Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sezon na rower. Zadbaj o sprzęt i wyposażenie

2023-04-14

Lubisz jeździć rowerem i cieszysz się z rozpoczętego sezonu rowerowego? Zanim ruszymy w jakąkolwiek trasę, warto przyjrzeć się bliżej, w jakim stanie jest nasz sprzęt po okresie zimowym. Sprawdź, jak zrobić to właściwie.

Kluczową sprawą jest to, w jaki sposób zakonserwowaliśmy nasz rower przed sezonem zimowym. Jeśli przyłożyliśmy się do tego zadania, będziemy mieli mniej pracy z przygotowaniem roweru do jazdy na wiosnę.

Załóżmy, że odstawiliśmy nasz rower po ostatniej jeździe późną jesienią do garażu, piwnicy czy na balkon i po paru miesiącach przerwy chcemy wyruszyć w pierwszą wyprawę rowerową.

 

Jak prawidłowo umyć rower?

Po pierwsze – powinniśmy zacząć od solidnego umycia i wyczyszczenia naszego jednośladu. Tutaj najlepiej sprawdzi się proste mycie z użyciem zwykłej szmatki bądź gąbki, wiaderka z wodą i płynem.

Nie zaleca się myć roweru przy użyciu wysokociśnieniowych urządzeń typu karcher, bowiem mocny strumień wody może uszkodzić pewne elementy, woda może przedostać się do niepożądanych dla nas miejsc i spowodować nieodwracalne zmiany w poszczególnych podzespołach.

 

Sprawdzanie opon

Po drugie – musimy sprawdzić stan ciśnienia w ogumieniu, a także wnikliwe obejrzeć stan naszych opon. Zdarza się często, że pod wpływem niskiej temperatury oraz innych czynników powietrze z kół naszego roweru zwyczajnie uchodzi. W takim wypadku wyruszenie w trasę może doprowadzić do przebicia dętki, a w skrajnych przypadkach możemy uszkodzić oponę bądź obręcz koła.

Nie musimy się tutaj sugerować ściśle określonymi normami odnośnie poziomu ciśnienia w ogumieniu, pompujemy z wyczuciem ale w miarę mocno. Jeśli opony są mocno popękane, widać na nich przetarcia i istnieje ryzyko pęknięcia powinniśmy się zastanowić na wymianą tych części.

 

Przeczytaj także: 5 prostych sposobów, jak być eko na co dzień

 

Konserwacja łańcucha

Po trzecie – w końcu możemy przejść do nieco bardziej skomplikowanych rzeczy, a mianowicie samych elementów mechanicznych. I tutaj ważne jest smarowanie łańcucha. Zakładając oczywiście, że jest on czysty, a jedynie swoim nieprzyjemnym dźwiękiem w postaci skrzypienia domaga się o zastosowanie smaru. Do jego smarowania na rynku dostępne są specjalne preparaty, ale możemy sobie również poradzić we własnym zakresie. W warunkach garażowych wystarczy nam choćby olej silnikowy, który się do tego nada.

 

Sprawne hamulce

Skoro nasz łańcuch jest już gotowy, a my mamy mazidło smarujące pod ręką, należałoby wziąć pod lupę linki hamujące, sprawdzić ich pancerze oraz delikatnie potraktować je środkiem smarującym. Zapobiegnie to ciężko chodzącym dźwigniom hamulcowym i przerzutowym. Skorodowane lub popękane pancerze na linkach bezwzględnie kwalifikuje je do wymiany.

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, każdy wsiadający na rower jest zobowiązany sprawdzić stan hamulców, aby w razie potrzeby wyregulować bądź wymienić klocki hamulcowe. To niezwykle ważna czynność. Chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo własne, ale też innych osób czy przeszkód (czasem są to zwierzęta), na które możemy natrafić podczas jazdy.

 

Na koniec warto sprawdzić wszystkie śrubki i mocowania. Czy są odpowiednio dokręcone? Czy nie ma luzów? Poluzowane śrubki również będą destabilizować bezpieczeństwo naszej jazdy na szosie.

 

Zrób to sam

Wzrost zainteresowania kulturą jeżdżenia na rowerze pozwolił na powstanie wielu specjalistycznych serwisów rowerowych, oferujących usługi przygotowania roweru do sezonu. Jeśli jendak mamy trochę smykałki, a nasz rower nie posiada poważnych usterek (np. uszkodzone łożyska), wykonując powyższe instrukcje, spokojnie możemy bezpiecznie wsiadać na rower i cieszyć się z samej jazdy. Może będzie to śrubowanie czasowego rekordu na ulubionej trasie lub niedzielny rodzinny relaks?

 

 

Autor: Mateusz Jara, wychowawca OSiW Iwonicz

Źródła:

http://wrower.pl/porady/przygotowanie-roweru-do-sezonu,5480.html

https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jak-przygotowac-rower-do-sezonu/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron