Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacje bez telefonu - czy to możliwe?

2022-07-19

Wakacje to zasłużony czas na odpoczynek. Piękna pogoda, plaża, wypady z przyjaciółmi. Czy chcecie w pełni wykorzystać ten czas? Jeśli tak, to czy jesteście w stanie podczas wakacji oderwać się od telefonu? Czy Waszym zdaniem jest to możliwe?

Zapewne macie różne pomysły na spędzenie wakacji.

Jedni wyjadą pod namiot, inni będą pracować, a jeszcze inni oglądać telewizję i do południa wylegiwać się w łóżku. Wielu z was, niezależnie od sposobu spędzania wakacji, będzie nieustannie buszować po smartfonie. Przecież codziennie po przebudzeniu pierwszą waszą czynnością jest wzięcie do ręki telefonu. Następnie sprawdzacie wiadomości na portalach społecznościowych. Na Facebooku śledzicie, co się wydarzyło od wczorajszego wieczora, a może ktoś na instagramie czy TikToku dodał fajne fotki czy filmiki. I tak od rana do wieczora, z przerwą na obowiązkowe zajęcia.

 

A gdzie tu czas na rozmowy z bliskimi?

Wiadomo, że nowoczesne, mobilne telefony umożliwiają dostęp do mediów i zapewniają wiele form rozrywki. Ponadto są wyposażone w różne dodatkowe aplikacje. Sprawia to, że dzisiaj młodzi ludzie czują wręcz presję posiadania telefonu komórkowego i profilu na jakimś portalu społecznościowym. A dlaczego? By być na bieżąco i uczestniczyć w życiu towarzyskim określonej grupy. Stąd też telefony w rękach młodzieży są wszędzie – na ulicy, w szkole, kinie i innych miejscach.

Myślę, że zgodzicie się ze mną, że jest to problem, a nawet choroba XXI wieku. Jak podaje Rzeczpospolita „co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego, wielu grozi fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu”. Temu zjawisku starają się zapobiec m.in. szkoły, media. W jednej z telewizyjnych kampanii możemy zobaczyć sytuacje, w których niejednokrotnie młoda osoba z telefonem w ręku wpada pod samochód.

 

A może na czas wakacji warto to zmienić?

Może nie od razu na całe dwa miesiące, ale małymi kroczkami. Może na początek warto przeżyć bez telefonu choćby weekend. I wówczas zastanowić się, co zyskaliśmy? Ile czasu mieliśmy dla przyjaciół, rodziny czy przeczytanie interesującej książki. Albo wreszcie zauważymy, że mamy nowego sąsiada.

To właśnie latem możemy spędzić wiele godzin poza domem, oddając się przyjemnym zajęciom. Możemy uprawiać sport, wyjechać nad morze, w góry, łowić ryby. I czy do tego potrzebny nam jest nasz smartfon? Dzisiaj wiele osób promuje życie bez telefonu. Bloger Jan w artykule „Jak wygląda życie bez telefonu” opisuje plusy odcięcia się od tych wynalazków technicznych. Wymienia głównie spokój, bo nikt nie zawraca ci głowy, wzrost koncentracji – bo możesz skupić swoją uwagę na czymś innym niż telefon oraz wolność, którą czujesz, bo jednak nie musisz być ze wszystkim na bieżąco.

 

Zachęcam – zostawcie telefon w domu.

Spróbujcie na przykład skorzystać z propozycji Adriana (lat 24). Zapytany, czy wyobraża sobie wakacje bez telefonu, odpowiedział: „Właśnie o tym myślałem. Planujemy ze znajomymi wypad do gospodarstwa agroturystycznego i tam mamy zamiar zdeponować nasze smartfony. Co nie znaczy, że zupełnie z nich nie będziemy korzystać. Poinformujemy bliskich, że każdego dnia o określonej godzinie będziemy dostępni. Przecież każdy ma kogoś bliskiego i chce upewnić się, że jest wszystko OK”. Moim zdaniem niezły pomysł. A Wy co o tym sądzicie? Oczywiście w przypadku wyprawy w góry czy do lasu nawet wskazane jest mieć przy sobie telefon i skorzystać z niego w razie potrzeby.

 

Oczywistym jest , że komunikowanie się za pomocą telefonu daje ludziom ogromne możliwości, których zaletą jest szybkość i wygoda.

Zapominamy jednak wszyscy, że nasze życie jest zdominowane przez urządzenia elektroniczne, które nie zastąpią nam rzeczywistych kontaktów z drugą osobą. Warto pamiętać, że w relacjach międzyludzkich prócz mimiki i tonu głosu, bardzo ważna jest obecność bliskiej osoby. Wynika to z naturalnej potrzeby człowieka jako istoty społecznej.

Twórca internetowego talk-show 20m2 Łukasz Jakóbiak w artykule „Odpoczywaj bez telefonu” twierdzi, iż „Jesteśmy niewolnikami tego, że ktoś chce do nas napisać maila, a my musimy to sprawdzić” i że „aż drżymy z ciekawości, kto i co napisał”. Dziennikarz uważa, że oderwanie od telefonu jest trudne, ale możliwe. I tego się trzymajcie, by ten mały gadżet nie sprawił, że z czasem nie będziecie umieli się ze sobą normalnie porozumiewać.

 

Nieprzypadkowo też Światowy dzień bez telefonu komórkowego obchodzimy właśnie w wakacje – 15 lipca. Ma on nam uświadomić, że dobra cywilizacji są po to, by służyły ludziom, a nie odwrotnie. Spróbujcie więc choćby w weekendy, a może dłużej, telefon traktować jako zbędny dodatek. Psycholog Anita Jurczyk-Gniełka w artykule „Uzależnienie dzieci i młodzieży od mass-mediów” ostrzega: „Procesów rozwoju techniki nie da się zahamować i będzie ona zawsze atrakcyjna dla ludzi. Należy jednak korzystać z niej umiejętnie i rozsądnie. Człowiekowi dla równowagi i zdrowia psychicznego zawsze potrzebny będzie drugi człowiek, najlepiej w bezpośrednim kontakcie, a nie poprzez Internet czy komórkę”.

A zatem, by wakacje były w pełni udane, uczcie się odpoczywać bez telefonów!

 

Autor: Elżbieta Niepelt, komendant 16-9 HP Szczecinek

 

Źródła:

1.    http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Fonoholizm-nowe-uzaleznienie-nastolatkow,wid,13546251,wiadomosc.html?ticaid=117391 (dostęp: czerwiec 2016)
2.    http://stayfly.pl/2015/11/jak-wyglada-zycie-bez-telefonu/ (dostęp: czerwiec 2016)
3.    https://www.medme.pl/artykuly/urlop-bez-telefonu-lukaszowi-jakobiakowi-sie-udalo,35927.html (dostęp: czerwiec 2016)
4.    http://www.ppp.chorzow.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=171&Itemid=202 (dostęp: czerwiec 2016)

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron