Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawody rzemieślnicze – czym charakteryzuje się rzemieślnik?

2023-02-07

Interesujesz się majsterkowaniem, naprawą samochodów, motorów, budownictwem, a może wolisz szyć, gotować, piec ciasta, układać fryzury? Posiadając tego typu zainteresowania, możesz wybrać jeden z zawodów rzemieślniczych.

Zawsze chciałem zostać cukiernikiem, ale rodzice mówili mi, że ten zawód nie jest dla mnie. Oni chcą, żebym został stomatologiem, ponieważ ten zawód zapewnia prestiż i bardzo wysokie zarobki. Tylko, że mnie to nie interesuje. To nie jest moja pasja. Uczę się, ponieważ tego ode mnie oczekują.

Brzmi znajomo? Czy ty też zastanawiałeś się nad zawodem rzemieślniczym, ale rodzice mają inny plan na ciebie?

 

Ważne jest, abyś wybrał zawód zgodny ze swoimi zainteresowaniami, wyobrażeniami oraz możliwościami, a nie oczekiwaniami środowiska, w tym rodziny.

 

Jakie zawody nazywamy zawodami rzemieślniczymi?

Do zawodów rzemieślniczych zaliczamy wszystkie zawody z grupy zawodów technicznych i realistycznych, takie jak: cukiernik, piekarz, kucharz, fryzjer, stolarz, tapicer, krawiec, ślusarz, murarz, elektryk, dekarz, cieśla, lakiernik, blacharz, malarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, kowal, introligator, rzeźnik itp.

 

Czym charakteryzuje się rzemieślnik?

Rzemieślnik to specjalista w danej dziedzinie wykonujący prace manualne, sprawny fizycznie i  wytrzymały. To przede wszystkim osoba, która opanowała technikę pewnej dziedziny i charakteryzuje się warsztatem twórczym.

 

Może lubisz pracę z jednej strony  konkretną, realistyczną, pracę według jasno określonych wytycznych, a z drugiej dającą szansę na kreatywność? Rzemieślnik właśnie taką pracę wykonuje. Co to znaczy w praktyce? Posługując się maszynami, urządzeniami i narzędziami, wytwarza ciasteczka, przeprowadza diagnostykę samochodową, dokonuje obróbki metali czy też czyta rysunki techniczne.

 

Pamiętaj, rzemieślnik w swoim życiu najbardziej skupia się na praktyce, nabywaniu umiejętności i doświadczenia zawodowego, a nie na nauce teorii. Dla rzemieślnika istotna jest jakość oraz widoczny efekt pracy. Aby dobrze wykonywać zawody rzemieślnicze, należy posiadać odpowiednie predyspozycje zawodowe. W zbadaniu twoich preferencji i zainteresowań zawodowych może pomóc doradcy zawodowego OHP, u którego napiszesz test, a następnie omówisz jego wyniki i otrzymasz rzetelną informację zwrotną.

 

Jak zostać rzemieślnikiem?

 

Kwalifikacje do wykonywania zawodów rzemieślniczych możesz uzyskać, wybierając naukę w szkole branżowej I stopnia lub przystępując do jednostek Ochotniczych Hufców Pracy, decydując się na formę pozaszkolną, jaką jest rzemieślnicza nauka zawodu.

 

Szkoła Branżowa I Stopnia adresowana jest do absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą się uczyć i teorii, i praktyki. Natomiast rzemieślnicza nauka zawodu skierowana jest dla osób, które nie lubią uczyć się teorii, a chcą jedynie realizować praktyki zawodowe, czyli zdobywać doświadczenie zawodowe. Należy też pamiętać, że każdy zawód rzemieślniczy daje ci możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.

 

Rzemieślnik dawniej a dziś

Wiesz może, kim są zdun, ludwisarz, bednarz, modystka, kołodziej czy folusznik? To tzw. ginące zawody, które już wymarły lub powoli zanikają. Czy korzystasz z usług zegarmistrza, jubilera, złotnika? A czy znasz miejsce, w którym możesz naprawić swoje ulubione buty czy też ręcznie oprawić ulubioną książkę?

 

Stopniowo zaczyna brakować różnych fachowców. Kiedyś zawody rzemieślnicze wykonywało wiele osób, często z pokolenia na pokolenia. Rzemieślnik cieszył się szacunkiem, był bardzo znany w danym środowisku. Dziś zawody rzemieślnicze należą do zawodów deficytowych, co oznacza, że brakuje specjalistów danej grupy na rynku pracy.

 

Młode osoby rzadko wybierają takie profesje, ponieważ myślą, że to będzie ciężka i fizyczna praca. Faktycznie tak może być, ale pamiętaj, że mamy różne predyspozycje zawodowe i potrzebni są na świecie lekarze, prawnicy, ale także mechanicy pojazdów samochodowych, kowale czy też cukiernicy.

 

 

Autor: Grażyna Moszczyńska, doradca zawodowy, MCK Brodnica


Widok zawartości stron Widok zawartości stron