdź tekst ze wskazówkami przydatnymi nie tylko w czasie pandemii!

 

Ograniczenie kontaktów społecznych

Istotną metodą prewencji jest ostrożne podejście do spotkań. Najprostszym sposobem jest ograniczenie wyjść do rodziny i grona najbliższych znajomych. Zdecydowanie złym pomysłem jest spotykanie się z ludźmi, którzy mogli mieć styczność z wirusem, na przykład na wyjazdach zagranicznych. Same wyjazdy również są niewskazane, gdyż wtedy należy zachować większą niż zwykle ostrożność.

Wiele miejsc, zwłaszcza restauracji, ogranicza ilość dostępnych stolików i miejsc w lokalach, pozwalając na spotkanie jedynie w mniejszym gronie. Spotykając na ulicy znajomych, zamiast podać rękę na przywitanie, należy się uśmiechnąć lub zastosować „powitanie łokciem”. Natomiast gdy spotykamy starszą od siebie osobę, wystarczy się ukłonić.

Rozsądek

Trudne czasy koronawirusa wpływają znacząco na życie nasze oraz innych. Choć obostrzenia są powoli luzowane, nie oznacza to, że w dobie zwiększonego ryzyka powinniśmy o nich zapomnieć. Młode osoby przechodzą chorobę często bezobjawowo, jednak sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej dla naszych rodziców i dziadków. Często lepiej jest dmuchać na zimne, tym bardziej, że od tego zależy zdrowie nas wszystkich.

Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, lecz także innych! Nie lekceważmy obostrzeń!

 

Autor tekstu: Krzysztof Müller, specjalista ds. programów-stażysta w CEiPM Słupsk

 

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus, dostęp: 05.08.2020
  2. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public, dostęp: 05.08.2020

Widok zawartości stron Widok zawartości stron