Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Specjalista od chmury - zawód przyszłości

Specjalista od chmury – brzmi zagadkowo? To zawód, który już niedługo może być bardzo popularny, bo zapotrzebowanie firm na tego typu specjalistów ciągle wzrasta. Kim więc jest specjalista od chmury i co musi umieć? Może to zawód właśnie dla ciebie?

specjalista_od_chmury_1160.png

Specjalista od chmury to nie meteorolog i nie ma nic wspólnego z pogodą. To zawód w dziale informatycznym, którego angielska nazwa to cloud computing specialist.

 

Sposób na gromadzenie danych

W związku z coraz szybszą globalną informatyzacją, firmy coraz częściej decydują się na umieszczanie swoich danych w tzw. chmurze, a więc na serwerach internetowych.

To pojęcie nie jest nam już obce. Wiele osób przecież korzysta z tego dobrodziejstwa, umieszczając w chmurze np. swoje zdjęcia z telefonu. Bo tam są bezpieczne i nawet, gdy telefon się popsuje, można z łatwością je odzyskać.

Dlatego korzystanie z chmury przez firmy staje się coraz popularniejsze, choćby ze względu na oszczędności, które za tym idą. Firma oszczędza w ten sposób np. na kosztach dysków pamięci, które musiałaby zakupić czy też kosztach utrzymania serwera. W przypadku chmury wystarczą tylko komputery z dostępem do Internetu.

 

Opiekun chmury

Osoba taka zajmuje się m.in. projektowaniem aplikacji chmurowych, sporządza plan zamieszczania danych w chmurze oraz tworzy nowe rozwiązania korzystania z aplikacji chmurowych.

Jak już łatwo się domyślić, w każdej tego typu firmie musi pracować specjalista „opiekujący” się daną chmurą oraz danymi w niej zamieszczanymi. Osoba taka zajmuje się m.in. projektowaniem aplikacji chmurowych, sporządza plan zamieszczania danych w chmurze oraz tworzy nowe rozwiązania korzystania z aplikacji chmurowych. Dlatego przed specjalistą od chmury stoi nie lada wyzwanie.

Musi być wyposażony w niezbędną wiedzę informatyczno-matematyczną oraz szereg umiejętności. Bardzo ważna jest tutaj dobra znajomość języka angielskiego – szczególnie terminologii technicznej, gdyż większość aplikacji tworzona jest w tym języku.

Podstawą jest też znajomość języka programowania, wiedza z zakresu zarządzania danymi, a także znajomość przepisów dotyczących chmurowych systemów informatycznych. Dodatkowo specjalista od chmury musi być – jak każdy informatyk – cierpliwy, dokładny, odpowiedzialny i kreatywny.

Gdzie nabędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności do tego zawodu? Oczywiście na studiach. Najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności będą to studia II stopnia na kierunku informatyka, a następnie studia podyplomowe z zakresu cloud computing (chmury obliczeniowej).

 

Statystyka po stronie specjalisty

A teraz trochę danych statystycznych. Według badań przeprowadzonych przez IDG 63% pracodawców w Polsce korzysta z chmury lub ma to w planach. Tyle samo procent firm jest zdecydowanych,  aby do obsługi tychże aplikacji zatrudnić specjalistów zewnętrznych, a tylko 37% pracodawców zamierza obsługę chmury powierzyć własnym pracownikom.

 

Sprawdź, jakie inne zawody przyszłości mogą zapewnić ci pracę.

 

Z danych statystycznych jasno wynika, że specjalista od chmury to zawód przyszłościowy. Może więc warto poświęcić swój czas i energię na zdobycie umiejętności w tym zakresie i „pobujanie w obłokach”.

 

Autor: Piotr Kozłowski – pośrednik pracy MCK w Sanoku

 

Źródło:

https://mapakarier.org/paths/occupation/1207/specjalistka-cloud-computing/fem (15.05.2020 r.)

https://oktawave.com/pl/blog/wsparcie-dostawcow-chmurowych# (15.05.2020 r.)


Widok zawartości stron Widok zawartości stron