Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Szukasz pracy? Unikaj tych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej

Na rynku pracy obowiązują pewne schematy oraz cenione przez pracodawców zasady savoir-vivre’u. Warto je znać i wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

rozmowa_kwal_1160_600.png

Jeśli zależy ci na szybkim znalezieniu zatrudnienia, sprawdź czego warto unikać podczas rozmowy o pracę.
 

Szanuj czas i nie spóźnij się na rozmowę kwalifikacyjną.

Nikt przecież nie lubi, gdy musi na kogoś długo czekać. Zwłaszcza, jeśli o miejsce pracy stara się kilka osób. Gdy dotrzesz na miejsce spóźniony, może okazać się, że pracodawca nie będzie miał już dla ciebie czasu.

 

Przed rozmową dobrze się wyśpij.

Jeśli będziesz zmęczony i niewyspany, odbije się to mocno na twojej twarzy. Ponurą miną zapewne tylko odstraszysz rekrutera.

 

Ubierz się odpowiednio do stanowiska, na które aplikujesz.

Zbyt wyzywający lub luźny strój nie zrobią dobrego wrażenia. Tu sprawdza się stara zasada „jak cię widzą, tak cię piszą”.

 

Więcej na temat odpowiedniego ubioru oraz innych rzeczy, o którym warto pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przeczytasz w tekście "Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?"

 

Nie kłam w CV!

Wszystko może zostać sprawdzone podczas rozmowy o pracę. Możesz zostać poproszony np. o opowiedzenie o swoich zainteresowaniach. Jeśli w swoim CV wpisałeś całkiem przypadkowo np. podróże, a twój rekruter akurat je uwielbia, będziesz czuł się bardzo niekomfortowo, musząc zmyślać na poczekaniu.

 

Nie mów źle o innych, a zwłaszcza o poprzednich pracodawcach.

Już na starcie stawia cię to w złym świetle i nie jest to mile widziane.

 

Nigdy nie zaczynaj rozmowy od pytania „Ile będę zarabiał”?

Tak, wynagrodzenie jest bardzo ważne, ale poczekaj, aż pracodawca sam zainicjuje ten temat. Jeśli tego nie zrobi, dopiero na koniec rozmowy uprzejmie poproś o poruszenie kwestii finansowych.

 

Zanim wyślesz CV, sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, do której aplikujesz.

Nie ma nic gorszego niż „hurtowe” wysyłanie CV. W takiej sytuacji nie będziesz wiedział, który pracodawca zaprasza cię na rozmowę i ryzykujesz słabym przygotowaniem się do spotkania.
 

„Proszę powiedzieć coś o sobie”

To zdanie „klucz” rozmowy kwalifikacyjnej. Nie opowiadaj o tym, co robiłeś w weekend. Skup się na swoich mocnych stronach. Powiedz, co może zyskać pracodawca, jeśli cię zatrudni.

 

 

Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie z pracodawcą. Nie poddawaj się, jeśli poszło coś nie tak. Warto poświęcić trochę czasu i na kolejne pójść przygotowanym, z dobrym CV w ręku.

 

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu CV?
Skorzystaj z naszej bepłatnej usługi "Moje pierwsze CV"!

 

Autor: Joanna Bogucka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron